Kitap okudu, sürüldü

Ayaklıca Oluk İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Abdurrahim Nacar, Yılmaz Erdoğan'ın 'Anladım' adlı şiir kitabını okuduğu için sürgüne gönderildiği iddiasıyla Gaziantep İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

KAHRAMANMARAŞ - Ayaklıca Oluk İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Abdurrahim Nacar, Yılmaz Erdoğan'ın 'Anladım' adlı şiir kitabını okuduğu için sürgüne gönderildiği iddiasıyla Gaziantep İdare Mahkemesi'ne başvurdu.
Eğitim-Sen'in Kahramanmaraş şubesi üyesi 10 yıllık öğretmen Nacar, okula teftişe gelen müfettiş Halil İbrahim Delice'nin, masasının
üzerinde duran Erdoğan'ın şiir kitabını görünce tartışma çıktığını belirterek olayı şöyle anlattı:
"Müfettiş kitabı görünce, bunun bölücü yayın olduğunu, bölücü yayınları da ancak bölücülerin okuyabileceğini söyledi. Tartıştık. Ben de ne kitabın, ne de yazarı Yılmaz Erdoğan'ın bölücü olduğunu söyledim, bu kitabı okumak suçsa cumhuriyet savcılığına başvurmasını istedim. Sonra okula başka bir müfettiş geldi. Suçlamanın ne olduğunu söylemeden, ifademi aldı."
Olayın ardından Kahramanmaraş'a 26 kilometre uzaklıkta, haftada iki gün ulaşım olan Kartal Köyü'ne üçüncü öğretmen olarak gönderildiğini belirten Nacar, "Köyde derslik olmadığı için üçüncü öğretmen gereksiz. Yani tayinde kamu yararı yok. Mahkeme kararını bekliyorum" dedi.
'Burası Uganda mı, dedi'
Milli Eğitim İl Müdürü Erdoğan Turgut ise, Yılmaz Erdoğan'ın kitabı nedeniyle bir tayinin söz konusu olmadığını, Eğitim-Sen ve öğretmenin olayı saptırdığını iddia etti. Tartışmanın Erdoğan'ın kitabı nedeniyle çıkıp çıkmadığı sorularını yanıtsız bırakan Turgut, "Sınıfta müfettişe hakaret etmekle kalmamış, masayı yumruklayıp 'Burası Uganda Cumhuriyeti mi?' diye bağırarak fiili saldırıda bulunmuş" dedi.


    ETİKETLER:

    Gaziantep