'Kıyak'ta geri adım

Anayasa değişikliği paketiyle milletvekili maaşını Genelkurmay Başkanı düzeyine çeken milletvekilleri, Plan ve...

ANKARA - Anayasa değişikliği paketiyle milletvekili maaşını Genelkurmay Başkanı düzeyine çeken milletvekilleri, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda geri adım attılar. Vergi Yasası'na eklenen bir önergeyle vekillerin maaşları yeniden eski düzeyine çekildi. Buna göre, milletvekillleri eskiden olduğu gibi Başbakanlık Müsteşarı maaşı kadar, yaklaşık 1.8 milyar lira maaş alacaklar. Bu miktarın aynı zamanda albay maaşına eş olduğu bildirildi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa değişikliği paketinin vekil maaşları ile ilgili bölümünü halkoyuna sunma riski dün gece yarısı operasyonuyla Plan ve Bütçe Komisyonu'nda giderilmeye çalışıldı. Başbakan Ecevit'in TBMM Başkanı Ömer İzgi
ile yaptığı görüşmeden sonra vekil maaşlarıyla ilgili dün, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan devreye girdi.
Özkan, Komisyon Başkanı Metin Şahin ile görüşerek, vekil maaşlarını yeniden Başbakanlık Müsteşarı maaşına indiren bir önerge hazırladı. Plan ve Bütçe Komisyonu'nun
DSP'li üyesi Tufan Yazıcı, bireysel yatırımcının iç borçlanma senetleri faiz gelirlerinden vergi muafiyeti sınırını 50 milyar liraya yükselten tasarının görüşmeleri sürerken bütün grupları dolaşarak vekil maaş önergesi için imza topladı.
Önergeyi DSP adına Ahmet Tufan Yazıcı, ANAP adına Ahmet Kabil, AKP adına Altan Karapaşaoğlu, SP adına Aslan Polat, MHP adına Hasan Çalış ve DYP adına Mehmet Sadri Yıldırım imzaladı.
Önerge ile milletvekili maaşları Anayasa değişikliğinden önceki haline getirildi. Buna göre, milletvekillleri eskiden olduğu gibi Başbakanlık Müsteşarı maaşı kadar, yaklaşık 1.8 milyar lira maaş alacaklar. Bu miktarın aynı zamanda albay maaşına eş olduğu bildirildi. Böylece, milletvekili
emeklilerinin maaşları, 'en yüksek emekli sandığı iştirakçisi' yerine eskiden olduğu gibi 'en yüksek devlet memuru' maaşına endekslendi. Önerge üzerine hiç kimse konuşmayınca hızla Komisyon'dan geçti.
Önergeden hepsi haberdarmış
Öte yandan TBMM'de Anayasa değişikliği teklifi görüşülürken, milletvekili maaşlarıyla ilgili maddede maaş artışını sağlayan önergeden tüm siyasi parti grup yöneticilerinin haberdar olduğu ortaya çıktı. Milletvekillerinin büyük kısmı oylamadan sonra bu önergeden haberdar olmadıklarını ileri sürmüştü.
Önerge, milletvekillerine, her partinin grup başkanvekili tarafından imzalatıldı. İkinci turda bu önergenin verilmesinin yolunun açılabilmesi için ilk turda partilerin yöneticileri tarafından reddedilecek bir önerge verilerek ikinci turda 'gerçek' niyet uygulamaya konuldu. İlk turda önerge verilmemiş olsaydı, ikinci turda bu yol kapanacaktı.