Kırşehir'den kurtarılan kitaplar öğrencilere dağıtıldı

Kırşehir'den kurtarılan kitaplar öğrencilere dağıtıldı
Kırşehir'den kurtarılan kitaplar öğrencilere dağıtıldı
Kırşehir'de yakılan Gül Kitabevi'nden kurtarılan 150 bin lira değerindeki 160 çuval kitap, Diyarbakır'da ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıldı.

RADİKAL - Kırşehir'deki terör protestoları sırasında 30 yıldır faaliyet gösteren Gül Kitabevi'nin yağmalanıp ateşe verilmesinin ardından yangından kurtarılan yaklaşık bin 300 kitap , Diyarbakır'a gönderilerek Eğitim -Sen aracılığı ile ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıldı. Yakılıp, yağmalanan kitabevinden arta kalan kitapları Diyarbakır'a gönderen işyerinin sahiplerinden Sait Akıllı, "Kitapları ihtiyaç sahipleri olan öğrencilere gönderdik, yerine ulaşmışsa mutlu oluruz" dedi. Kırşehir'de 8 Eylül günü terör protestoları sırasında yakılarak yağmalanan ve 3 gün önce dehşet görüntüleri ortaya çıkan Gül Kitabevi'ndeki yangında yanmamış ancak dumanın etkisiyle islenen kitapları Diyarbakır'da ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıldı. Yangından sonra kitabevinin sahipleri tarafından yakılan işyerinden toplanan ve 160 çuvala konulan kitaplar kitabevinin sahipleri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere dağtılması için Eğitim-Sen Genel Merkezi'ne gönderildi.

Eğitim-Sen de sözkonusu yangında yanmamış kitapları bir kamyon ile öğrencilere dağıtılmak üzere Diyarbakır'a gönderdi. Diyarbakır'a gelen kitaplar Eğitim-Sen 2 No'lu Şube tarafından önce tasnif edildi, ardından isten temizlendikten sonra öğretmen ve öğrencilere dağıtıldı.

CHP raporu: Kırşehir'deki tek TOMA, saldırganlar serinlesin diye su sıktı

Eğitim-Sen Diyarbakır 2 No'lu Şube Başkanı Celal Çeçen, kitapların kendilerine son günlerde görüntüleri de ortaya çıkan Kırşehir'deki yanan kitabevinden geldiğini ifade ederek, "Yangından sağlam kalan kitaplardır bunlar. Kırşehir'deki yayınevi bunları genel merkezimiz üzerinden bize gönderdi. Kitabevi 2 katlı olduğundan yangın sırasında birinci kattaki kitaplar tamamen yanmış ancak ikinci kattakiler yanmamış. Yaklaşık 160 torba kitap geldi. Maliyeti yaklaşık 150 bin liradır. Gelen kitapları öncelikle tasnifledik. Gelen kitapların arasında ilkokul 2'inci sınıftan, üniversiteye hazırlık kitaplarına kadar kitaplar vardı. Tüm öğretmenlere duyuru yaptık, öğrencilere ve öğretmenlere bu kitapları dağıttık. İki gün içinde bütün kitapları dağıttık. Gerçekten örnek olması gereken bir davranıştır. Bir taraftan kitaplarını yakmak istiyorlar, diğer taraftan kalan kitapları öğrenciler okusun diye gönderiyorsun. Bu örnek alınması gereken bir insanlık dersi olarak görüyoruz" dedi.

Önce HDP'yi yakmışlar, sonra kitabevini, sonra tatlıcıyı...


Kırşehir'de yakılıp, yağmalanan kitabevinin sahiplerinden Sait Akıllı, Türkiye 'nin eşitsizlikler ülkesi olduğunu ve bu eşitsizliği yaşayan bölgenin başında ise Doğu ve Güneydoğu'nun geldiğini belirterek, "Biz de Eğitim-Sen aracılığı ile yangından kurtardığımız bu kitapların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için görüştük. Kitapları onlara teslim ettik ve onlar da Diyarbakır'a göndermiş. Kitapları ihtiyaç sahipleri olan öğrencilere gönderdik, yerine ulaşmışsa mutlu oluruz" dedi. (Ferit ASLAN-Ahmet ÜN/DİYARBAKIR/DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/145611914561191

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kırşehirdeki kitap evinin yakılması bana sıvası çorumu maraşı anımsatıyor . - okkes cavus

  bu ülke ne hale geldi iş it yüzün üzerinde insanı parçalayarak öldürdü ankara nın göbeğinde. devletin görevlileri önlem almadı. katiller çok rahatca katliamlarını gerçekleştirdi. insanlar can der dine düşmüş, sağ kalanlar yaralıları kurtarmak için taksilerle yaralıları taşırken. can kurtaranlar gecikmeli ve engellenerek alana giriyor. can pazarında hiç gerekmediği hiç yapılmaması gereken bir ani saldırı ile polis yaralıların ve ölülerin olduğu alana yoğun bir şekilde su ve biber gazı sıkmaya başladı.. insanlar yaralıları kurtarmaya çalışırken, nefes alamayıp boğulma ve yaralıları alamadan kaçışmalar başladı. belki kurtulma ihtimali olanlar kan zayatından öldüler. bu olay akıllara çok korkunç bir şeyleri getiriyor... önceden hiç varlığı belli olmayan polisler, birden topluma saldırdılar. işit bombaladı polis gaz ve su sıktı, bu katliama uğrayıp ölenlere sevinen bazı kesim yaratıklar olmaya başladı. birisi çıkıyor oluk oluk kan akacak diyor vede kan akıyor. katiller taaa antep ten geliyor yakalanmıyor. vel hasıl herşey bir muamma .bu ülkeye yazık ediyorlar. bu olayların ülkemize ne kadar zarar verdiğini ve vereceğini hesap edenler var galiba bu katliama işitin desdekciileri çok seviniyor abd israil de zil takıp oynuyordur vay bu ülkeye vay vayki vay ??????