Kış fena bastırdı

Güney sahilllerinde hâlâ denize girilirken kuzeyde kış kendini hissettiriyor.

VAN/RİZE/ÇANAKKALE - Güney sahilllerinde hâlâ denize girilirken kuzeyde kış kendini hissettiriyor. Yılın sekiz ayı kar altında kalan Van'ın Bahçesaray ilçesinde kış çilesi başladı. Rize'deki Ovit Dağı'nda kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Çanakkale Boğazı'nda ise, şiddetli fırtına ulaşımı olumsuz etkiliyor.
Donma tehlikesi
Van-Bahçesaray karayolunun 2 bin 985 rakımlı Karabet Geçidi'nde 60 santimetreye ulaşan kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan 8 araç ve 45 yolcu, kendi çabalarıyla sürdürdükleri çalışma sonucu kurtuldu. Donma tehlikesi geçiren yolcular, 5 saat süren karla mücadeleden sonra yollarına devam edebildi. Minibüs şoförü Gürgin Şeker, "Bahçesaray merkezinde güneşli bir hava varken yola çıktım. Ancak Karabet Geçidi'ne geldiğimizde kar ve tipi yüzünden 10 saat mahsur kaldık. Yolcuların yardımıyla kurtulduk. Her yıl bu yolda birkaç can veriyoruz. Artık yolumuza bir çare bulsunlar" dedi.
Ovit Dağı kapalı
Rize-Erzurum karayolunda bulunan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda, kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Karayolları ekipleri, 15 kilometrelik güzergâhta yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
İkizdere Belediyesi'nden yapılan anonslarla sürücüler zincirsiz ve halatsız yola çıkmamaları konusunda uyarılıyor.
Konya'nın Bozkır İlçesi'ne de dün mevsimin ilk karı yağdı. Saat 15.30 sıralarında başlayan yoğun kar yağışı, özellikle yüksek kesimlerde etkili oldu. Kar kalınlığı, yüksek kesimlerde 30 santimetreye ulaşırken, ilçe merkezinde ise 5 santimetreyi buldu.
Her gün fırtına
Çanakkale Boğazı'nda da şiddetli fırtına etkili oluyor. Hızı saatte 70 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Gökçeada'ya 3 günden bu yana feribot seferleri yapılamıyor. Yetkililer, Çanakkale-Eceabat, Lapseki-Gelibolu ve GeyikliBozcaada vapur seferlerinde aksama olmadığını söyledi. Yaklaşık iki ay önce yurtdışına kaçak yolcu taşıdığı gerekçesi ile Çanakkale İskelesi'ne bağlanan 'Gürdeniz' adlı balıkçı teknesinin de aralarında bulunduğu pek çok tekne fırtına nedeniyle battı.