Kışlada bir 'şüpheli ölüm' daha

Kışlada bir 'şüpheli ölüm' daha
Kışlada bir 'şüpheli ölüm' daha
Emek Partisi'nde yönetici olan Mazlum Aksu'nun, Elazığ'da askerlik yaptığı birliğinde intihar ettiği öne sürüldü. Aksu ailesi ise oğullarının, 'telefonda Kürtçe konuştuğu için' hedef haline gelmiş olabileceğini söylüyor.

Emek Partisi’nin (EMEP) Kocaeli Darıca ilçe örgütü yöneticisi olan 20 yaşındaki Mazlum Aksu’nun, askerde intihar ettiği iddia edildi.

Ailesine telefonla haber veren askeri yetkililer, Aksu’nun son üç gündür psikolojik sorunlar yaşadığını ve G3 silahını başına dayayarak intihar ettiğini ileri sürdü.

Aile solak olmayan Aksu’nun, sol eliyle sol şakağına ateş ettiğinin iddia edildiğine dikkat çekerek, herhangi bir psikolojik sorununun da bulunmadığını söylüyor. Aileye göre, oğulları birliğinden kendileriyle Kürtçe konuştuğu için bazı askerler tarafından tehdit ediliyordu.


BABASI ÖLMEDEN BİR GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜ
Evrensel gazetesinin haberine göre Elazığ’ın Maden ilçesi Hazar Jandarma Karakolu’nda askerliğini sürdüren ve terhisine 5 ay kalan Mazlum Aksu’nun ölüm haberi, Darıca’ya dün akşam ulaştı. Babası Mahmut Aksu oğlunun bir ay önce izne geldiğini ve hiçbir sıkıntısı olmadığını söyledi ve en son, intihar ettiği iddia edilen perşembe gününden bir gün önce, saat 10.30 sularında telefonla görüştüklerini belirtti. Baba Aksu’ya göre, oğlunun sesi gayet iyiydi ve hiçbir sorundan söz etmemişti. İntihar iddiasına inanmadığını belirten Mahmut Aksu, “Otopsi yaptırıp gerekli yerlere başvuracağız” diye konuştu.


KÜRT OLDUĞU İÇİN TEHDİT EDİLİYORDU
Mazlum Aksu, ailesi ve arkadaşları ile yaptığı konuşmalarda komutanların kendisine çok baskı yaptığını, sorguladığını ve tehdit ettiğini dile getiriyordu. Aksu, komutanları tarafından “gözümüz üzerinde” denilerek tehdit edildiğini, görev yaptığı 25 kişilik karakolda bazı askerlerin “Bütün Kürtler aynısınız, hepinizi öldürmek lazım” ve “Sen de PKK ’lısın” tehditlerine maruz kaldığını anlatıyordu.


‘EMEP’Lİ VE KÜRT OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ’
Emek Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi (MYK) Tarık Erkan ise intihar iddiasına tepki göstererek, “Mazlum’un ölümü sıradanlaştırılmaya çalışılıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Sol şakağından G3 ile intihar ettiği söyleniyor. Mazlum solak değildi. G3 6 kiloluk bir silahtır. Mantıklı gelmiyor bu açıklama. İntihar meselesine inanmıyoruz.”


YETKİLİLERİN AÇIKLAMALARI YANILTICI
Asker Hakları İnisiyatifi sözcülerinden Tolga İslam da şüpheli asker ölümleri gerçekten intihar da olsa, cinayet de olsa bu durumun yetkililerin sorumluluğunu değiştirmediğine dikkat çekti. “Bir insanın eline silah verip baskı altında tutarak kendini öldürmesini sağlamakla, onu öldürmek arasında bizce hiçbir fark yok” dedi.