Kış yüzünü gösterdi

Mevsim normallerinin üzerinde olan hava sıcaklıkları normale dönünce, karakış gecikmeli de olsa hayatı etkilemeye başladı. Karadeniz ve Marmara'da etkili olan fırtına tekne batırdı.

İSTANBUL - Mevsim normallerinin üzerinde olan hava sıcaklıkları normale dönünce, karakış gecikmeli de olsa hayatı etkilemeye başladı. Karadeniz ve Marmara'da etkili olan fırtına tekne batırdı. Abant'ta kar ve buzlanma sonucunda tatilciler zor anlar yaşarken, Bitlis'te düşen çığ araçların mahsur kalmalarına neden oldu. İşte bir günün kış bilançosu:

  • Rize'de ağları toplamak için bu sabah erken saatlerde denize açılan, ancak fırtına nedeniyle teknesi alabora olan 76 yaşındaki balıkçı Neşat Başak kayboldu. Kıyıya vuran tekne paramparça oldu. Arama çalışmaları devam ederken, kıyıya vuran malzemeler arasında can yeleğinin bulunduğu görüldü.
  • Marmara'da etkili olan ve hızı 70 kilometreye ulaşan fırtına yüzünden Bandırma-İstanbul hızlı feribot seferleri iptal edildi.
  • Doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı'nın gişelerine 500 metre kala kar ve buzlanma nedeniyle araçlar yolda kaldı.
  • Bitlis'in Hizan ilçesinde çığ düşmesi sonucu Tatvan-Hizan karayolu ulaşıma kapandı. 60 araç yolda mahsur kalırken, Karayolları ekipleri yolun ulaşıma açılması için bölgeye karla mücadele ekipleri gönderdi.
  • Erzurum'da etkili olan kar yağışı ve tipi hayatı olumsuz yönde etkiledi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Kars- Kağızman karayolu ile Erzurum'da 700'e yakın köy yolu, ulaşıma kapandı. Erzurum- Bingöl karayolunun Çat-Karlıova arasında da ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi. Kar kalınlığı Erzurum'da 44 santime ulaşırken, Palandöken'de 1 metreyi buldu. (aa, dha)