Kış böyle geçecek

Türkiye'yi etkisi altına alan sağanak yağmur ve fırtına Kuşadası'nı gece vurdu. Dün saat 02.00 sıralarında fırtınayla başlayıp giderek artan sağanak yağış, cadde ve sokaklarda sel oluşturdu.

AYDIN/ERZURUM/İSTANBUL - Türkiye'yi etkisi altına alan sağanak yağmur ve fırtına Kuşadası'nı gece vurdu. Dün saat 02.00 sıralarında fırtınayla başlayıp giderek artan sağanak yağış, cadde ve sokaklarda sel oluşturdu. Kuşadası postanesinin paratonerine isabet eden yıldırım bilgisayarları devre dışı bıraktı. Metrekareye 77.2 kilogram yağış düştü.
Doğu Anadolu'ysa kutup soğuklarının etkisi altında. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceyle Erzurum'da ölçüldü. Bölgede 46 köyle ulaşım kesildi. Arıcılar 40 bine yakın kovanda kışlatma çalışmalarına erken başladı.
Soğuk ve rüzgârlı
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mahmut Kayhan, Atlas Okyanusu'nun doğusunda oluşan 'Azor Yüksek Basınç Sistemi'nın etkisiyle kış boyunca kuzey enlemlerden Türkiye'ye soğuk hava taşınacağını, poyraz, yıldız ve karayelin bolca esmesinin beklendiğini söylemişti.
Kayhan, "Sonuç olarak mevsim normallerine göre biraz daha soğuk ve özellikle kuzey kesimlerde biraz daha yağışlı bir kış tahmin etmekteyiz" demişti. (dha, aa, Radikal)