'Kırmızı sokak' tartışması bitti

Üsküdar Belediyesi'nin 2005 Aralık'ında içkili yerlerle ilgili aldığı 'kırmızı çizgi' kararıyla başlayan tartışmalar yaklaşık bir yıl sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde dün son buldu.

İSTANBUL - Üsküdar Belediyesi'nin 2005 Aralık'ında içkili yerlerle ilgili aldığı 'kırmızı çizgi' kararıyla başlayan tartışmalar yaklaşık bir yıl sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde dün son buldu. Oybirliğiyle alınan kararla, 'kırmızı sokak' kapsamına girecek yerlerin ana hatları belirlendi.
AKP, CHP ve Anavatan gruplarının ortak önergesi üzerine Hukuk, İmar ve Bayındırlık ile Esnaf ve Sanatkârlar komisyonları tarafından ortak bir rapor hazırlandı. Rapora göre, daha önce kaymakamlar başkanlığındaki komisyonların aldığı kararlar ve yapılan krokiler dikkate alınacak. Ayrıca belirlenen kırmızı sokak dışındaki içkili yerlerin hakları korunacak ve ruhsatları iptal edilmeyecek. Mecliste tüm grupların oyları ile kabul edilen karar çerçevesinde turizm işletme belgeli veya turizm yatırım belgeli işletmeler ise kırmızı çizgi kriteri dışında tutuldu.
Üsküdar Belediyesi 'içki yasağı uygulanacak yerler raporu'nu 10 Aralık 2005'te kabul etmişti. Raporda ünlü içkili restoranların bulunduğu yerlerin yasaklı bölgede bulunması, tartışmalara yol açmıştı. Artan tartışmalara müdahale eden Kadir Topbaş, 23 Aralık'ta Üsküdar Belediye Meclisi'nin kararını iade etmişti.