Kışlada geri adım yok

Kışlada geri adım yok
Kışlada geri adım yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Tunus İkinci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı na katıldıktan sonra basın açıklaması yaptı.

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı direnişçilerinin iptalini istediği Topçu Kışlası'nın yapılacağını tekrarladı. Erdoğan, eylemleri de eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Tunus’ta yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası projesinden vazgeçmediklerini söyledi. Erdoğan, “Özür dileyecek misiniz?” sorusuna Başbakan Vekili Bülent Arınç’ı kastederek “Vekilim gerekli açıklamaları yaptı. İş aşırı kullanılan gaz ise onunla ilgili gerekli üzüntümüzü dile getirdik” dedi. Erdoğan, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşı olduklarını söylerken, çoğunluğun hakkını koruyacaklarını da dile getirdi.
Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid ile dün ortak bir basın toplantısı yapan Erdoğan, çevre duyarlılığı olan insanların iyi niyetinin kötüye kullanıldığını söyledi. “Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranamaz. Ancak istediğim yerde miting yaparım, yakarım yıkarım derseniz buna müsaade etmeyiz” diye konuşan Erdoğan, “Bir şeyi ısrarla söyledim, ‘aşırı uçlar’ dedim. Hatta bunlar içinde terör gruplarına karışanlar olduğunu söyledim. Nitekim daha önce ABD Büyükelçiliği’ni basan malum terör örgütü mensupları bu işin içinde. Gerek meydanlarda gerek sosyal medyada, bütün her şeyiyle yakalandılar” dedi. Gezi Parkı projesi ile ilgili ise Erdoğan şöyle devam etti: “Taksim projemiz tarihi, çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Bu proje İstanbul ’a çok güzel bir ortam oluşturacaktır. Tarihi ve kültürü güçlendirecek bir proje olacaktır. Orada büyük bir opera binası yapacağız AKM yerine ve daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir merkez haline getirmek için vatandaşlarımız orada nezih bir ortamda gezmeye, eğlenmeye fırsat bulacaktır. Yıktığımız yerlere daha güzel şeyler yapacağız. AK Parti iktidarı çok güzel icraatlar yapmıştır ve onlar bize engel çıkarmaya çalışıyorlar.”

Var olan bir şeyi yapıyoruz

Topçu Kışlası’nı aslına uygun olarak yapacaklarını dile getiren Erdoğan, “Burada Topçu Kışlası var mı yok mu? Orada yapılmış olan Topçu Kışlası’nı yapacağız. Bu muhteşem eseri yapacağız. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür eserlerle gurur duyulur. İstanbul’a projeyi animasyonlarla göstermiştik. O dönemde en ufak bir ifade kullanmayanlar şimdi eleştiriyor. Asfaltlarda kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermektedirler. Halkın kullandığı durakların zarara uğramasını durdurmak lazım. Samimi vatandaşların arasına kimlerin karıştığının da görülmesi gerekir. Ben bu vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum. Çevre sadece ağaç değildir” diye konuştu.
“İstediğim yerde miting yaparım, yakarım yıkarım derseniz buna müsaade etmeyiz” diye devam eden Erdoğan, 21,5 milyon oy almış bir parti olduklarını, kapatılma ile karşı karşıya kaldıklarında bile hiçbir zaman seçmenlerini sokağa dökmediklerini söyledi. Erdoğan, “Sonunda karar bizim lehimize olmuştur. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız ama azınlığın çoğunluğa tahakkümünü de kabul etmeyiz. Bilmeniz gerekiyor ki yapmamız gereken şey hukuku korumaktır ve İstanbul’u doğal güzelliğinde korumamız gerekiyor” dedi.
Taksim Dayanışması üyelerinin taleplerine ilişkin bir soruya ise Erdoğan, “Bu tür şeyleri yarışa sokmanın anlamı yok. İlla ‘şunu alırsam şunu veririm’ gibi bir mantıkla devlet yönetilmez” karşılığını verdi.


  http://www.radikal.com.tr/1136551113655133

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir arkadas demis ki - ahanda

  dedenizden miras olanlari ilerideki nesillere birakmaniza lazim. su anda ortada zaten oyle biryer yok ki, orjinalinin yerine sahteyi dikip onunla nasil gurulanmammizi istiyorsunuz ayrica heryerdekiler bitti de taksimdeki tek yesil alan olan gezi parkin'daki eserin imitasyonun yapilmasi kaldi? gece 3de miting yapmak neyin nesi? bu neyin kafasi? bu olanlari gormezden gelenler lutfen simdiden duruma karsi cikin yoksa sira size gelecek...

  yandaş yoruculara... - samet ekinci

  Sevgili yandaş yorumcular; daha geçen gün başbakan Marmaray kazılarında çıkan sekizbinbeşyüz(8.500)yıl önceki kalıntılar için:"çelik çomak bunlar,işimizi engelliyor" demedi mi ?Bu mu tarihi eserden anladığınız..?bu mu tarih bilinci..? bu mu tarihe saygı..?Nedir bu köylü kurnazlığınız..! Azcık ilkeli,yansız,tutarlı ve de cesaretli olun...Yine biat edin,yine yere-göğe sığdırmayın efendinizi; ama dürüst olun..Tarihi de dilediğiniz gibi yorumlamayın..

  Heraydın Kardeşime... - L09

  Benim dedeme borcum filan yok.Dedem ölmeden önce bana hakkını helal etmiştir kesin...seninkini bilmem.Velevki borcumuz var....Dedelerimizin yaptığı bütün binaları yeniden yapmak mecburiyeti gibi bir düşünceye nasıl kapıldınız anlamak mümkün değil?Var olanı koruyalım yeter.O binaları yeniden yapınca tarihi korumuş oluyoruz düşüncesi komiktir.Sıfırdan yapılan bina nasıl tarihi oluyor??...Neyse konunun bu olmadığını aslında sizde biliyorsunuz....üç beş çanak çömlek deyip geçiştirilen tarihi duyarlılıktan bu noktaya gelmesi çelişki gibi görülsede başbakan adına sevindiricidir.

  ne yapacağını benmi söyliyeyim. - sktk60

  sayın başbakanım kürsüye çıkacaksınız ve diyeceksinizki evet ben buraya topçu kışlası ve yanında avm.yaptırmayı düşünüyordum fakat istanbul'da yaşayan vatandaşlarım bu fikrime karşı çıktıklarından istemediklerinden bende burayı park haline getirmeye karar verdim benim için aslolan vatandaşımın sağlığı selametidir topçu kışlası için vatandaşımın çektiği sıkıntı eziyet yaralanma ve ölümler için başsağlığı ve özür dilerim olayların bu duruma varabileceğine ihtimal vermedim topçu kışlası benim için olmazsa olmaz bir tutku değil vatandaşımın canı malı yaşamı benim için topçu kışlasından daha değerlidir desen kıyametmi kopar ne kaybedersin ne kazanırsın sizi düşünmeye davet ediyorum saygılarımla.

  brotherlouie ve samet ekinci - momentum

  Sizin, irticayı ezerken bu kadar becerikli olan Hareket Ordusu, bir-iki yıl sonra Balkanlar utanç verici biçimde kaybedilirken neredeydi? Zamanı kenarından yaşıyorsunuz: tarihin, sloganlarınızı kullanacağınız bölümü tarih sizin için.

  Geri adım atamaz... - efeg27

  Başbakan aslında herşeyin farkında, herkes anlamadı sanıyor lakin bence çok iyi anlamış durumda, bence test ediyor. Eğer bu riski alıp bu olayları savuşturursam başkanlığıda alırım, istediğimide yaparım bu benim için fırsat sonuna kadar da devam edeceğim diyor. Geri dönülmez noktaya gelme ihtimali varmı ? bence yok zira istediği anda geri dönüp fikir değiştirdiğini söyleyebileceğini ve bunu da halkın gayet güzel yiyeceğini biliyor ama testi kazanırsa önünde halk engeli de kalmamış olacak. Şahane bir politika evet riskli evet bir bedeli var ama zaten bunlar olmadan nasıl başarı kazanırki...

  Topçu kışlasıSeriatın kalesi mi olacak? - alevbulentay2

  Atatürk yıktı sen yapacan yaniii! ve Seriatın simgesi olacak öyle mi?