Kırmızı ışık ihlalinden ölüme 2 yıl 2 ay 20 gün hapis

Kırmızı ışık ihlalinden ölüme 2 yıl 2 ay 20 gün hapis
Kırmızı ışık ihlalinden ölüme 2 yıl 2 ay 20 gün hapis
Antalya'da kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen kazada 18 yaşındaki Yakup Eren'in ölümüne neden olan sürücü 49 yaşındaki Aslıhan Kalaycı, 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi.

RADİKAL- Antalya'da kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen kazada 18 yaşındaki Yakup Eren'in ölümüne neden olan sürücü 49 yaşındaki Aslıhan Kalaycı, 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi.

Uncalı Kavşağı'nda geçen 9 Şubat günü Aslıhan Kalaycı'nın kullandığı 07 ASL 17 plakalı cip, Batuhan Bilal Yavuz'un kullandığı 07 APY 99 plakalı motosikletle çarpıştı. Kazada motosikletin arkasında bulunan Yakup Eren yaşamını yitirdi.Kırmızı ışık ihlali yaptığı iddia edilen Aslıhan Kalaycı hakkında 'bilinçli taksirleölüme neden olma', sürat yaptığı iddia edilen motosiklet sürücüsü Batuhan Bilal Yavuz hakkında ise 'taksirle yaralanmaya neden olma' suçundan Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Davanın karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları katıldı. Kırmızı ışık ihlali nedeniyle asli kusurlu yargılanan Aslıhan Kalaycı, kazadan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. 30 yıldır araç kullandığını ve bugüne kadar hiçbir kazaya karışmadığını aktaran Kalaycı, "Keşke olmasaydı, ilk kez böyle bir kaza oldu" dedi. Avukatı Aziz Çetin de müvekkilinin bir anlık dalgınlığı sonucu kırmızı ışık ihlali yaptığını savundu. Çetin, kazada hayatını kaybeden kişinin yakınlarıyla da anlaşmak istediklerini, ancak araya Ramazan ayı girdiği için ailenin bunu ertelediğini söyledi. Ölen gencin ailesinin avukatı Erdal Taş ise şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, Aslıhan Kalaycı'yı 2 yıl 8 ay hapse mahkum etti. Sanığa iyi halden dolayı takdir indirimi veren mahkeme, bu cezayı 2 yıl 2 ay 20 güne düşürdü. Sanığın ehliyetine de 1 yıl süreyle el konulmasına karar verildi.

Kazada tali kusurlu motosiklet sürücüsü Batuhan Bilal Yavuz da sürat yaptığı gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkûm edildi. Sanığın iyi halinden dolayı cezasını 20 aya düşüren mahkeme, bunu da erteledi. DHA