Kışlada geri adım yok

Kışlada geri adım yok
Kışlada geri adım yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Tunus İkinci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı na katıldıktan sonra basın açıklaması yaptı.

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı direnişçilerinin iptalini istediği Topçu Kışlası'nın yapılacağını tekrarladı. Erdoğan, eylemleri de eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Tunus’ta yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası projesinden vazgeçmediklerini söyledi. Erdoğan, “Özür dileyecek misiniz?” sorusuna Başbakan Vekili Bülent Arınç’ı kastederek “Vekilim gerekli açıklamaları yaptı. İş aşırı kullanılan gaz ise onunla ilgili gerekli üzüntümüzü dile getirdik” dedi. Erdoğan, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşı olduklarını söylerken, çoğunluğun hakkını koruyacaklarını da dile getirdi.
Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid ile dün ortak bir basın toplantısı yapan Erdoğan, çevre duyarlılığı olan insanların iyi niyetinin kötüye kullanıldığını söyledi. “Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranamaz. Ancak istediğim yerde miting yaparım, yakarım yıkarım derseniz buna müsaade etmeyiz” diye konuşan Erdoğan, “Bir şeyi ısrarla söyledim, ‘aşırı uçlar’ dedim. Hatta bunlar içinde terör gruplarına karışanlar olduğunu söyledim. Nitekim daha önce ABD Büyükelçiliği’ni basan malum terör örgütü mensupları bu işin içinde. Gerek meydanlarda gerek sosyal medyada, bütün her şeyiyle yakalandılar” dedi. Gezi Parkı projesi ile ilgili ise Erdoğan şöyle devam etti: “Taksim projemiz tarihi, çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Bu proje İstanbul ’a çok güzel bir ortam oluşturacaktır. Tarihi ve kültürü güçlendirecek bir proje olacaktır. Orada büyük bir opera binası yapacağız AKM yerine ve daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir merkez haline getirmek için vatandaşlarımız orada nezih bir ortamda gezmeye, eğlenmeye fırsat bulacaktır. Yıktığımız yerlere daha güzel şeyler yapacağız. AK Parti iktidarı çok güzel icraatlar yapmıştır ve onlar bize engel çıkarmaya çalışıyorlar.”

Var olan bir şeyi yapıyoruz

Topçu Kışlası’nı aslına uygun olarak yapacaklarını dile getiren Erdoğan, “Burada Topçu Kışlası var mı yok mu? Orada yapılmış olan Topçu Kışlası’nı yapacağız. Bu muhteşem eseri yapacağız. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür eserlerle gurur duyulur. İstanbul’a projeyi animasyonlarla göstermiştik. O dönemde en ufak bir ifade kullanmayanlar şimdi eleştiriyor. Asfaltlarda kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermektedirler. Halkın kullandığı durakların zarara uğramasını durdurmak lazım. Samimi vatandaşların arasına kimlerin karıştığının da görülmesi gerekir. Ben bu vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum. Çevre sadece ağaç değildir” diye konuştu.
“İstediğim yerde miting yaparım, yakarım yıkarım derseniz buna müsaade etmeyiz” diye devam eden Erdoğan, 21,5 milyon oy almış bir parti olduklarını, kapatılma ile karşı karşıya kaldıklarında bile hiçbir zaman seçmenlerini sokağa dökmediklerini söyledi. Erdoğan, “Sonunda karar bizim lehimize olmuştur. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız ama azınlığın çoğunluğa tahakkümünü de kabul etmeyiz. Bilmeniz gerekiyor ki yapmamız gereken şey hukuku korumaktır ve İstanbul’u doğal güzelliğinde korumamız gerekiyor” dedi.
Taksim Dayanışması üyelerinin taleplerine ilişkin bir soruya ise Erdoğan, “Bu tür şeyleri yarışa sokmanın anlamı yok. İlla ‘şunu alırsam şunu veririm’ gibi bir mantıkla devlet yönetilmez” karşılığını verdi.