Kışanak: Parti çalışanımız ajanlığa zorlanıyor

Kışanak: Parti çalışanımız ajanlığa zorlanıyor
Kışanak: Parti çalışanımız ajanlığa zorlanıyor
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Genel Merkezi'nde çalışan İhsan Gül'ün kendilerini Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nda görevli olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlığa zorlandığını iddia etti.

ANKARA - BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Genel Merkezi'nde çalışan İhsan Gül adlı çalışanlarının kendilerini Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nda görevli olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlığa zorlandığını iddia etti.

Kışanak şunları söyledi; "Şimdi sizinle birşey paylaşacağım. Ak Parti hükümeti bu konuda bize bir açıklama yapmakla sorumludur. Partimizin genel merkezinde çalışan 'İhsan Gül' isimli bir arkadaşımız var. Biz ona kısaca 'İhsan amca' diyoruz. Çünkü yaşlı ve emektar bir insandır. İhsan amca gündüz partide kalır, gece ise kendisini partiyi korumak için görevli sayar ve partide yatar. Ancak öğreniyoruz ki; son iki aydır kendisini Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nda görevli sayan ve böyle tanıtan polis tarafından ajanlığa zorlanmaktadır. Genel merzde gece yalnız kalırken defalarca telefonla arayıp rahatsız ediyorlar. 'İlla görüşmek istiyoruz. Oraya gelmek istiyoruz' diyorlar. İhsan amca bunların hepsini savuşturuyor. Cep telefonunu bulup cep telefonundan rahatsız ediyorlar. O da yetmiyor geçtiğimiz günlerde 3 Mayıs'ta evine giderken otobüs durağında aynı tacize ve yaklaşıma maruz kalıyor. Kendisini gelen ilk otobüsün içine atıyor. Kendisini polis olarak tanıtan bu şahıslardan birisi onunla birlikte otobüse biniyor. Yol boyunca onu otobüsten inmeye ve görüşmeye zorluyor. İhsan amca dayanamayarak Gölbaşı civarında otobüsten iniyor. Bakıyor ki arkadan birileri daha araçla gelmiş. Onu bir araca bindirip götürüyorlar. Açıkca İhsan amcaya 'Bizim ajanımız olacaksın. BDP'de ne konuşuluyor, kim ne söylüyor ve bunları gelip bize anlatacaksın. Biz gelip genel merkezde seninle konuşacağız. Sen bunu kimseye çaktırmayacaksın' diyorlar. İhsan amcayı tehdit ediyorlar. 'Eğer kabul etmezsen bir yerde bir olay yaparız ve senin üstüne yıkarız' diyorlar. Telefon numarası ve plaka kayıtlıdır. Suç duyurusunda bulunduk. Bu bilgileri de İçişleri Bakanlığı'na ve kamu güvenliğinden sorumlu bakanın önüne koyduk. Bize bir açıklama yapmaları gerekiyor. Bu nasıl bir devlettir? Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır ? Bir siyasi partinin genel merkezine ajan sokmaya çalışmak, orada çalışanları ajanlaştırmaya çalışmak, hangi mantığın aracı olabilir? Ne yapmak istiyorsunuz?" 

BOZDAĞ'DAN YANIT

Kışanak'ın iddialarıyla ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, "Devlet suçlarken veya bu konuda hükümeti suçlarken laftan öte belgelerle konuşmak lazım. Devletin buna ihtiyacı yoktur. Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Hukuk devletlerinde böyle bir şeyin olması söz konusu değildir. Kışanak'ın elinde bilgi ve belge varsa bunu kamuoyu ile paylaşmalı. Yoksa iftiraları iddia diye kamuoyunun gündemine taşımamalı" diye konuştu.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/113256811325689

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne çaycıymış arkadaş - PAN-ZEHİR

  Sizin çaycınız ve fotokopiciniz zaten ajan değil miydi ? hani şu gazetelere sızdırma operasyonları yapan...ne çıkarsa bu çaycılardan çıkıyor...

  Hani nerde Demokrasi, Hukuk? - Şahaloğlu

  Başbakan çıkıp dinlendiğini söylediğinde üstüne gidiliyor da. BDP çıkıp ajanlık iddiasında bulununca T.C. Demokratik, Hukuk devleti oluyor öyle mi!. Gördük canım demoraasinizi, hukuğunuzu 1 Mayıs'ta. Sizin hukuğunuz, demokratlığınız kendinize.Sn. Bozdağ kuru lafa karnımız tok.

  "Hukuk devletiyiz boyle bir sey olmaz" - nemzetkozi

  demis sayin bozdag. biz hukuk devletinde nelerin olamayacagini biliriz. lakin kisanagin aciklamalarindan bin kati daha fazla bilgiye ve bulguya sahiptir kürdler ve duyarli kamuoyu... sn bozdag birakin tehditle ajanlastirmayi (5bin uzerinde faili mechulu saymiyorum bile) yakin donemde kac faili mechul oldu,kac insan salt kürd oldugu icin askerde intihar susu verilmis cinayetlere kurban gitti? yine legal alanda gosterilerde de biliyoruz ne kadar hukuki davranildigini. bir devlet hukuk devletidir denilerek olunmaz, onun da gerekleri vardir. gelin en iyisimi hukuk devleti demeyelim, sayet samimi iseniZ bu yonde ciddi bir degisikligin mimari olmaya,eski sabikali anlayistan siyrilmaya calisalim. bu da varolani ne inkar ederek ne de carpitarak olur. olan bu, onemli olan bundan sonrasi icin degisim gucu iradesidir.

  belge mi? - aborinas

  Bozdak tam saçmalamiş, beyefendî belge îstemîş, aracın plakası var. daha ne olsun, telefon görüşmeleri var daha ne olsun....

  AJANLAŞTIRAMADIKLARINIZDANIZ - Jan21

  Buna benzer teklifler üniversite öğrencisi iken ev arkadaşıma da yapılmıştı. Gözaltında başka bir diğer arkadaşa da. Ama avuçlarını yaladılar :) Bekir de çıkmış kanıt diyor :)

  Rahatsızlar.. - cihan erkut

  Devlet rahat duramıyor, illa bişeyler bulup partinin üzerine gidecek. Zaten bu huyundan vazgeçmeside beklenemez, çünkü ruhunda bu vardır.

  Tehdit mi?... Aslaa... - serseriser

  Yanılıyorsun... Onlarda zorlama yok... " Tehdit " değil, sadece " Tebliğ " yaptılar... Hı hı! valla...