Kışlada sim karta bir yıl

Askeri tesislere ve orduevlerine sim kart sokan askeri, 'emre itaatsizlikte ısrar' suçundan bir yıl hapis bekliyor.

ANKARA - Askeri tesislere ve orduevlerine sim kart sokan askeri, 'emre itaatsizlikte ısrar' suçundan bir yıl hapis bekliyor.
Cep telefonu bulundurulmasının ve taşınmasının yasak olduğu askeri tesiste üzerinde sim kart bulunan asker hakkında verilen mahkûmiyet kararı, Askeri Yargıtay 1. Dairesi tarafından onandı. Askeri Yargıtay Başsavcılığı, onama kararına itiraz etti. Dosya, bu itiraz üzerine Askeri Yargıtay Daireler Kurulu gündemine taşındı. Kurul, verdiği emsal kararla, dairenin ceza kararını onadı. Karar şöyle:
"Esasen cep telefonu bulundurulması ve taşınmasının yasaklanmasında sadece istihbarata değil, sabotaja da karşı korunmanın amaçlanması, sanıkta tek başına sim kartı ele geçmesinin de, aynı suçu oluşturması karşısında mahkûmiyet hükmünün onanması gerekir. Teknik özellikleri kapsamında istihbarata ve sabotaja karşı önlem amacıyla cep telefonunun ve sim kartının kışlada bulundurulması ve taşınmasını yasaklayan emir, hizmete ilişkin olup, bildiği halde aykırı davranan sanık piyade onbaşı Ş.Ş'de cep telefonu sim kartı ele geçmesi emre itaatsizlikte ısrardır."
Askeri Ceza Kanunu'na göre 'emre itaatsizlikte ısrar' suçunu işleyenler bir yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.