Kitap yazmışlar: Getto Lazkopat

Hrant Dink cinayetini azmettirmekle suçlanan sanıklardan Yasin Hayal'in şubat ve martta cezaevinden savcılığa mektuplar yazdığı öğrenildi.

İSTANBUL - Hrant Dink cinayetini azmettirmekle suçlanan sanıklardan Yasin Hayal'in şubat ve martta cezaevinden savcılığa mektuplar yazdığı öğrenildi. Hayal bu mektuplarında Trabzon'da Alperen Ocakları'nda Erzurumlu yedi-sekiz öğrencinin başını çektiği bir oluşum olduğunu anlatıyor, Tuncel'in bir kitap yazdığından söz ediyor. Tuncel'in kitabı yazarken kendisine de bazı konularda danıştığını anlatan Hayal, şunları söylüyor:
"Bombayı patlatırken nasıl bir ruh hali içinde olduğumu soruyordu. Cevaplarımı kitaba ekliyordu. Kitapta bir de papa karakteri vardı. Kitabın adı 'Getto Lazkopat'tı. En sevdiği film 'Da Vinci Şifresi'ydi. Bana 'Alperenler'in Silas'ı sensin' diyordu. Hep seri katil filmleri izlerdi. 'Çakal', 'Seven' ve 'Pranga'yı da sık sık izliyordu.
BBP kanalıyla maaş vaadi
Hayal'in mektubunda dikkat çeken bir noktaysa Dink suikastı gündeme geldiğinde Tuncel'in 'gerekirse bombalı saldırı yapılabileceği' önerisini dile getirmesi. Hayal, "Mc Donald's olayından önce bana 'Yakalanıp cezaevine düşersen ben BBP kanalıyla sana aylık bağlayacağım. Endişe etme' diyordu. O dönem avukat masraflarımı karşıladılar. Sakarya'nın örgütlenmek için ideal bir yer olduğunu söylüyordu. Çeçenistan'a gidişime yardımcı olmak için o dönem BBP Elazığ Başkanı'yla görüştü. Zaman zaman beni polislerle, MİT'çi diye tanıttığı kişilerle tanıştırıyordu. Devletin bizim gibi düşündüğünü, korkmamamı söylüyordu."
Hayal mektubunda, tetikçi O.S.'yi İstanbul'a göndermeden önce Erhan Tuncel ve Tuncay Uzundal'la görüştürdüğünü de belirtiyor: "Erhan bana O.S.'nin yaşı 17, nasıl olsa iki-üç sene yatar çıkar diyordu."