Kitap tüm renkleriyle TÜYAP'ta

Kitap tüm renkleriyle TÜYAP'ta
Kitap tüm renkleriyle TÜYAP'ta
700'e yakın yayınevininin katıldığı 32. İstanbul Kitap Fuarı dün açıldı. Onur ülkesi olarak Çin'i ağırlayan fuarı 10 Kasım'a kadar yaklaşık 400 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Haber: BESTE SEZEN ATEŞPARE / Arşivi

Yaklaşık 400 bin ziyaretçi ve 700’e yakın yayınevinin katıldığı Türkiye ’nin en büyük kitap fuarı konumundaki Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 31’ncisi, dün TÜYAP Beylikdüzü’nde törenle açıldı. TÜYAP ve Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen fuarın bu yılki onur konuğu Çin Halk Cumhuriyeti’nin de yoğun katılımıyla gerçekleşen açılışa ilgi yoğundu. Son yılları düşününce, bu senenin açılışında kişi başına düşen fotoğraf makinesi sayısı bir hayli fazlaydı. Bu da Çin farkı olsa gerek! Açılış töreni her sene olduğu gibi Deniz Kavukçuoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Kavukçuoğlu, onur konuğu Çin için “Tam olarak bir Çin çıkarmasıyla karşı karşıyayız. Bu yüzden epey keyifliyiz” dedi. İstanbul Kitap Fuarı’nın, kültür hayatının içinde çok önemli bir yeri olan etkinlik olduğunu dile getiren Kavukçuoğlu, fuar için “Her düşünceye açık olan bir platform ve bir nevi devasa bir serbest kürsü” yorumunu yaptı.
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal ise konuşmasında Gezi Parkı’nda yaşananlara değindi: “Gezi Parkı’nda yaşananlar yeni bir demokratikleşmenin tezahürüydü. Düşünce ve ifade özgürlüğü önemlidir. Zira ifade özgürlüğü olmazsa yayımlama özgürlüğü de olmaz; bu sektör de olmaz.” Kitap Fuarı’ndaki çokrenklilik ve çeşitliliğin altını çizen Celal, “ Bugün bütün renklerimizle buradaysak, bu bizim özgürlüğe bağlılığımızdandır” dedi.
Çin’in Basın Yayın Genel İdaresi Bakan Yardımcısı Wu Shulin ise sözlerine “Eski İpek Yolu hakları birbirine bağlamıştı. Yeni İpek Yolu da bu dostluğu devam ettirecek” diyerek başladı. Halklar arasındaki iletişimin çok önemli olduğuna dikkat çeken Shulin, bu alanda kitapların kilit noktada olduğunu belirtti ve “Fuarın Çin ve Türkiye arası yayıncılık alanında bir dönüm noktasına olacağını umarım” diyerek sözlerini tamamladı.

Alberto Manguel bugün fuarda

Fuarın onur yazarı Prof. Taner Timur ise “Her geçen sene daha fazla kitap basılıyor, yayıncılık sektörü gelişiyor. Peki ama bunun neticesini görebiliyor muyuz? Bugün hâlâ insanların yaşam tarzını sınırlandırmaya çalışan söylemlerle karşı karşıyayız. Oysa ki 21. yüzyılda bu konuşmalar yerine insan hakları tartışılıyor olmalıydı” dedi.
10 Kasım’a kadar devam edecek İstanbul Kitap Fuarı kapsamında yüzlerce imza günü, söyleşi ve panel gerçekleştirilecek. Fuarın bugünkü ağır konuğu aynı zamanda Tanpınar Edebiyat Festivali’nin de konuğu olan Arjantinli ünlü yazar Alberto Manguel olacak. Yeni kitabı ‘Okumalar Okuması’ Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Manguel, saat 14.30’da Heybeliada Salonu’nda ‘Alberto Manguel ile Kitapları Üzerine’ abaşlıklı söyleşiye katılacak, ardından saat 16.00’da YKY standında kitaplarını imzalayacak.