Kıyılar çöplük haline geldi

Sokaklarının yanı sıra denizlerini de çöplük olarak kullandığımız
İstanbul'un kıyılarında yok, yok. Pet şişe ve naylon poşetler atarak başlatılan deniz kirliliği, artık büyük boyutlara ulaştı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Sokaklarının yanı sıra denizlerini de çöplük olarak kullandığımız İstanbul'un kıyılarında yok, yok. Pet şişe ve naylon poşetler atarak başlatılan deniz kirliliği, artık büyük boyutlara ulaştı. Denizden çıkarılan karasal atıkların arasına, sebze ve meyveler, kaporta, yağ filtresi, lastik gibi otomobil parçaları ve abajur, sandalye, kanepe gibi ev eşyaları da eklendi.
Maliyet çok daha fazla
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Bakım Şefi Mehmet Aydınlı, üç kepçe ve temizleme aracıyla kıyı ve derelerle birlikte gemilerin çöpünü de topladıklarını söyledi. Aydınlı, şu bilgileri verdi:
"Geçen yıl gemilerden 2 bin 52 metreküp, denizden 1248 metreküp çöp topladık. 1248 metreküp karasal atık, eğer karada çöpe atılsaydı 10 kamyonla ancak birkaç saatte toplanabilecekti. Ama denize atıldığı için biz bunu üç gemiyle ancak 12 ayda topladık ve karadaki maliyetinin de beş katı bir masraf yapıldı. İstanbul'da temiz bir deniz için, bu çöplerin denize ulaşmaması lazım.
Deniz yüzeyini sürekli temizliyoruz. Deniz araçlarımızın giremediği yerlerde, kıyıdan kepçelerle çöp topluyoruz. Balık-ekmek satanlar da çok kirletiyor. Kendi çöplerini denize attıkları gibi, teknelerinin aralarında biriken çöpleri de temizlemiyorlar."
Rüzgâr nedeniyle belli koylarda kirlilik yaşandığını kaydeden Aydınlı, "Çöp, belli koylarda birikiyor. Poyraz estiğinde Kuleli Askeri Lisesi, Arnavutköy, Kuruçeşme kıyılarında, Lodos'ta Salıpazarı, Ortaköy, Haliç ve Yenikapı'da çöpler birikiyor" dedi.
Marmara kıyılarının yanı sıra, İstinye, Kurbağalıdere, Küçükçekmece gibi derelerin de temizleme çalışmaları yapılıyor. Geçen haftaki çalışmalarda,
İstinye Koyu'ndan sandalye ve buzdolabı çıkarken, Kurbağalıdere'den tencere tabak gibi her türlü ev atığının yanı sıra yüzlerce cüzdan çıkarıldı.