Kitap fotokopisi çektirene 5 yıl hapis!

Kitap fotokopisi çektirene 5 yıl hapis!
Kitap fotokopisi çektirene 5 yıl hapis!
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Telif Yasası'na göre bundan böyle fotokopicilerde çoğaltılan kitaplar "korsan" kapsamına girecek.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, yeni düzenlemeyle bir eserin yüzde 20’sinden fazlasının fotokopiyle çoğaltılması yasaklandı. Bu yasaya uymayanlar 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alacak. Yetkililer yasaya uymayana önce para cezası verileceğini ikinci kez olayı tekrarlarsa hapis cezasının uygulanacağını vurguladı. Piyasada tek nüshası olan kitaplar uygulamanın dışına bırakıldı. Düzenlemeyi değerlendiren Telif Hakları Uzmanı Avukat Cahit Suluk, “Bugün fotokopi cihazlarının hafızasında binlerce kitap yer alıyor. Fotokopici tek düğmeye basarak o kitabı çıkarabiliyor. Bu durum yayın sektörünü öldürüyor. Pahalı diye bir eser çoğaltılamaz. Bu ahlaksızlıktır” dedi.

Eserlerden fotokopi çekilmesine ancak fotokopicinin bunun için bedel ödemesiyle mümkün olacağını belirten Suluk sözlerine şöyle devam etti:

“Eserleri çoğaltmaya yarayan materyallerden ve cihazlardan yüzde 3 oranın kesinti yapılacak. Bu bedel, üreticilerden ya da ithalatçılardan yapılacak. Yani bin dolarlık bir cihaz için devlet 30 dolar alacak. Bu da ister istemez fotokopi fiyatlarının zamlanmasına neden olacak. Yayıncılığın da aynı müzikte olduğu gibi şekil değiştirmeye başladığını ifade eden Telif Hakları Uzmanı Avukat Suluk, “Dijital korsanlarla mücadele edilmezse bir daha kitap çıkmaz. Dolayısıyla bizim bilgiyi koruyucu hukuka yani fikri mülkiyet hukukuna ihtiyacımız var. Bilgiye bu değeri ve önemi vermezsek toplum için büyük bir tehlike ortaya çıkmış olur. Kaliteli hiçbir şey çıkmaz” dedi. (Bugün)


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Dijital

  ,

  Bugün

  ,

  Yayın

  ,

  Para

  ,

  Avukat

  ,

  toplum

  ,

  hapis

  ,

  bedel

  http://www.radikal.com.tr/109677510967753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Saçmalık - halukaka

  Kitabı fotokopiyle çoğaltan kesim belli: öğrenciler. Hepimiz o şekilde okuduk. Öğrenciyi de her manada mazur göreceksin. Ayıptır, öğrenciye bir kuruş külfet getirmek büyük ayıptır. Zaten Türkiye'de bir sürü parlak beyin okuyamıyor, okulu bırakmak zorunda kalıyor veya iğrenç insanlardan / kuruluşlardan burs alıp yaşam tarzından tavizler vermek (beyin yıkama tehlikesine maruz kalmak) durumunda kalıyor. Bir de fotokopiden mi öğrenciye yükleneceksiniz? Ayıptır ya. Kaldı ki, Türkiye'de korsancılığı fotokopici / ozalitçi mi yapıyor? Yoksa buna özgü 'yayın evleri' ve 'matbaalar' mı var? Ona bir daha bakın hele... Zaten bence artık matbu kitap yayınlamaya da gerek yok. Ekitap yayınlarsın, toplatılması zor olur :) Toplatıldığında da yakılmaz, hava kirliliği oluşmaz.

  ... - demkar

  Madem %20 den fazlası çekilemiyor ben de beş defada çektiririm kitabı. Eseri pahalı diye çoğaltmak ahlaksızlık oluyor diyeceğine demek ki bir yerde yanlış yapıyoruz ve okuyucu bu yola başvuruyor ne yapsakta bu yanlışımızı düzeltsek diye düşünsen daha iyi olur.

  yalan söylemeyin - keryil

  yeni teknolojiler çıkıp da dağıtım ucuzlaştıkça, bu yeniliğe ayak uydurmak yerine fahiş fiyatlarını cezalarla korumaya çalışanlar kaybetmeye mahkum. bu "bilgiyi koruyucu" değil "bilgiyi metalaştırıcı" bir yaklaşım. kimse bilgiyi yok etmiyor. kimse bilginin kendisine ait olduğunu, yazarın değil kendi ürünü olduğunu da iddia etmiyor. sadece şu çağda en basiti ders kitaplarının tanesi 150 dolar olanlarına o kadar para istenmesinin kendi başına ahlaksızlık olduğunu düşünüyor. kimsenin on liralık kitapları fotokopiyle çoğalttığını görmedim ben (zaten maliyeti kurtarmaz). fotokopici bedel ödesin, okuyucu zaten ödesin, tek bedel ödemeyen de basım/dağıtımdan sorumlu olanlar mı olsun? pahalı diye bir eser çoğaltılamazmış. serbest piyasa diye çıngar çıkarıyordunuz, serbest piyasa size fiyatlarınızı indirmezseniz kaçak kullanırım diyor işte. hani asgari ücret "arttırırsak insanlar kaçak çalışır" diye yükseltilmiyor ya, bir zahmet siz de aynı şeyi yapacaksınız. ya da diğer mantığı benimseyeceksek asgari ücret de yükselecek. "korsan", "hırsız" gibi sıfatlar kullanmanız sizin yaptığınız hırsızlığı, haydutluğu örtemez. siz zarar ettiniz diye de "büyük tehlike" çıkmaz, "kaliteli şeyler" de sadece para uğruna yapılmaz zaten. kendi karınızı toplumun çıkarı gibi lanse etmeniz nasıl büyük bir ahlaksızlıktır. basın yayın sektörü bu haliyle ölecek çünkü dünyaya uyum sağlamak yerine dünyanın onlara uyum sağlamasını bekliyorlar. çıksın yazarlar "arkadaş ben kitabımı internetten satacağım, isterseniz basın, isterseniz ekrandan okuyun, parayı da doğrudan bana ödeyin" dese, ne yayın evi ne de dağıtım ücreti olmadığından hem fiyatlar ucuzlar hem de madem "hak" ekseninde tartışıyoruz, fikrin gerçek "hak" sahibi mağdur olmamış olur. müzik piyasasında bu uygulama giderek artıyor, haliyle sanatçılar ve bağımsız yapımcılar kazanırken monopole oynayanlar kaybediyor. iyi ki de öyle oluyor.