'Kıvırtıyor' sözüne her davada ayrı karar

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'un 'Başbakan kıvırtıyor' şeklindeki açıklamasını haber yapan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız...

İSTANBUL - CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'un 'Başbakan kıvırtıyor' şeklindeki açıklamasını haber yapan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, 23 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Aynı haberi yayımladığı için açılan ceza davasında Radikal beraat etmişti.
Koç, 30 Ocak 2006'daki basın toplantısında Erdoğan'ın malvarlığı beyanı konusundaki tutumuyla ilgili "Erdoğan kıvırtıyor" demişti. Radikal ve Cumhuriyet, Koç'un bu sözlerini haberleştirmişti. Erdoğan, "Malvarlığımı açıklayacağım demedim' diye yanıt verince Koç. 'Başbakan yine kıvırtıyor' demişti. Bu sözler de Cumhuriyet ve Radikal'de haber olmuştu. Bunun üzerine Erdoğan, Koç, Radikal ve Cumhuriyet'e hakaret davası açtı.
Başbakan'ın Koç'a açtığı 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası reddedildi. Ancak bu arada Erdoğan'ın şikâyetini dikkate alan savcı Turgay Evsen 30 Mart 2006'da bir iddianame hazırlayarak Yıldız ile Cumhuriyet Yazıişleri Müdürü Mehmet Sucu'nun mahkûmiyetini istedi. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava önceki gün sonuçlandı. Mahkeme, 'Başbakan kıvırtıyor' şeklindeki yazıda ve sövme suçu sabit olduğu' gerekçesiyle Yıldız'a 23 ay 10 gün hapis cezası verdi. Bu daha sonra 14 bin YTL idari para cezasına çevrildi. Aynı gerekçeyle Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Radikal'e açılan 20 bin YTL'lik manevi tazminat davası 20 Haziran 2006'da karara bağlanmıştı. 2 bin YTL manevi tazminat cezası alan Radikal kararı temyiz etti. Radikal, hakkındaki ceza davasında ise beraat etmişti.