Kışanak'tan yasa formülleri

Kışanak'tan yasa formülleri
Kışanak'tan yasa formülleri
BDP'li Kışanak, PKK'nın silah bırakması konusunda 'yasa çıkar mı çıkmaz mı' tartışması yapıldığını belirterek önerilerini sıraladı.

Kürt sorununun çözümü ve PKK ’nın silah bırakması için TBMM’de komisyon kurularak yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Bu komisyonu istersek sadece parlamenterler olarak kurabiliriz. İstersek Meclis dışında özel bir komisyon olarak kurabiliriz. İstersek de bu özel komisyona Parlamento’daki siyasi partiler üye verirler yasada bunun önünü açabiliriz” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kışanak, kurulacak komisyonun da kapsayıcı olması gerektiğini belirtti. Kışanak şunları söyledi: “Yaklaşık iki hafta Parlamento yasa çıkarabilir mi çıkaramaz mı gibi bir tartışma yürütülüyor. Hepimiz katılım sağlamalıyız, diyoruz ama sıra Parlamento’ya gelince ‘Parlamento böyle bir yasa çıkaramaz’ diye görüş bildiriyoruz. Böyle bir görüş Parlamento’ya karşı saygısızlıktır. Bu Parlamento’dan şu ana kadar çokça savaş kararı çıktı, herkes ölmek öldürmek için ellerini kaldırdı. Bir kez de ellerini vicdanlarına koysunlar, barış için ellerini kaldırsınlar. “Değişik kesimlerle bir araya geldiklerini, bu kesimlerin kaygıları olduğunu ifade eden Kışanak, “Kimseye kaygılarınızı bir kenara bırakın demiyoruz. Ama herkese kaygılarınız bizi engellemesin, frenlemesin diyoruz” dedi. Kışanak, ‘ Âkil İnsanlar Komisyonu’yla ilgili de “Sayın Başbakan’ın biraz süreci tek başına yönetiyormuş, kendi istekleri doğrultusunda her şeyi belirliyormuş gibi konuşmalarının, kamuoyunda yarattığı kaygıları anlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘Kürtlerin doğum günü’

Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’da doğduğu köye yapılacak yürüyüşe de değinen Kışanak, “Aslında 4 Nisan Kürt halkının gününü kutladığı sembolik bir güne dönüşmüş. Bu 4 Nisan ayrıca Kürt halkının tarih sahnesine yeniden çıkışının doğum günü ve bizi barışa, özgürlüğe götürecek bir yolun başlangıcı olarak kutlanacaktır” dedi.

BDP Tunceli İl Başkanı istifa etti

Daha önce BDP Tunceli Milletvekilliği de yapan BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bazı konularda genel merkez yöneticileri ile ters düştüğünü ve görüş ayrılığı yaşadığını, bu nedenle istifa ettiğini belirten Halis, “Partiye emek ve gönül vererek değer yaratanlardan ve Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum. İstifa dilekçemi Genel Merkez’e ve eşbaşkanlara gönderdim. İşleme konulması konusunda da ısrarlıyım” dedi. Halis, istifa nedeniyle ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, BDP kaynakları ve Halis’in yakın çevresine göre, BDP’nin ‘çözüm süreci’ kapsamında Alevilere gerekli ilgi ve desteği göstermediği, bu süreçte Alevilerin arka plana atıldığı tartışması nedeniyle bu istifanın gerçekleştiği iddia edildi.