Kırmızı pasaport sayısı artıyor

Pasaport Kanunu'nda değişiklik yapılmasını önöngören tasarı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda yarın ele alınacak. Tasarı kırmızı pasaport taşıma hakkına sahip olanların sayısını artırıyor.

ANKARA - Pasaport Kanunu'nda değişiklik yapılmasını önöngören tasarı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda yarın ele alınacak. Tasarı kırmızı pasaport taşıma hakkına sahip olanların sayısını artırıyor.
Pasaport Kanunu tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamlayan alt komisyon, 'kırmızı pasaport' olarak bilinen diplomatik pasaportları alacaklar arasına Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Avrupa Birliği Genel Sekreteri, Savunma Sanayi Müsteşarı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı, Denizcilik Müsteşarı, Dış Ticaret Müsteşarı, Gümrük Müsteşarı, Merkez Bankası Başkanı, Emniyet Genel Müdürü, TİKA Başkanı ve valileri de ekledi.
Kimlere 'yeşil' verilecek?
Tasarının yeşil pasaport verilmesini öngördüğü kişiler ise şunlar: TBMM eski üyeleri, eski bakanlar, daire başkanı ve üst kadrolarda görev yapan devlet memurları, birinci derece kadroya yükselmiş subaylar, birinci sınıf emniyet müdürleri, birinci derece kadroya sahip hâkim ve savcılar, doçent ve profesörler, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının genel başkanları, işçi, memur ve işveren sendikalarının konfederasyon genel başkanları, yıllık kurumlar vergisi yönünden illerinde birinci olan kurumlar ile Türkiye genelinde ilk 50 arasına giren kurumların kanuni temsilcileri.
Tasarı, 'lacivert pasaport'ların en fazla 10 yıl geçerli olacak şekilde tanzimine de olanak veriyor.


    http://www.radikal.com.tr/7645407645400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.