Kitap fuarı değil emniyet bahçesi

Kitap fuarı değil emniyet bahçesi
Kitap fuarı değil emniyet bahçesi

Ele geçirilen kamyonlar dolusu kitap emniyette sergilenirken aralarında Elif Şafak?ın da bulunduğu yazarlar basın açıklamasına katıldı. FOTOĞRAF: ELVAN EZBER

Yılda 100 bin korsan kitap yakalanan İstanbul'da bir operasyonla 1 milyonu aşkın kitap ele geçirildi

İstanbul’da ele geçirilen 1 milyon korsan kitap kamyonlara sığmadı
İSTANBUL - Beş ilçedeki beş ayrı matbaaya yapılan korsan kitap operasyonunda, piyasa değeri 20 milyon TL olan 1 milyonu aşkın korsan kitap ele geçirildi. Yedi kamyonu doldulan kitaplar İl Emniyet Müdürlüğü’nde sergilendi.
Korsan kitap basmaktan tutuksuz yargılandığı davada hakkında tutuklama kararı çıkarılan H.G. ve ekibine yönelik Bağcılar, Bahçelievler, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece’deki iki işyeriyle beş matbaaya operasyon yapıldı. Operasyonlarda 1 milyondan fazla korsan kitap ve basıma hazır hale getirilmiş forma yakalandı. Kitapların basımıyla ilgili 10 kişi gözaltına alınırken, 15 matbaa makinesi ile 1350 kitap kalıbına el konuldu. Ele geçen kitaplar arasında yerli ve yabancı 98 yazarın kitabı var. Kitapların piyasa değeri 20 milyon TL’yi buluyor.
Yedi kamyon dolusu kitap dün İl Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinin bahçesinde sergilendi. Yapılan basın açıklamasında; yazarlar Taha Akyol, Elif Şafak, İskender Pala, Rıdvan Akar, Nazır Şentürk ve Tuna Kiremitçi’nin de katılmasıyla tam bir kitap fuarı havası oluştu. 
Şafak, aralarında kendi  kitaplarının da yer aldığı bu kadar çok korsan kitabı bir arada gördüğü için  çok şaşırdığını ifade ederek şöyle dedi: “Bu sadece yazar ve okuyucudan çalmak olmuyor. Bu, matbaada çalışan işçisinden, dizgicisine, yayın evindeki editörden çevirmenine herkesin cebinden çalan bir hırsızlık.”
Bu arada H.G., hakkında çıkarılan tutuklama kararı nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Emniyet verilerine göre İstanbul’da her yıl ortalama 100 bin, Ankara’da 50 bine korsan kitap yakalanıyor. Bu korsan kitaplar Anadolu’ya da dağıtılıyor.
 Yayıncılar Meslek Birliği’nin (Yay-Bir) Yönetim Kurulu Üyesi  Kenan Kocatürk, 2008’de 1 milyar dolara ulaşan Türkiye kitap pazarının 500 milyon dolarını korsanların yuttuğunu belirtiyor. Kocatürk, korsanlara karşı açılan davaların yıllarca sürmesinin en temel sorun olduğunu belirterek “Ayrıca hâkimin karşısına tezgâhtaki gariban çıkarınca ceza almıyor.  Oysa matbaalar, depolar giderek büyüyor. (Radikal)