'Kısırlığa çare bulunmuş olacak'

Danimarka'daki kongrenin katılımcılarından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Timur Gürgan, gelişmeyi yorumladı:

İSTANBUL - Danimarka'daki kongrenin katılımcılarından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Timur Gürgan, gelişmeyi yorumladı:
"İngiliz bilim adamları bu kongerede şunu açıkladı: Embriyondan veya cilt hücresinden elde edilen kök hücreleri geliştirerek yumurta veya sperm hücreleri üretmek mümkün. Ancak bu, henüz sperm veya yumurta hücrelerinin bulunduğu anlamına gelmiyor. Şu anda gelinen aşama, yumurta veya sperm yapabilecek hücrelerin öncülerinin elde edildiği yönünde. Eğer bu konudaki çalışmalar ilerler, insanlar için tehlikeli bir sonuç doğurmazsa kısırlığa çare bulunmuş olacak.
Bu bilgi, bizim kök hücre tedavisi konusundaki bilgilerimizi de artırıyor. Belki yakında gözde görme sağlayan hücreler, beyinde düşünce hücreleri de yapılabilecek. Ama bunun için en az bir 10 yıl var. Şu anda kök hücre kaynağı olarak insan embriyomu, gelişmiş cilt hücresi kullanılabilir. Ancak bu kongrede bilim adamları ayrı bir çalışmada yeni kök hücreleri gösterdi. Buna göre gelişmiş yumurta ve gelişmiş testis dokusu içinde de sperm ya da yumurta yapabilecek kök hücreler bulunabilir. Bu da kısırlık konusundaki kök hücre çalışmalarını daha da kolaylaştıracak.
'Enerji transferi gibi'
İstanbul Üniversitesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. İsmail Çepni:
Üreme için germ hücresi yani sperm ve yumurta gerekli. Fakat bazı insanlarda ya doğuştan ya da birtakım ameliyatlar, radyoterapi, kemoterapi gibi tedaviler sonrasında germ hücreleri ölüyor. Bu teknolojiyle germ hücreniz olmasa bile çocuk yapma şansınız var. Şöyle bir örnekle açıklayabiliriz:
Diyelim adale hücrenizdeki genetik materyali aldım. Bunu germ hücrenize aktardığımda oraya yeniden enerji getirmiş olurum, yani ölü hücreleriniz canlanır. Böylece yeniden çocuk sahibi olma şansınız doğar.
Ancak bu çalışmalar henüz araştırma aşamasında. Kamuyounda bu teknolojiyi 3-5 yıl içinde kullanabilecekmişiz gibi bir beklenti var. Oysa henüz hayvan araştırmalarında bile sonuçlar çok başarılı gitmiyor. İlk kopya hayvan Dolly erken öldü, dokuları erken yaşlandı. Fakat bu gelişmelerle 10-20 yıl içinde çiftler, sperm ya da yumurta bağışı gerekmeden çocuk sahibi olabilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7497237497230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.