'Kırmızı kadın': Amiri 'sık sık' dedi, polis coştu

'Kırmızı kadın': Amiri 'sık sık' dedi, polis coştu
'Kırmızı kadın': Amiri 'sık sık' dedi, polis coştu

Gezi Parkı protestolarında sembol haline gelen 'Kırmızılı Kadın ' Ceyda Sungur'a biber gazı sıkan polis memuru Fatih Zengin'in yargılanmasına başlandı. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi talep edilen tutuksuz sanık polis memuru Fatih Zengin katılmazken, şikâyetçi Ceyda Sungur hazır bulundu.
28 yaşındaki Ceyda Sungur, ifadesinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olduğunu, Gezi Parkı'nı kanunsuz olarak girildiği ve yıkım yapıldığını duyunca yakındaki Taşkışla Kampüsü’nden hemen parkın yok edilmesine karşı protestoda bulunmak için Gezi Parkı'na gittiğini söyledi.
Polisin herhangi bir uyarıda bulunmadan 150 kişilik protestocu gruba gaz sıkıldığını anlatan Ceyda Sungur, "Bir arbede oldu. Polislerin göstericileri ittirmeleri ile gaz sıkmaları ile biri beni ittirmeden karmaşa sırasında ben yere düştüm. Arbededen sonra ayağa kalkıp döndüm. Polis sanık ile yüz yüze geldim. Polis memuru sanık hazır şekilde gaz sıkmak için bekliyordu. Amiri 'sık sık' dedi. Elinde telsizi olmasından amiri olduğunu düşünüyorum. Sonrasında ise polis coştu. Ben görevli polis memurunun o an yanında bulunan kişinin tespitini ve cezalandırılmasını istiyorum. Ayağa kalktığımda şikâyetçi olduğum sanık polise yarım metre kadar en yakın konumdaydım. Bu polis memuru biber gazını herhangi bir uyarı yapmadan bir şey söylemeden bana doğru sıktı. Yüzümde yanmalar oldu. Solunum yapmakta zorlandım" diye konuştu.

Ağır Ceza’da yargılansın talebi reddedildi

Olayın şokuyla sağlık raporu almadığını söyleyen Sungur, "Gaz nedeniyle rahatsızlanmam olmadı. Ancak o gün gazın sıkılmasından itibaren 1 saat boyunca acı çektim. Sanıktan şikâyetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum" dedi. Ceyda Sungur'un avukatı İlkay Bahçetepe de "Biber gazının bu kadar yakın mesafeden sıkılması ölüme neden olabilmektedir. İşkence suçunu oluşturabilecektir” diyerek dosyanın görevsizlik kararıyla Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. Görevsizlik talebini reddeden hâkim duruşmayı 25 Haziran’a erteledi.