'Kırmızı harita' turizme darbe

Türkiye'nin en çok turist çeken bölgesi Antalya'da içki yasağı çalışması tepki çekti. Kaymakamlar, belediye sınırları dışındaki yerlerde içki satılabilecek noktaları belirleyerek onay için İl Genel Meclisi'ne göndermişti.

ANTALYA - Türkiye'nin en çok turist çeken bölgesi Antalya'da içki yasağı çalışması tepki çekti. Kaymakamlar, belediye sınırları dışındaki yerlerde içki satılabilecek noktaları belirleyerek onay için İl Genel Meclisi'ne göndermişti. İçkili-içkisiz bölgelerin belirlendiği 'kırmızı harita' için turizmci ve siyasilerin tepkileri şöyle:
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut: Bu karar turizme büyük darbe. Yurtdışında şimdiden olumsuz haberler çıkmaya başladı. Bu konu gündemden hemen çıkarılmalı, hatta tartışılmamalı.
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Osman Ayık: Burası tatil bölgesi. Hizmet veriyorsak, içki servisi de istenecek. Türkiye, yasakçı ülke olmamalı.
CHP Antalya İl Başkanı Ömer Melli: AKP seçim öncesi tabanına mesaj veriyor. Bu karar şeriata götürür.
DYP Antalya İl Başkanı Ahmet Kiştin: Yasak, sosyal yaşama vurulan bir pranga. AB savunuculuğu yapılırken, 4. Murat'ı anımsatan uygulama şık değil.
MHP Antalya İl Başkanı Nizamettin Sağır: İçkiyle uğraşacaklarına tesislerin sorunlarını çözsünler.
İl Genel Meclisi Başkanı AKP'li Bilal Özgür: Yasağa karşıyım. Yasaklar daha da teşvik edici olabilir. İnsanlar alkol ihtiyacını gidermeli, buna karşı çıkılmamalı. Ancak bunun belli alanlara toplanması siyasi tercih.
Sekiz ilçe hazır
Finike, Kumluca, Kemer, Demre, Korkuteli, Gazipaşa, Gündoğmuş ve İbradı kaymakamları, İçişleri Bakanlığı' nın 'İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliği'ne göre, içki satılabilecek yerleri belirleyip, onaylanmak üzere İl Genel Meclisi'ne gönderdi. İl Genel Meclisi'nin önceki günkü toplantısında CHP'lilerin itirazı üzerine karar 9 Aralık'taki toplantıya bırakıldı.
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, söz konusu yönetmelikle alkol yasağının getirilmediğini ileri sürdü. Dinçer, "İşlem, içkiye kısıtlama getirmek değil, yasalar değiştiği için yönetmeliğin uyumlu hale getirilmesidir. Yönetmelik AB sürecine uygundur" dedi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7653307653300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.