Kıtaya kadar yarış

16. Uluslararası Boğaziçi Yüzme, Yelken ve Kürek Yarışları'nda 365 kişi iki kıta arasını yüzerek kat etmeye çalıştı. Kanlıca-Kuruçeşme arasındaki yarışı 49 dakikalık derecesiyle Ali Sercan kazandı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de 6 bin 500 metreyi bir saatte geçerek iki kıta arasında yüzen ilk bakan oldu. Çeşitli ülkelerden yüzücülerin katıldığı yarışta 53 kişi erken 'havlu aldı'.

İSTANBUL - 16. Uluslararası Boğaziçi Yüzme, Yelken ve Kürek Yarışları'nda 365 kişi, iki kıta arasını kulaçla geçmek için yarıştı. Yarışı 49 dakikalık derecesiyle Ali Sercan kazanırken, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de Boğaz'ı geçenler arasındaydı.
'Herkes İçin Spor' sloganıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nce bu yıl 16.'ncısı düzenlenen yarışlar, dün Boğaz'ın trafiğe kapatılmasının ardından saat 10.00'da başladı. Kanlıca İskelesi'nden verilen startla başlayan yüzme yarışına, 43'ü kadın 365 kişi katıldı. Yarışta Bulgaristan, Almanya, KKTC, Yunanistan, Rusya, Ukrayna, Kanada, Kazakistan, Polonya, Romanya, Mısır, Moldovya ve Türkmenistan'dan da yüzücüler vardı. Asya'dan Avrupa'ya kulaç atan yarışmacılardan Ali Sercan, 6 bin 500 metrelik Kanlıca-Kuruçeşme arasını 49 dakikada yüzerek birinci oldu. Bir grup yarışmacı ise 6 etabı 1 saat 10 dakikada sualtından yüzerek tamamladı. 312 kişi yarışmada Boğaz'ı geçmeyi başarırken, 53 yüzücü yarı yolda pes etti.
Yarışmaya bir numaralı bonesiyle katılan Devlet Bakanı Tüzmen ise iki kıta arasını bir saatte yüzerek genel klasmanda 43.'üncü olduğu halde, iki kıta
arasındayüzen 'ilk bakan' ve 46-50 yaş grubunda birinci olması nedeniyle iki kupa aldı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı'dan ödülünü alan Tüzmen, "Çok ters akıntı vardı. Denizanaları da bizi zorladı" dedi.
İstanbul Boğazı'ndaki kürek yarışında ise erkeklerde Deniz Kuvvetleri gücü, kadınlarda ve karışıklarda Denizcilik İşletmeleri birinciliği elde etti. Organizasyon kapsamında ayrıca yelken yarışmaları da düzenlendi.