Kısır kadın da doğuracak

İsrail'de kanser tedavisi nedeniyle 'tamamen' kısırlaşan bir kadın, sağlıklı bir kız bebek doğurdu. Şeba Tıp Merkezi Başkanı Dr. Joshua Dor, "Lenf kanseri nedeniyle kemoterapi gören hastamızın yumurtalıkları tamamen hasar görmüş, hasta 20'lerin sonunda olmasına rağmen menopoza girmişti" dedi.

KUDÜS - İsrail'de kanser tedavisi nedeniyle 'tamamen' kısırlaşan bir kadın, sağlıklı bir kız bebek doğurdu. Şeba Tıp Merkezi Başkanı Dr. Joshua Dor, "Lenf kanseri nedeniyle kemoterapi gören hastamızın yumurtalıkları tamamen hasar görmüş, hasta 20'lerin sonunda olmasına rağmen menopoza girmişti" dedi.
Doktorlar kemoterapiye başlamadan önce hastanın yumurtalarından aldıkları dokuyu dondurdu. Yıllar sonra yeniden rahme yerleştirilen dokunun ürettiği yumurtalar, suni döllenme yöntemiyle döllendi. Dr. Joshua Dor, sağlıklı bir kız çocuğu annesi olan hastanın, "Tamamen kısırlaşmışken, dondurulmuş doku nakliyle doğuran ilk kadın" olduğunu savundu.
Geçen yıl yine kanser hastası Belçikalı bir kadın benzer bir yöntemle doğurmuştu. Ancak, kemoterapi sonrası, kadının rahminde bir parça da olsa yumurtalık dokusu kaldığı için hamileliğin dondurulmuş yumurtalık mı, yoksa bu doku yüzünden mi gerçekleştiği netleştirilemedi. Dr. Dor ve ekibinin çalışmaları, The New England Journal of Medicine dergisinin internet sitesinde yayımlandı.
Yöntemin bir riski var
Teknik ilerde, geç yaşlarında çocuk sahibi olmak isteyen yaşlı kadınların hamile kalmasında kullanılabilecek. Ancak dondurulmuş dokuyla hamile kalma tekniğin bir riski var. Teorik olarak, dokudaki hasta hücreler nakledilen yumurtalık dokularıyla çocuğa geçebilir.


    http://www.radikal.com.tr/7505547505540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.