Kısa mesafe taşımayana ceza

Kısa mesafe taşımayana ceza
Kısa mesafe taşımayana ceza
Ticari taksilerle ilgili denetimleri artırdıklarını söyleyen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, taksicilere uyarı niteliğinde bir bilgi verdi: Güvenliği tehlikeye düşüren, kısa mesafeye yolcu almayan 365 araca 26 bin lira ceza kesildi.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, son iki ayda yapılan taksi denetimleri sonucunda, yolcu güvenliğini tehlikeye düşüren, ''kısa mesafe'' gerekçesiyle yolcu almayan 365 araca toplam 26 bin 280 lira para cezası uygulandığını açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Vali Mutlu, İstanbul'u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin şehir içi ulaşımında karşılaştıkları sorunlar nedeniyle taksi denetimlerini artırdıklarını bildirdi.

Mutlu, 2012 yılının son iki ayında yapılan taksi denetimleri sonucunda, yolcu güvenliğini tehlikeye düşüren, kısa mesafe için yolcu almayan 365 araca toplam 26 bin 280 TL, yasak yere park eden bin 684 taksiye de 121 bin 248 TL para cezası uygulandığını belirtti.

Bu tür şikayetleri değerlendirmek amacıyla bir denetim ekibi oluşturduklarını ifade eden Mutlu, Sultanahmet, Sirkeci, Karaköy ve Taksim bölgelerinde taksiye turist görünümünde binilerek yapılan denetimler sonucunda 4 usulsüz uygulamayla karşılaşıldığını dile getirdi.

Mutlu, ''Bunların üçünde taksimetreyle oynandığı ve fazla para talep edildiği, birinde el çabukluğu ile para değiştirme yoluna gidilerek turistlerin aldatıldığı tespit edildi'' dedi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/111549011154902

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sari Canavarlar - mhmtthr

  Iyi, guzel bir adim. Yalniz bu koordineli bir sekilde yapilmali ve isin obur tarafi olan taxici-polis iliskilerine de inilmeli. Bu es gecilecek bir konu degil. Ozellikle turistlerin yogun oldugu semtlerde bu coktur. Defalarca karsilastigim bir sey: taksi durdurdugumda nereye diye sorar, daha binmeden. Hollandaya diye dalga gecer binmezdim. Ama bazen mecbur kaldigim zaman: havaalanina dedigim anlar da az degil. Sorardim sofure niye boyle yaptiklaini. Aklamaya baslardi hemen tum taksicileri, kendini de temize cikarmak icin. Efendim arabayi teslim etme saatim vs. Iste benim guzergahim olursa yolcuyu alirim degilse almam diye atar tutar. Mantikli bir neden olabilir ve bazilari dogru da soyluyor olabilir ama tuistik bolgelrdekilere inanmiyorum. Hatta o bolgelerde turist olmayan bir suru taksici de var...Koklu bir cozum lazim. 24 saat hizmet verecek Bir sikayet merkezi kurulablir.

  Sarı kabus! - BaşkaBirşey

  Hep sarı isyan derler ya, aslında bunlar İstanbul'un sarı kabusu! Bu adamlarda aranan tek vasıf ehliyeti olması sanırım. Hiç bir eğitime ihtiyaç duyulmuyor. Mesela bu adamları direk şikayet edecek bir numara var mı? Bu şikayetin sonucunda ne yapılıyor ve bu şikayetçiye bildiriliyor mu? Bunlar özellikle yalnız binen kadınlara o kadar iğrenç davranıyorlar ki bazen. Bir tanesi bir ramazan günü iftar vakti geldi diye karımı zorla arabasından atmıştı. Buna benzer sayısız olay biliyorum. Bu adamların çok sıkı bir denetime tabi tutulması gerekiyor.