Kırşehir'deki 'Madımak'a 16 tutuklama

Kırşehir'deki 'Madımak'a 16 tutuklama
Kırşehir'deki 'Madımak'a 16 tutuklama
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Radikal'in 'Kırşehir'deki Madımak' manşeti ile gündeme getirdiği 4 işyerinin yakılması olayı ile ilgili yaptığı açıklamada 59 kişi hakkında işlem yapıldığını ve 16 kişinin ise mahkeme tarafından tutuklandığını açıkladı.

Radikal'in 'Kırşehir'deki Madımak' manşeti ile gündeme getirdiği 4 işyerinin yakılması olayı ile ilgili Kırşehir Valisi Necati Şentürk açıklama yaptı. Vali Necati Şentürk, 8 Eylül ’de Kırşehir’de düzenlenen 'Teröre Lanet Yürüyüşü'nün kanunsuz eyleme dönüşerek 4 işyerinin yakılması sonucu yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını ve yapılan soruşturma çerçevesinde 59 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 16'sının tutuklanarak cezaevine konulduğunu açıkladı. Vali Şentürk, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:"İlimizdeki yürüyüşün kanunsuz eyleme dönüşmesi sonucu meydana gelen olaylarla ilgili 59 kişi hakkında işlem yapılmış, 16 kişi mahkeme tarafından tutuklanmıştır. 5 kişi hakkında mahkeme tarafından denetimli serbestlik kararı verilmiş, 5 kişi yaşı küçük olduğu için kimlik tespiti yapılmış, bu kişilerden 1'i hakkında denetimli serbestlik kararı verilmiştir. Yine işlem yapılan kişilerden 32'si savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Görüntüleri tespit edilen 16 kişi hakkında kimlik tespit işlemleri ve araştırmalar devam etmektedir" dedi.

Kırşehir'deki Madımak'ın görüntüleri...

Şentürk, olaylarla ilgisi olduğu tespit edilen kişiler hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'na muhalefet , kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve hırsızlık suçlarından işlem yapıldığını sözlerine ekledi.

Kırşehir'de yakılan Gül Kitabevi'nin sahibi Akıllı: Madımak'ı yaşadık

Kırşehir'deki Madımak'ın tutanakları: Alkollüydük, taşladık, dükkanı ateşe verdik

 Salih GÜNER/ KIRŞEHİR-DHA