'Kışkırtıcı' avukata disiplin yolu

Hrank Dink cinayetinin ilk duruşmasında 'kışkırtıcı' demeçler veren sanık Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un başı derde girecek.
Dink ailesinin avukatı Ümit Abanoz...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hrank Dink cinayetinin ilk duruşmasında 'kışkırtıcı' demeçler veren sanık Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut'un başı derde girecek.
Dink ailesinin avukatı Ümit Abanoz, meslektaşı Turgut'un yaptıklarını şöyle anlattı: "Turgut, Dink'e destek için gelenleri görünce "İt sürüsü toplandı" dedi. Dink'in avukatlarına, "Canınız cehenneme, hepiniz Ermenisiniz" diye bağırdı. Ümraniye soruşturmasında tutuklananları ve Susurluk mahkûmu Korkut Eken'i övdü, "Devletin bekası için savaşanlar suçlanmamalı" dedi. Turgut, Dink ailesinin Türkleri soykırımla suçladığını söyledi. "
Bu ifadelere tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, "Bizim meslek kurallarımız gayet açıktır, avukat konuşurken, yazarken avukatlık mesleğine yakışır davranmak zorundadır. Bir fiil işlenmiş ise bunun mutlaka bir karşılığı olur. Bu yapılanları asla karşılıksız kalmaz" dedi. Hakarete uğrayanların şikâyetçi olabileceğini belirten Özok, şöyle devam etti: "Şikâyet olmasa bile, konu haberleştirilmiştir, canlı yayınlanmıştır. Bu nedenle hem adli hem idari anlamda resen de işlem yapılabilir. Bu konuda işlemi yapacak öncelikle bu avukatın üyesi olduğu barodur. Onlar durumu değerlendirecektir. Baro yapmasa da birliğimiz resen işlem yapacaktır. Çünkü, TBB kendi iç disiplinini en iyi işleten kurumlardan biridir. Bizim kesinleşen disiplin suçlarında uyarıdan meslekten sürekli çıkarmaya kadar seçenekler var."
Irkçılık, hakaret, suçu övme
Turgut'un açıklamaları, cezai açıdan da son derece sorunlu. Karşısındakileri 'Ermeni' olarak suçlarken, Ermenistan'a gitmelerini istemekle ırkçı bir söylemi adliye önüne taşıyan avukatın bu tutumunun eski TCK'nun ünlü 312. yeni TCK'da ise 216. maddede düzenlenen 'Halkı ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça kışkırtmak' suçu kapsamında değerlendirilebileceğine işaret edildi.
Avukat Turgut'un ifadeleri nedeniyle gündeme gelen diğer madde 'hakaret' suçunu düzenleyen TCK 125. madde. TCK, bu suça da iki yıla kadar hapis öngörüyor. Avukat Turgut'un, Ümraniye soruşturmasının tutuklu zanlılarıyla ilgili sözleri ise 'suç ve suçluyu övme' suçunu (TCK 215. md.) gündeme getirdi.