Kışla nasıl AVM'ye döndü?

Kışla nasıl AVM'ye döndü?
Kışla nasıl AVM'ye döndü?
Kışla projesinin gerekçesinde kapalı mekânların sosyo-kültürel amaçlı olacağı yazılı. Başkan Topbaş da "Asla AVM yapılmayacak" demişti.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Topçu Kışlası’na AVM ve rezidans da yapılabileceğini söyledi. Oysa Yüksek Kurul’un projeyi onaylarkenki tek gerekçesi kışlanın ‘sosyo-kültürel’ amaçla kullanılacak olmasıydı.
Mimar Halil Onur’un hazırladığı Topçu Kışlası projesi, II Numaralı Koruma Kurulu tarafından ocak ayında reddedilmişti. Kurul kararında, projenin 1800’lerde yapılan Topçu Kışlası’nın ‘özgün mimarisi’ne dair yeterli bilgi ve belge içermediği belirtilmiş ve Gezi Parkı’na atfen “Günümüzde 60-70 yıllık kullanım değeri ile tarihe belgelik eden bir nitelik kazanmış” ve “İstanbulluların kolektif belleğinde yer etmiş” ifadeleri kullanılmıştı.
Başbakan’ın ‘reddi reddedeceğiz’ açıklamasının üzerinden üç hafta geçmeden Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kışlaya izin verdi. Fakat Yüksek Kurul, bölge kurulunun kararını neden iptal ettiğine dair hiçbir gerekçe göstermedi. Karar metninde yalnızca kışlanın ‘sosyo-kültürel’ amaçlı kullanılacağı belirtildi: “Taksim Meydanı ve Parkı ile bütünleşen yaklaşık 17 bin metrekarelik kamuya açık bir meydan düzenlemesi ve kapalı mekanların ise sosyo-kültürel amaçlı kullanımını öngördüğü anlaşılan avan projenin uygun olduğuna, bu nedenle İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunu’n kararının iptal edilmesine karar verildi...” denildi.

Yüksek Kurul davalık

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, yüksek kurulun kararının iptali istemiyle İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Oda, dava dilekçesinde Türkiye’nin en önemli kamusal alanlarından birisinin Yüksek Kurul kararıyla ciddi bir yapılaşma tehdidi altına girdiğini, 1993’te Kentsel Sit Alanı ilan edilen parkın kentlilerin kolektif belleğinde yer eden bir anı mekânı ve kültür varlığı olduğu, bugüne kadar yapılan bütün üst ölçekli planlarda park olarak işlevlendirildiğini, plan raporlarında da Beyoğlu bölgesinde yeşil ve açık alanların yetersiz olduğunun açıkça yazılı olduğunu belirtiyor.
Yargı konusu yüksek kurul kararı, daha önce koruma kurullarının Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı hakkında aldığı kararlara da aykırı:
İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 1999’da, “Kentin önemli yeşil alanlarından biri olan Taksim Gezisi’nin ve bunların oluşturduğu aksta bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nin birbirinden ayrılamaz ve Taksim Cumhuriyet Alanı ile bir bütün olduğu yönüyle anılan bu anıtların tümünün korunması gerektiğine...” karar vermişti.
Aynı kurul, 2001’de “Meydanın canlılığının sağlanması için gerekli işlevlerin (kültür, turizm, eğlence v.b.) Cumhuriyet Meydanı’nda yapılanma öngörmeden, meydana komşu alanlarda çözümlenmesine, meydanın tarihi kimliğini ve niteliğini bozacak hiçbir yapılanma olamayacağına, Taksim Cumhuriyet Alanı’nın tüm bu özellik ve nitelikleriyle korunması gerektiğine karar verildi...”

Topbaş ‘AVM yok’ demişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şubatta A Haber ’e çıkarak AVM’nin söz konusu olmadığını belirterek “AVM yok. AKM’nin yıkımı konusunda da bize, ‘AKM yerine cami mi otel mi yapacaksınız?’ diye sordular. Herkes kendi endişelerini veya hayallerini konuşuyor. Yok böyle bir şey. Tekrar net olarak söylüyorum; orada AVM yok” demişti. İBB’nin Taksim’deki altgeçit inşaatının etrafına kurduğu paravanlarda ise hâlâ “Topçu Kışlası’nı yeniden inşa ederek kültür merkezi ve sanat galerisi olarak hizmete açmayı planlıyoruz” yazılı...


  http://www.radikal.com.tr/113156611315669

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biyat ve para para - DevriM19171917

  kutsal sayılan kabe karşısına rezidans diken arapla başbakan arasında hiç fark yok aynı tornadan çıksa bu kadar benzerlik olmaz kadir topbaş belediye başkanıyım diye geziyor bir insan kaç kere küçük düşmesi gerek bende insanım demesi için biyat böyle birşey işte yıllarca erbakana biyat edenler biyat kültürüne isyan etdim bu günlere geldiler şimdi herkes onlara biyat ediyor ne güzel bir ülke olduk kına yakın ismi lazım dil bir kısım insan kına yakın eserinizle

  Bir ülke problemi: Bu ülkenin AVM ihtiyacını nasıl karşılayacağız? - nannou

  Burası Türkiye... Türkiye halkının en büyük problemi ne işsizliktir, ne eğitimdir, ne sağlıktır, ne kalkınmadır, ne refah düzeyidir, ne adalettir... Türkiye'nin bitmek tükenmek bilmeyen, sonsuz bir AVM ihtiyacı vardır ve bu sonsuz ihtiyacın karşılanması en büyük problemimizdir. Bu sonsuz ihtiyacın karşılanması için canla başla çalışan AKP iktidarını canı gönülden tebrik ederim. Yapın, her yeri AVM yapın çünkü daha eğitim hakkı, sağlık hakkı, barınma hakkı, çalışma hakkı doğru dürüst karşılanmamış bu halk için en büyük problem AVM ihtiyacıdır (!)

  BEN YAPARIM BEN AKEPEYİM - urhan

  Ben akp yim ben ne dersem o olur. bazen o kadar ilginç şeyler oluyor kı 'hayır mümkün değil bunu yapamazlar' diyesi geliyor insanın içinden. ama akepe döneminde diktatörlüğü hatırlatacak her şey mümkün oldu. DUR BAKALIM 2023 TE NE OLACAK ....

  çok harika! - ulucany

  Sayın başabakanım, ne güzel şeyler söylüyorsunuz siz. Hakikaten yapılabilecek en güzel şey bu! taksim meydanında rezidans ve AVM olması istanbulluları ne kadar mutlu eder anlatamam size. Siz bir dahisiniz. Hem de kafanız mimarlardan bile cok çalışıyor. Neymiş hakikaten o çanak çömlek canım..Pazara git daha yenisi var hem de çok ucuza, olacak şey mi çanağa çömleğe saygı..Hele hem topçu kışlası yapacaksın hem de içinde avm ve rezidans...muhteşem bir şey. Bence yeni hedefiniz istiklal de olmalı. Orayı da yıkın, yerine kentseli dönüşmüş binalar dikin, bakın bu da bana ait fikir ha. Hele daha süper bir fikir vereyim, bu taksimde tarihi taşkışla binası var ya, o da tarihi marihi denilip duruyor, onu da alın, dönüştürün. Dönüştürün dönüştürün, çekinmeyin, hem de üniversite falan ne olacak öyle...çok güzel otel, avm olur orası da...Süppersiniz sayın başbakan, süpperrr...

  Son nokta - erdal mirza

  Eğer bu oldubittiye boyun eğersek,İstanbullular kendilerini boğaza atsın;kalan yurttaşlar ise yurttaşlıktan vazgeçsin.Gelecek kuşaklara böyle bir miras bırakan topluluk üyelerinin layık olduğu sonuç bu olmalıdır.Yok eğer 'mücadele'diyorsanız bu son noktadır.Bundan sonrası 'ZÜL'dür....

  İslam feat. AVM - kenlo

  İnsanları sorgulamayan, iktidarın kölesi bireyler haline getirmek için dayayın bu ikisini, sonuç muhteşem! Arap ülkeleri bunu uzun yıllardır yapıyordu, bizimkiler de formülü çözmüşler sonunda.

  AKP'nin iş yapma normu - SDD

  Önce inkar ediyorlar, hatta bu tip sorularla gelenleri bir güzel fırçalıyorlar. Sonra olabilir, yapılabilir diye suyu ılıtılıyorlar, sonra da yapıyorlar. Ülkede kanun onlara işlemiyor çünkü. İşleri güçleri de yalan. Bu iktidarda yetişen çocuklara, gençlere yazık. Onlara kötü örnek oldular. Yalanı gerekirse söylenir bir hale getirdiler. İçkiden de zararlıdır bu yalan bağımlılığı, uyuşturucudan da.