Kırmızıda geçerken bir daha düşün!

Kırmızı ışıkta geçip bir ölüme, üç yaralanmaya yol açan sürücü, iki yıl süren davada bu suça verilen en yüksek cezalardan birini aldı. Benzer davalarda daha çok alt sınır olan iki yıl ceza çıkıyor

ANTALYA - Kırmızı ışıkta geçerek bir kişinin ölümüne üç kişinin yaralanmasına yol açan ve tutuksuz yargılanan kamyon şoförü, ‘üst sınır’dan uygulanan cezayla 10 yıl hapse mahkûm edildi.
1 Temmuz 2007’de Mehmet Gezgin idaresindeki kamyonun, Antalya’nın Kemer ilçesi yakınlarındaki Kemer 1 Kavşağı’nda Serhat Kulaksız’ın kullandığı otomobile kırmızı ışık ihlali nedeniyle çarpması, otomobildeki 57 yaşındaki Ülviye Kulaksız’ın olay yerinde ölümü, oğlu Serhat Kulaksız ile araçtaki Mustafa Cemal Yasan ve Şenay Yasan’ın ise yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasına ilişkin yargılama, iki yıl sonra sonuçlandı. Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçlamasıyla iki yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan ve iki buçuk ay  tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen kamyon sürücüsü Mehmet Gezgin’i, 10 yıl hapis cezasına mahkum etti.
Savcılığın  hazırladığı iddianamede, olay yerindeki keşif ve bilirkişi raporlarıyla tam kusurlu olduğu tespit edilen kamyon sürücüsünün kırmızı ışıkta geçerek,  otomobile çarptığı, ‘Bilinçli taksir ile ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçunu işlediği belirtilmişti. 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararında, sanığın, ‘Kendisine muhtemelen sarı ışık yandığı halde ’geçerim’ düşüncesiyle durmadığı, yavaşlamadığı’ bildirildi.

Avukat: Caydırıcı olabilir
Şikâyetçi avukatı Muharrem Karaca,mahkemenin iki yıldan 15 yıla kadar hapis cezasını öngören, ‘Bilinçli teksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet vermek’ suçundan üst sınıra yakın bir ceza verdiğini, bunun Türkiye’de şimdiye dek bir ölümlü ve beraberindeki yaralamalı trafik kazalarında verilen en yüksek cezalardan biri olduğunu söyledi.
Keşif ve Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nin bilirkişi raporunda tüm kusurun kamyon sürücüsüne ait olduğunun saptandığını belirten Karaca, benzer davalarda  genellikle sanığa, alt sınır iki yıl hapis cezası ya da 16 bin TL para cezası verildiğini belirtti.
Karaca, “Bir kişinin öldüğü trafik kazalarındaki genel uygulamanın aksine bu yargılamada üst sınıra yakın bir ceza uygulandı. Bu tip kararlar, trafik kazalarının meydana gelmesinde caydırıcı olabilir” diye konuştu. (aa)