Kış 'hava' atıyor

İstanbul'u ve Marmara Bölgesi'ni felç eden kar yağışı hafifleyerek hafta sonuna dek sürecek. Trakya'da buzlanma nedeniyle yollar kapandı. Havalar iki gün ısınacak, sonra yine soğuyacak.

EDİRNE/ERZURUM - Kar ve soğuk hava yurt genelinde etkisini sürdürürken Trakya'da kar yağışı yerini buza bıraktı.
Edirne-İstanbul arasında TEM otoyolu ile D-100 karayolunun kayan araçlar yüzünden saatlerce ulaşıma kapanmasından sonra dün de Keşan-İpsala karayolunda bir TIR'ın kayması sonucu ulaşım aksadı. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde altı ilçede 329 köy yolu buzlanma ve kar birikmesi nedeniyle ulaşıma açılamadı. Kırklareli Demirköy Mahya Tepe'de bulunan TRT verici İstasyonu ve NATO Hava Radar Üssü'ne giden yolun kapanması nedeniyle görevli üç kişi mahsur kaldı.
Türkiye'ye Bulgaristan'dan gelen enerji nakil hattı Vize-Saray ilçeleri arasındaki Çakıllı Beldesi yakınlarında koptu. Bu yüzden Çorlu ve Çerkezköy ilçeleri ile Meriç, Enez ve Keşan'a bağlı bazı köylere elektrik verilemedi.
Viyadüklere dikkat
Soğuk havanın hafta boyunca devam edeceği açıklanırken Meteoroloji yurdun iç kesimleri için don uyarısında bulundu. Sürücüler özellikle İzmit kesiminde TEM otoyolu ve viyadük üzerlerindeki 'gizli' buzlanmaya karşı uyarıldı.
Balıkesir'de yoğun kar yağışı, 155 köy yolunu ulaşıma kapadı. Merkeze bağlı dört köy ilköğretim okulu bir gün, Gönen, Balya, Savaştepe ve Marmara'daki okullar da iki gün tatil edildi Urfa'da donarak ölüm
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde bir kişi donarak öldü. Altınova Köyü'ndeki fıstık bahçesinde dinlenmek amacıyla uyuduğu bildirilen Mehmet Şahin, soğuk nedeniyle yaşamını yitirdi.
Kar yağışı doğuda da etkisini sürdürüyor. Kar kalındığı yüksek kesimlerde yarım metreyi buldu. Ancak sıcaklıkta 'artış' var. Erzurum, Kars, Ağrı, Erzincan, Muş, Ardahan ve Iğdır'da hava sıcaklığı sıfır derece civarında.