'Kırmızı fularla sosyalizm simgeleme' suçu varmış!

'Kırmızı fularla sosyalizm simgeleme' suçu varmış!
'Kırmızı fularla sosyalizm simgeleme' suçu varmış!
Antalya'da Gezi Parkı ve sonrasında yaşanan olaylardaki protestolara katılıp tutuklanan 3 kişiye yönelik suçlamalar arasında, 'taktıkları kırmızı renkli fuların sosyalizmi simgelediği' iddiası da yer alıyor.

ANTALYA - Antalya'da Gezi Parkı ve sonrasında yaşanan olaylara katılan Ali K., Leyla N., Anıl Bartu E., Murat S., Mustafa Cihan Y. ve Ayşe Deniz K., 2- 3 Ekim günlerinde gözaltına alındı. 1 Haziran gecesi Çallı'daki gösteriler, 9 Eylül'de Ahmet Atakan'ın ölümüne ilişkin protesto, 12 Eylül'de 12 Eylül darbesinin protestosu ve ODTÜ olaylarına yönelik protesto gösterilerinde yer alan 6 gençten Murat S., Mustafa Cihan Y. ve Ayşe Deniz K. tutuklanarak Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Diğer 3 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

Tutuklanan 3 kişi arasında yer alan, HES karşıtı eylemlerle de dikkati çeken 20 yaşındaki Ayşe Deniz K. hakkındaki suçlamalar arasında, 'kırmızı renkli fularının sosyalizmin simgesi olduğu', elinde taş ve sapanla güvenlik güçlerine saldırdığı, TOMA şoförüne saldırdığı, yolu trafiğe kapattığı, yüzünü kapatarak eylemcilerin önünde güvenlik güçleriyle çatıştığı gibi iddialar bulunuyor.

POLİSTEKİ FULAR SORUSU
Ayşe Deniz K. ve diğer şüphelilere, Antalya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen sorguda, 'Sosyalizmi simgeleyen kırmızı renkli fular ile yüzünü açık ve kapalı şekilde eylemlerde MLKP terör örgütünün açık alan yapılanmaları olan ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi), LÖB (Liseli Öğrenci Birliği), SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu), SGD (Sosyalist Gençlik Derneği) ile SKM (Sosyalist Kadın Meclisi) içerisinde faaliyet yürüten şahıslar ile birlikte hareket ettiğiniz' diye soru yöneltildi.

'KIRMIZI FULAR ÖRGÜT SİMGESİ'

Tutuklulardan Ayşe Deniz K.'nin avukatı Bilal Doğan, müvekkilinin eylemlere katıldığına ilişkin fotoğraflar bulunduğunu, ancak bunların kendiliğinden eylemler olduğunu belirtti. Avukat Bilal Doğan, "Bu eylemlerde kırmızı fular taktı diye, sadece bunu bir örgüt sembolü olarak görüp tutuklama gerekçesi bile yapılabiliyor. Yani artık bu korku imparatorluğunun boyutları bize göre korkunç boyutta" dedi.

Müvekkiline ilişkin hukuki değil, siyasi kararla alınmış bir tutuklama olduğu düşüncesini taşıdığını anlatan Doğan, "Baktığınızda, bu eylemlere katılmaktan kamu malına zarar vermeye kadar bunlar tutuklanmayı gerektirecek suçlar değil. Kontrolle salıverilmeliydi. Bu durum, gencecik insanların eğitimlerine de engel teşkil ediyor" dedi.

Avukat Bilal Doğan, Terörle Şube Müdürlüğü'nce hazırlanan sorgu tutanağı kapsamında, savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen Ayşe Deniz K. ve diğer şüphelilere aynı soruların mahkemede de yöneltildiğini söyledi.

DAHA ÖNCE 2 TUTUKLAMA
Tutuklanan 3 kişi hakkında, Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP), Halk Cephesi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) gibi örgütlere üye veya üye olmamakla birlikte örgüt adına yapılan eylemlere katılım, görevi yaptırmamak için direnme, sosyal paylaşım sitelerinden eylem çağrısı, eylemin yer ve zamanının bildirimi, barikat kurma ve polise taş atma gibi suçlamalar yer alıyor. Aynı olaylarla ilgili daha önce ise Ecri A. ile Umut B. mahkeme tarafından tutuklanmıştı. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1155054115505412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kırmızı fuların çağrışımı tehlikeli de çarşaf ve türbanın çağrışımı nedir o zaman....... - okkes cavus

  hes leri protesto edenlere park ve yeşili doğayı korumak ormanı korumak için. eylemler yapmak hep solu çağrıştırıyor. devletin görüşüne ters diye başlarına gelmedik kalmıyor. içeri atılıyorlar coplanıyor işkencelere maruz kalıyorlar. türkiye de hesleri istememek yeşili korumak. suç ve solculuk anladık, da bir gencin boynuna bağladığı fuların solu çağrıştırdığını ilk defa duyduk duymasınada buna inanmadık. olsa olsa bir bahane olarak gülünç bir suçlama diye değerlendirmek lazım. macaristanda boğaların kırmızıya hücum ettiği gibi. kırmızı demekki tehlikeli birşeymişde gençler bilmiyormuş bu bir kurt kuzu hikayesine benziyor ama çok günç ve iğrenç.......

  Red Kit kaç!!! - bağış

  pervers hale gelen bireysel ya da toplumsal dinamiklerde dünya algısı benmerkezcilleşir. bkz. : Hitler, Stalin, Mussolini

  Saka gibi - ozgur7

  Adamlara, sosyalism nedir diye sorsan 1 kelime edemezler, kapitalizmn nedir diye sorsan, 2 kelime edemezler... Ama is kuzu gibi basklarinin pesinden gidip bilmedikleri konuda konusmaya gelince ustlerine yok. Sosyalism i merak edenler, gitsinler, Norvec, isvec, danimarka, finlandiya daki insanlar nasil yasiyorlar bir gorsunler.

  Korkuyorlar.. - anaximenes

  1991 den beri (daha önce zaten korkuyorlardı) yıkıldı, dağıldı, tarihin sonuna geldik diye yıllardır 'zafer' çığlıklarına rağmen hala korkuyorlar. Hala 1924 te ölen Lenin'in mozolesinden bile korkuyorlar. Sosyalizmi çağrıştıran en ufak bir sembolden bile korkuyor karanlığın bekçileri. Korkularınız daha da büyüyecek..

  ... - noelon

  ülke çığrından çıktı artık... erzurum'un, ankara'nın, mardin'in, izmir'in, edirne'nin her yerinde kırmızı fular takan insanlara rastlarsınız... ne olacak hepsini içeri mi atacaksınız? hastalıklı bir zihniyet meleketin dört yanını işgal etmiş... zıvanadan çıkalı çok olmuştu da bunlar artık insan hayalini zorluyor... yazık...

  E.S - E.S

  1980 yılında İstanbul Kocamustafapaşa'da bir sonbahar günü kırmızı kazak giydiğim için gözaltına alınıp karakola götürülmüştüm. Şaka değil ayniye vaki.

  mozaikleme - tuzumkuru

  gidin de yüz kızartıcı suçları mozaikleyin, gururlu, başı dik gençlerimizi değil.