Kıyafete dokunulacak!

Kıyafete dokunulacak!
Kıyafete dokunulacak!
Yeni demokratikleşme paketinde özellikle 'tabu' olarak görülen 'devrim kanunları'nın bazılarına tırpan geliyor. Kılık-kıyafette serbestlik düşünülürken, kamuda anadil kullanımı da getirilecek.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti belki de tarihinin en kapsamlı ve tartışmalı ‘Demokratikleşme Paketi’ni hazırlıyor. Redaksiyon aşamasına gelen ve son rötuşları yapılan paket, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül’de açıklanacak. Paketin kapsam ve içeriği sır gibi saklanıyor. Yaklaşık 40 maddeden oluşması beklenen paketin yasa ve yönetmelik değişikliği içerdiği söyleniyor. Anayasa değişikliği konusu olan maddeler pakete girmeyecek.
Radikal’in ulaştığı bilgiler paketin yıllarca ‘tabu’ olarak görülen konuları da kapsadığı yönünde. ‘Demokratikleşme Paketi’nin ana çerçevesini AK Parti’nin son büyük kongresinde kamuoyuna açıklanan 63 maddelik hedefler oluşturuyor. Ankara kulislerinde paketin ‘sürpriz’ maddeleri olarak şunlar konuşuluyor.
DEVRİM YASALARINA TIRPAN: Devrim Yasaları olarak bilinen ve anayasaya aykırılıkları iddia edilemeyen düzenlemelerin bazılarına dokunulması düşünülüyor. Çağın ruhuna uymayan ve pratikte işlerliği olmayan “Şapka İktisasi Kanunu” ile “Efendi, Bey, Paşa gibi lakap ve unvanların kaldırılması hakkındaki kanun” ve “Bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanun”un lağvedilmesi gündemde. Devrim Kanunları’na göre milletvekilleri ve kamu görevlilerinin şapka giymesi zorunlu. Bey, paşa gibi unvanların kullanılması da kanunlara aykırı. Uymayanlara ceza verilmeyen bu düzenlemelerin mevzuattan çıkarılması konusunda görüş birliği bulunuyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında şapka giymediği ve yasaya karşı çıktığı için çok sayıda insan idam edilmişti.
JANDARMA, KIR POLİSİ OLUYOR: Jandarma Genel Komutanlığı Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olmayacak. İçişleri Bakanlığı bünyesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile eşitlenmesi düşünülen jandarma, kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüşüyor.
ASKERİ OKUL MÜFREDATI SİLBAŞTAN: Askeri okulların müfredatı düzenlenecek. Müfredatın militer unsurlarından temizlenerek demokratik değerlerle donatılması isteniyor.
DARBE MADDELERİ TEMİZLENİYOR: İç Hizmet Kanunu 35’inci maddenin değiştirilmesinin ardından darbelerle özdeşleşen yasalar kaldırılacak.Bu çerçevede TSK İç Hizmetler Kanunu ve İç Hizmetler Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapılacak.
DARBECİLERİN İSİMLERİ: İsmi 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbeleriyle anılan kişilerin isimleri kamu alanlarından tamamen silinecek.
ANADİLDE KAMU HİZMETİ: Anadilde kamu hizmetlerine erişimin önündeki engeller kalkacak.
PARTİYİ KURMAK KOLAY, KAPATMAK İMKANSIZ: Siyasi partilerin kurulması kolaylaşırken, kapatılması tamamen kaldırılacak. Partilerdeki tek tipleştirici hükümler de kalkıyor.
SİYASETE KATILIM: Siyasete katılımın önünde engel olarak görülen yasa maddeleri değişecek.
BARAJ İÇİN 3 FORMÜL: Seçim Barajı olarak üç seçenek gündemde. Dar bölge olursa baraj yüzde 5’e iniyor, daraltılmış bölge olursa sıfırlanıyor. Aksi durumlarda yüzde 10 barajı devam edecek.
ANDIMIZ NE OLACAK?: Paketin belki de en büyük sürprizi ilkokullarda okutulan ‘Andımız’la ilgili. Kulislerde kaldırılacağına ilişkin spekülasyonlar yapılsa da ‘Andımız’ın okunup-okunmayacağı netlik kazanmadı. Kamuoyundan gelebilecek tepkilerden dolayı uygulamanın devam edebileceği konuşuluyor.
BAŞÖRTÜSÜ-SAKAL ÖZGÜRLÜĞÜ: Kamuda kıyafet özgürlüğü geliyor. Kadınlara başörtüsü serbestisinin yanına erkeklere de sakal bırakma özgürlüğü tanınacak.
YÖK’E DOKUNULACAK: 12 Eylül kurumlarından YÖK’e dokunulması da gündemde. YÖK’ün koordinasyon kuruluna dönüşecek şekilde yapılandırılabileceği söyleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/1152377115237722

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ayrılıkçı partiler kurulsun - yaralı aslan

  ayrılıkçı partiler kurulmadan kimse demokrasiden bahsetmesin.ayrılıkçı bir Türküm ve oy verecek bir partim bile yok.ilk önce ayrılıkçı partiler kurulacak.Türkler ve Kürtler birlikte yaşamak istiyor mu bu sorulacak insanlara.sonrası kolay.birlikte yaşamak istemiyorlarsa ayrılırlar,yaşamak istiyorlarsa yolunu bulur halklar birlikte yaşamanın.fakat dediğim gibi ayrılıkçı Türküm ve benim gibi on milyonlarca Türk var bu ülkede ve bu insanların bir oy verecek partisi bile yok

  Osmanlı'da - gokkurt

  Tanzimat'la başlayan,Cumhuriyet kadrolarının devam ettirdiği modernleşme, bireyleşme ve kadının toplumsal yaşama katılma sürecinin sonuna geldik. Atatürk ilke ve inkalapları sayesiden AB ile üyelik müzakerelerine başlamıştır TR. Bu çoğrafyada İslamcı-Devlet yönetimleri çekişmesi Tanzimat ile başlamış,laiklik ve fikri hür,vicdanı hür insanlar yetiştirmeyi temel alan Cumhuriyet ile devam etmiştir. 20-30 yıla Afganistan gibi oluruz.

  Kamuda kime serbestlik - kujo84

  Kamuda kilik kiyafet serbestligi neden sadece turban ve sakala geliyor.Kilik kiyafet serbestligi herkeze gelmesi gerekmez mi.YOK yasa taslagininda ne oldugu biliniyor zaten.Yine siyaseten yonetilen bir YOK olucak yapilan degisiklikler sadece gosteris.Kagit uzerinde.

  Demokrasi paketini beklerken - enismilas

  Sorun; demokrasi paketi adinda bir calismanin kapali kapilar ardinda yapilmasidir.

  23 Ocak 1913 darbesi ne olacak? - İtaatsiz

  23 Ocak darbesi ile Enver, Talat ve Cemal paşalar yönetime silah zoru ile el koyup bir üçlü diktatörlük kurdular. Bu diktatörlük 1921'de Talat Paşa Britanya istihbaratı trarafından süikasta uğrayıncaya kadar devam etti (Talat Paşa Anadolu'ya geçip İTC direnişinin liderliğini Mustafa Kemal'den almayı düşünüyordu) Bu 1. diktatörlük dönemi Türkiye tarihinin en kanlı, en adaletsiz diktatörlük dönemidir. Balkanlar'da, Anadolu'da, Arabistan'da, Kafkaslar'da mİlyonlarca insanın hayatı bu kanlı diktatörler yüzünden söndü ve paramparça oldu. Bu diktatörler bu coğrafyanın insanlarına akıl almaz acılar yaşattıkları gibi, her alanda örnek olacak seviyede beceriksiz bir yönetim gösterdiler. Neden oldukları yıkım hafsala almaz düzeydedir. Nİye bu diktatörlerin adı hala sağa sola veriliyor?

  And'ımız - Pe@ce

  Ben Türk'üm, hayli doğru olduğumu düşünüyorum, eh hatrı sayılır derecede de çalışkanım; büyüklerimi sayar, küçüklerimi de korurum. Yani And'ımız'la aşağı yukarı örtüşüyorum; ancak aynı zamanda biliyorum ki bu ülkede yaşayan herkes Türk eğildir, Türk olmayı kabul etmek zorunda da değildir ve bunu her sabah bağıra bağıra haykırmaya zorlanmamalıdır. And'ımızda geçen genel ahlâk ve terbiye unsurlarını yerine getiriyor olmak sadece ve sadece biz Türkler'e mahsus da değildir. Türk olmamız bizi hiçbir ırk ve milliyetten ne üstün kılar ne de alçak. Türklük'ü böyle kabul edip, insan onur ve haysiyetine yakışırı bir Türklük tanımı yaparsanız böylelikle ne Türkler ne de Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan hiçbir ulus varlığını "Türk varlığı"na armağan etmek zorunda da kalmaz. Türk varlığı ve varolan diğer bütün etnik varlıklar rıza gösterdikleri sürece huzur içinde Türkiye'de beraberce yaşamayı öğrenirler.

  RTE DEMOKRASİSİ - bakuninn

  RTE nin demokrasiden anladığı türban takıp sakal bırakmak işte. bunlar milleti kandırmak ve oyalamaktan başka yeni bişey yaptıkları yok. tek yapmaya çalıştıkları demokrasi adı altında şeriaat düzenini yavaş yavaş topluma empoze etmek. İnanın iran bile bizden daha iyi durumda en azından adamlar bilimde teknolojide biraz ilerliyorlar. çatır çatır yabancı dil biliyor ve iyi bir eğitim sistemleri var. bizde bu da yok. bunların yapmaya çalıştığı gerici bir şeriaat düzeni afganistandaki gibi bişey işte. kimse düşünmesin sorgulamasın ki biz de istediğimiz gibi yönetelim toplumu diyorlar. anlayacağınız bunlaradan demokrasi falan çıkmaz.