'Kırmızı sokak' muamma gibi

İçki tartışması alevleniyor. İçişleri, son genelgenin 'kırmızı sokak yaratmayacağı' iddiasında. Geçici ruhsat sahipleri tedirgin.

ANKARA - Belediyelerle işyeri sahiplerini karşı karşıya getiren içki ruhsatı tartışmalarının hemen öncesinde, İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklerine gönderildiği anlaşılan genelge, tartışma yarattı.
İşyeri sahipleri, 'içkili yerlerin belli bölgelerde toplanılması gereğini' vurgulayan genelgeyi 'kırmızı sokaklar yaratma uygulaması' diye eleştirirken, bakanlık, 'Genelge var olan yönetmelikler doğrultusunda hazırlandı. Hedef hem huzuru, hem de vatandaşın beden ve ruh sağlığını korumak' diyor. Bakanlık, 'içkili bölgeler' oluşturulurken, ruhsat sahiplerinin kazanılmış haklarının gözetileceğini söylüyor.
Şimdi ne olacak?
Genelgeye göre içki ruhsatı olan işletmeler, 'içkili bölge' dışında kalsa da faaliyetini sürdürebilecek. Ancak geçici ruhsatla çalışan binlerce işyerinin durumu belirsiz. Ayrıca içkili yer ruhsatı bulunan bir işletme, el değiştirdiğinde kazanılmış hakkını yitirebilecek.
10 Ağustos'ta belliydi
Bakanlık dün yazılı açıklama yaparak, genelgenin 'kırmızı sokak projesi' diye yorumlanmasına tepki gösterdi. Açıklamada genelgenin 5393 sayılı Belediye Kanunu'yla getirilen yeni düzenleme ve 10 Ağustos tarihli yönetmeliğe dayandığı hatırlatıldı. Söz konusu yönetmeliğin 30. maddesinde "Hükümet binaları, hapishaneler ve ıslahevleri, her tür mabet, dini kurum ve kuruluşlar, sanat müessesesi, maden ocağı, inşaat yerleri, patlayıcı, parlayıcı vb. maddeler üreten, satan yerlerin yakınında; otoyol ve karayollarınına 200, okul, ilk ve ortaöğretim yurdu ve anaokullarına 100 metreden yakın mesafede 'içkili yer bölgesi olamayacağı' belirtiliyor.
İçişleri Bakanlığı açıklamasında genelgede kişilerin huzur ve esenliği ile beden ve ruh sağlığını temin edecek bir çevre oluşturulmasının hedeflendiği belirtildi. 1984 tarihli 'İçkili Yerlere Verilecek İzinlerde Gözönünde Bulundurulacak Esaslara Dair Yönetmelik' ve 1999 tarihli 'Açılması İzne Bağlı Yerlere Uygulanacak İşlemler Hakkında Yönetmelik'te de benzer düzenlemelerin bulunulduğu savunuldu.
Genelgede ne isteniyor?
Tartışma yaratan genelge, İçişleri Bakanlığı Müsteşar vekili Zekeriya Şarbak imzasıyla 14 Ekim 2005 tarihinde valiliklere gönderilmiş. Genelgede Türkiye'de 'içkili yer bölgesi' tespitlerinin belediye sınırları ve mücavir alanlar dahilinde belediye meclisleri tarafından, bu sınırlar dışında ise il genel meclisleri tarafından yapılmasını gerektiren yönetmelik hatırlatılıyor ve özetle şunlar isteniyor:

 • İçkili yer bölgesi, adres ve nokta işyeri değil, bölge olarak tespit edilmeli.
 • Bar, gazino, pavyon gibi içkili eğlence yerlerinde müşterilerin ve işyeri çalışanlarının neden olduğu çeşitli asayiş olayları veya yüksek sesle müziğin çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle bu yerlerin sürekli kontrol ve denetimi için bölgesel tespit esas alınmıştır.
  'İçki konuttan uzak olmalı'
 • Bu tür işyerlerinin özellikle konut ve yerleşim alanları ile gürültüye duyarlı kurumların bulunduğu yerlerde açılmaması sağlanmalı. Bunların, şehir içinde veya yakınında konutlardan ayrılmış, özel olarak bu şekilde faaliyet gösteren işletmelere tahsis edilmiş, altyapısı, ulaşım hizmetleri buna göre yapılmış ayrı bölgede, tarihi, kültürel ve turistik özellikler taşıyan cadde ve sokaklarda veya içinde sadece işyerlerinin bulunduğu iş merkezi, pasaj gibi yerlerde açılabilmesine yönelik bölge tespitlerinin yapılması sağlanmalı.
  Ak-kara karıştı
  Eren Önat (Bar sahibi - Ankara Sakarya Caddesi'ni Güzelleştirme Derneği Başkanı): 'Kırmızı sokaklar', Avrupa'da bulunuyor ve oralarda fuhuş rahatlıkla yapılıyor, uyuşturucu rahatlıkla satılıyor. Ama Avrupa'da içkiler belirli yere toplanmış değil. Akla karayı karıştırmamak lazım. Bunun emirle değil de toplumun bütün kademeleriyle konuşup görüşülmesi gerekir.
  Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar: Maksat içki içen insanları cezalandırmak mı, yoksa bu
  insanları tecrit etmek mi?
  Ahmet Tan (Bar sahibi): 'Kırmızı sokak' uygulaması, şeriatçı kalkışmanın ufak çaplı bir denemesidir. Soruyorum, biz kadın mı satıyoruz, mekânımıza gelen insanlar kadın mı arıyor?
  Ali Balkız (Bar sahibi): Amaç, bir sektörü ve oradan hizmet alanları cezalandırmaktır. Alkollü içkilerden alınan yüksek vergiyi, gazetedeki 'garson aranıyor' ilanına her seferinde en az yüz kişinin müracaat ettiğini duşündüğümüzde de, bunun nasıl bir sosyal politika olduğunu anlamak olası değil.
  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Değerlendirme yapmak istemediğini iletti.
  Avrupa örneği!
  'Kırmızı sokak uygulaması' ifadesi, Bursa Osmangazi Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ tarafından ortaya atılmıştı. AKP'li Karadağ "Avrupa'da olduğu gibi sadece içkili mekânların bulunduğu kırmızı sokaklar oluşturmak iztiyoruz" deyince tepki toplamıştı.


  • http://www.radikal.com.tr/7649167649160

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.