'Kırmızı çizgi'li İstanbul

NATO zirvesine hazırlanan İstanbul, 27-29 Haziran günleri arasında güvenlik için kırmızı çizgilerle donatıldı.

İSTANBUL - NATO zirvesine hazırlanan İstanbul, 27-29 Haziran günleri arasında güvenlik için kırmızı çizgilerle donatıldı.
28-29 Haziran günlerinde düzenlenecek NATO zirvesi için Büyükşehir Belediyesi İstanbul'a yaklaşık 27 trilyonluk 'makyaj' yaptı. Emniyet ve Valilik ise en üst seviyede güvenlik önlemleri aldı.


Büyütmek için tıklayınız

Emniyet 'protokol yolu' olarak belirlediği Atatürk Havalimanı'ndan başlayıp sahil yolunu takiben Pangaltı güzergâhını trafiğe kapattı. 184 cadde ve sokak trafiğe kapalı duruma geldi. Büyükşehir Belediyesi kapalı yollara alternatif 127 yol belirledi. Sahil ve 'zirve vadisi' trafiği, belirlenen yollarla E-5 ve TEM'e yönlendirildi. Yetkililer trafik için uyardı: "Özel otomobilinizle yola çıkmayın."
Güvenlik bölgeleri
Cumhuriyet Caddesi, Taksim Gezi Parkı, İnönü Stadı, Küçükçiftlik Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Valikonağı Caddesi arasında kalan alan 'zirve vadisi'nde iki güvenlik bölgesi oluşturuldu. Bölgede yaşayan vatandaşların kimlik bilgileri tespit edildi. Eytam, Abdi İpekçi ve Mim Kemal Öke caddeleri ikinci güvenlik bölgesi. Bu bölgelerde evi veya işyeri olanlar 26 Haziran gecesinden 30 Haziran sabahına dek kontrol noktalarından, bilgisayarda kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra geçebilecek.
Divan Kavşağı ile Vali Konağı Caddesi arasındaki Cumhuriyet Caddesi araç trafiğine kapalı. Cumhuriyet Caddesi'nin Dolapdere tarafındaki kaldırım yaya kullanımına açık olacak. Radyoevi tarafında kalan işyeri ve ikametgâhlara ise yayalar kontrollü olarak geçiş yapabilecek. 27-29 Haziran tarihlerinde havaalanı Sahil Yolu araç trafiğine kapatılacak. 28 Haziran günü ise kontrollü araç geçişine izin verilecek. 184 sokak ve caddenin sahil yoluna ve 'zirve vadisi'ne bağlantısı kapatıldı. Bu caddeler sadece kendi içinde trafiğe açık olacak.
Alternatif yollar
Valiliğin trafiğe kapattığı yollara alternatif olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce trafik akışının sağlanabilmesi için 127 yol belirlendi. Belirlenen bu yollarla trafik akışı E-5, TEM ve diğer iç ana arterlere kaydırıldı. Emniyet, bu yollarda park yasağı uygulayarak trafiğin sıkışmasını engellemeye çalışacak. Yetkililer vatandaşlardan mümkün olduğunca özel araçlarıyla trafiğe çıkmamalarını, toplutaşıma araçlarını kullanmalarını istedi. Galata Köprüsü de gerekirse kapatılacak.
27-29 Haziran'da Mecidiyeköy-Taksim arasında metro seferleri yapılmayacak. 4. Levent-Mecidiyeköy metro seferleri sürecek. Zeytinburnu-Eminönü tramvay seferleri ise Beyazıt'ta son bulacak.
İETT ise 'zirve vadisi'ndeki otobüs seferlerini iptal etti, sahil yolu seferlerini de Ataköy 5. Kısım'dan hareketle, E-5, Aksaray, Unkapanı, Eminönü olarak değiştirdi. Sarıyer tarafından Beşiktaş, Karaköy'e giden trafik Ortaköy'de kesilecek. Zincirlikuyu-Beşiktaş-Taksim hattındaki otobüsler Mecidiyeköy-Şişli yolunu kullanacak. Şişli-Taksim seferleri ise Çağlayan-Kasımpaşa güzergâhı ile Eminönü Beyazıt ve Yenikapı'ya çalıştırılacak. Taksim'e giden araçlar ise Eminönü güzergâhını ring usulü kullanacak.
İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) 27-29 Haziran tarihleri arasında Yenikapı-Bandırma-Yalova hattı arabalı vapur ve feribot seferleri iptal edildi. Bu hatta sadece yolcu taşıyan deniz otobüsleri çalışacak. Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne (TDİ) ait arabalı vapurlara sadece yolcu alınacak. Ortaköy ve Barbaros İskelesi'nden 27 Haziran saat 08.00 ve 30 Haziran saat 06.00 arasında sefer yapılmayacak. Beşiktaş İskelesi'nden ise bu sürede Beşiktaş-Üsküdar-Kadıköy hattına vapur seferlerinin sayıları artırılacak. İDO seferleri ise Kabataş'a kaydırılacak. Sirkeci-Harem arabalı vapuru da sadece yolcu taşıyacak.
Zirve sırasında kentin deniz ve hava kontrolü Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olacak. Boğaz'da trafik geçici olarak askıya alınacak. Balıkçı tekneleri Boğaz'a açılamayacak.
Dolmabahçe Sarayı da bu akşamdan 28 Haziran pazartesi sabahına kadar ziyarete kapalı.
Benzin istasyonları kapalı
Bakırköy-Beşiktaş sahil yolunun üzerindeki 15 akaryakıt istasyonu ile restoran ve çay bahçeleri üç gün kapatacak. Akaryakıt istasyonlarının depoları boşaltıldı, çalışanlar ise 'zorunlu' izne çıktı.


Eylem ve kınama adresleri!
İstanbul'da, zirve sırasında gösteri ve yürüyüş için Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı ve Beykoz Çayırı belirlendi. Basın açıklaması için izin verilen yerler ise şöyle:

 • Avcılar: Marmara Cad. ile Belediye Caddesi'nin birleştiği trafiğe kapalı alan.
 • Bağcılar: Bağcılar Meydanı.
 • Bahçelievler: Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzeri Milli Egemenlik Parkı.
 • Bayrampaşa: Belediye Binası karşısı Merkez Camii önü.
 • Bakırköy: Özgürlük Meydanı.
 • Beyoğlu: Tarlabaşı Bulvarı üzeri, TRT Binası önü TÜYAP Parkı
  ve İstiklal Caddesi Galatasaray Postanesi önü.
 • Eminönü: Beyazıt Meydanı.
 • Esenler: Mahmutbey Caddesi üzeri Birlik Parkı.
 • Eyüp: Fahri Korutürk Caddesi ile Eyüp Bulvarının kesiştiği Eyüp Meydanı.
 • Fatih: Aksaray Metro İstasyonu yanı, Fatih İtfaiyesi karşısı Saraçhane Parkı.
 • Gaziosmanpaşa: Bağlarbaşı Caddesi ile Laleli Caddesinin birleştiği meydan.
 • Güngören: Davutpaşa Metro İstasyonu önü.
 • Küçükçekmece: Atatürk Parkı.
 • Kâğıthane: Çağlayan Polis Merkezi karşısı park alanı.
 • Şişli: Mecidiyeköy Metro Durağı ve Okmeydanı SSK Dispanseri önündeki alan.
 • Zeytinburnu: Merkez Efendi mevkii Şehitlik Parkı.