'Kırmızı fular' takmakla suçlanan kızın annesi isyan etti!

'Kırmızı fular' takmakla suçlanan kızın annesi isyan etti!
'Kırmızı fular' takmakla suçlanan kızın annesi isyan etti!
Antalya'da Gezi Parkı ve sonrasındaki olaylar nedeniyle tutuklanan ve taktığı kırmızı fuların 'sosyalizmi simgelediği' suçlamasına da maruz kalan 20 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil, Antalya'dan Alanya L tipi Cezaevi'ne nakledildi. Anne Nuray Erçağan, çıkan haberler sonrası yapılan bu nakli, apar topar bir sürgün olarak nitelendirdi.

ANTALYA - Antalya'da 1 Haziran günü yaşanan Gezi Parkı protestoları ve sonrasında Ahmet Atakan'ın ölümü, 12 Eylül darbesinin yıldönümü ve ODTÜ'de yaşananlara ilişkin protestolara katıldığı gerekçesiyle 2 kişiyle birlikte gözaltına alınan ve ardından tutuklu yargılanmak üzere Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Ayşe Deniz Karacagil, dün Antalya'dan Alanya'nın Mahmutlar Beldesi'ndeki Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi.

Antalya'daki polis sorgusunda 'Sosyalizmi simgeleyen kırmızı renkli fular ile yüzünüzü tanınmamak ve kimliğinizi gizlemek amacıyla kapatmadaki amacınız nedir?' gibi sorular yöneltilen Ayşe Deniz Karacagil'in, konuya ilişkin medya organlarında çıkan haberler sonrasında Alanya'ya gönderilmesine, anne Nuray Erçağan (yanda)  tepki gösterdi.

Kızı Deniz'in Alanya'ya nakledildiğini başkalarından öğrendiğini ve kendisine hiçbir bilgi verilmediğini anlatan Nuray Erçağan, nakil olayına tepkisini şöyle dile getirdi:

"Evet bu yine sürgün. Aslında cezaevi müdürü siyasileri istemiyor ve istememesi de çok ilginç. Hem babası hem ben kalp hastasıyız, emekli insanlarız ve her görüşte Alanya'ya gidip gelmek çok zor olacak. Burada başka kadın tutuklu olmadığı için Deniz'i Alanya'ya göndermişler. Neticede Deniz daha mahkemeye bile çıkmadı. Yanında bir arkadaşı var S. Deniz ile iyi arkadaşlardı. Apar topar gitmesine anlam veremiyorum. Daha mahkemesi görülmeden Alanya'ya götürülmesi dikkatimi çekiyor. Çok çabuk gitti. Bunlar bizim onurumuz ve oradan oraya sürgün ediliyorlar, ama bana bilgi bile vermiyorlar."


'KIZIM KIRMIZI FULARI HİÇ TAKMADI'


Antalya'da Gezi Parkı olayları nedeniyle 100'ün üzerinde gözaltı olayı yaşandığını, polis tarafından hazırlanan sorguların tamamının aynı olduğunu da öne süren Nuray Erçağan, "Polis tarafından hazırlanmış ve hazır olarak mahkemeye sunulmuş bir iddianamedir. Yanlış ve ezber bilgilerle yazıldığı anlaşılıyor. Gezi direnişi süresince yapılan eylemlere ben de katıldım, kızım da katıldı. Geleceğinin elinden alındığına inanıyordu, bu nedenle eylemlerde olması gerektiğini düşünüyordu. Kızım taktığı iddia edilen kırmızı fuları hiç takmadı. Ben bunu 'kırmızı fular takmak suçtur' anlamında söylemiyorum, iddianamenin ne kadar yalan yanlış bilgilerle hazırlandığı anlaşılsın diye söylüyorum" diye konuştu.

Antalya L Tipi Cezaevi yönetimi ise Ayşe Deniz Karacagil'in Alanya L Tipi Cezaevi'ne naklinin nedenini, kadın bölümünde başka siyasi tutuklu olmaması gösterdi. (dha/Mehmet ÇINAR)


  http://www.radikal.com.tr/1155388115538812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sostalist olmak ne zamandan beri suc ? - aslimre

  Anayasanın 26. maddesine gore "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı,resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." Şimdi bu kanun kapsamında (kanun olmasa bile insana ne düşüneceğini birilerinin dikte etmeye çalışması kabul edilemez) kalkıp da bir hukuk adamının birinin sosyalist düşünceye sahip olmasının suç teşkil ettiğini iddia etmesi akıl kaymasıdır.

  nasıl bir ülkedeyiz - capoeira

  yakında nefes almak için bile izin isteyeceğiz.baskı,kişisel ilişkilerin bozulması, yalan söylemek, sahteleşmek ve insani duyguların azalmasına neden olur.ne hale doğru gidiyoruz

  ammaaa, - düş-ün bulur-sun

  Giyim kuşam özgürlüğü var. Ammaaa, sadece şeriata uyarsaaaa.:)

  Junta Adaleti = AKP adaleti - Al Capone

  Solçularin zaten militanlari kalmamisti - Erdogan onlara yeni militan hazirlatiyor - masum insanlari hapis Gönderirken - hapisten çikinca bak tam kadro militan çikar - ayni hatayi kurtlere yapilmisti ve pkk ya militan kazandirmistilar - Hapise masum giren vatandas = çikinca tam militan yetismis gibi çikar.

  serbestiyet - düş-ün bulur-sun

  Herkes istediği şeyi giyip, sembolünü kullanacaksa, Kara çarşaf olan Arap şeriatı sembolünü giyenler de serbest olacaksa, bu fulara da bir şey denmemesi lazım. Veya baştan yasak dersin, ozaman da millet bilir ne yasak ne serbest, ona göre giyinir. Bu kadar keyfiyet, meşrutiyet döneminde bile yoktu.Bu mantık, Faşist-kurnaz-cahil-embesil mantığı.

  Öğrenin... - citizen

  Bilmiyorsanız öğrenin. Türk işi ileri demokraside kırmızı fular takmak suçtur...Hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek anlamına gelir... Bu kadar korkuyla ayakta durmanız değil durmaya çalışmanız bile 21 yüzyıl dünyasında bir mucize...Hadi hayırlısı...

  İyi valla - maren

  Niye kırmızı ŞÖYLE GÜZEL KOYU BİR TÜRBE YEŞİLİNE NE DERSİNİZ? Ay ne hoşşşş olur biliriz biz sizin yeşil sevginizi göstermelik renk olsun diye. Kullandığınız neyse söyleyin biz de kullanalım yoksa anlamıyoruz sizi. Mahkum etme sebepleriniz tımarhanedekileri bile kendine getiriyor haberiniz ola pek yakında yolunuz düşer oraya az sabır!!!!