Kırmızı fular eylemi kadınları böldü

Kırmızı fular eylemi kadınları böldü
Kırmızı fular eylemi kadınları böldü

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Şahin, Genel Kurul da kırmızı fularla eyleme katıldı.

TBMM'de vekillerin kullandığı küfürlere karşı Ak Parti ve BDP'li kadın vekiller kırmızı fularlı eylem yaptı. CHP ve MHP'den destek gelmedi.

AK Partili ve BDP ’li bir grup kadın milletvekili TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret ederek Meclis Genel Kurulu’ndaki ‘üslup sorunundan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Kadın vekiller Genel Kurul’da da kırmızı fular takarak eylem yaparken, CHP ve MHP ’li kadın vekillerin destek vermemesi dikkat çekti.
Aralarında AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldanu’n da bulunduğu kadın milletvekilleri Meclis Başkanı Çiçek’le yaklaşık 25 dakika süren bir görüşme yaptı. Kadın vekiller, Genel Kurul’da son dönemde artan karşılıklı küfürleşmeden duydukları rahatsızlığı dile getirerek Çiçek’ten yardım istediler. Daha sonra ortak bir yazılı açıklama yapan kadın vekiller, TBMM içinde ve Genel Kurul’da siyaset adına yapılan nezaket dışı her hakareti, her küfrü reddettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandılar:

‘Hiçbir partiyi ve kimseyi hedeflemiyoruz’

“Bizler 24’üncü dönem kadın milletvekilleriyiz. Her birimiz farklı partilere mensubuz ama bugün birlikte, ortak bir akılda buluştuk. Her birimiz, gerek bireysel olarak gerek partilerimizin ilkeleri doğrultusunda şiddeti ve özellikle kadına yönelik şiddeti kınadığımızı çoğu kez çeşitli yöntemlerle dile getirdik. Bu kez TBMM içinde ve Genel Kurul’da siyaset adına yapılan nezaket dışı her hakareti, her küfrü reddediyoruz. Çok çirkin bulduğumuzu ifade ediyoruz.” Açıklamada çağrının hiç kimseyi ve hiçbir partiyi hedeflemediği de belirtildi.
TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde de AK Partili ve BDP’li kadın vekiller kırmızı fular takarak protesto etti. Genel Kurul’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de AK Partili milletvekilleri tarafından verilen kırmızı fuları taktı. Ancak burada da CHP’li ve MHP’li kadın milletvekilleri eyleme katılmadı.
CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, “Yaptırıma yönelmeyecek, ricacı konumunda bir yaklaşımı uygun bulmuyoruz” derken MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel de MHP olarak ziyarete katılmamalarına ilişkin, “Küfürü eden erkekler. Önce irade beyanını onlar ortaya koyacak” dedi.