Kıyılara 'Bodrum ayarı' geliyor

Kıyılara 'Bodrum ayarı' geliyor
Kıyılara 'Bodrum ayarı' geliyor
Bakan Bayraktar, Çanakkale'den İskenderun'a tüm sahil şeridini 'vatandaşın menfaatini doğrultusunda yeniden inceleyeceklerini' açıkladı.
Haber: ERDİNÇ ÇELİKKAN / Arşivi

Baş bakan Tayyip Erdoğan ’ın “Kıyı çizgisindeki evleri yıkacağız” diyerek duyurduğu çalışmanın ayrıntıları ortaya çıkıyor.
Bodrum’da Başbakan Erdoğan ile birlikte sahillerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan tüm sahil şeridini vatandaşın menfaati doğrultusunda inceleyeceklerini söyledi. Bayraktar, “Şimdi bir geçiş dönemi başlatıyoruz. Yasal çerçevede yapılan binalara dokunmayacağız. Kazanılmış hakları koruyacağız” dedi.
Bakan Bayraktar, kaçak, salaş, iskânsız ve imarsız yapıları tek tek gözden geçireceklerini söyledi. Bayraktar, “ Türkiye bir turizm ülkesi, buna da dikkat etmeliyiz. Gerekli hassasiyeti gözetiyoruz. Kıyılar vatandaşın malıdır. Orada kanunun emrettiği hükümler çerçevesinde gerekli tüm düzenlemeler yapılacak” diye konuştu.
‘Ortalığı karıştıracak, kırıp dökecek bir şey olmayacak’
‘Ortalığı karıştıracak, kırıp dökmek’ gibi bir şey olmayacağını kaydeden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şey yasalar doğrultusunda yapılacak. Kazanılmış haklar ve fiili durum çerçevesinde bir süreç olacak. Şu anda hemen, bugünden yarına olacak diye bir şey yok. İyileştirme yapıyoruz. Bu bir süreçtir, 6 ay sürer, 6 yıl devam eder. Yılların birikimi var. Türkiye’nin gelişme sürecine girdiği 1950’den beri oluşan bir durumdur. Türkiye turizm ülkesidir. Turizme de dikkat etmeliyiz. Onun için her konuyu tartıyoruz, ona göre değerlendirme yapacağız. Yasal olduktan sonra, Kıyı Kanunu’na ve İmar Kanunu’na uygun olduktan sonra kıyılarda imar yapamazsın diye birşey yok.”
Kıyıların sanayileşme ve turizm nedeniyle ciddi baskı altında olduğunu belirten bakanlık yetkilileri ise sit ve Özel Çevre Koruma bölgelerinde bile kaçak yapıların bulunduğuna dikkat çekerek “Buradaki tespitlere de başladık. İncelemeler sonucu bu yapıları da hemen yıkacağız” dedi.
Bakanlık da son yıllardaki uygulamalardan dertli
Kıyıların özellikle enerji, sanayi, turizm ve konut baskısı altında olduğunu belirten yetkililer “Bu durumun sonucunda yoğun yapılaşma nedeniyle doğal yapının bozulması tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Özellikle son yıllarda kıyı alanlarındaki uygulamalar kıyı özellikleri gözetilmeden gerçekleştirildi. Bu durumun sonucunda da kıyılar ciddi şekilde tahrip edildi” dedi. 

Plan yıl sonuna kadar bitecek

Kıyı şeridi için yeni bir planlama yapılacağını belirten bakanlık yetkilileri “Kıyıların düzenli ve dengeli kullanılması için uluslararası örnekleri de gözden geçiriyoruz. Mevcut imar ve kıyı mevzuatı çerçevesinde planlama çalışmaları yapılacak. Bu amaçla Kıyı Master Planlarının yıl sonuna kadar tamamlanmasını ve sahil şeritlerinde imar uygulamalarına esas olan kıyı kenar çizgisi tespit edilecek haritaların tamamlanmasını planlıyoruz” dedi. Bu doğrultuda Kıyı Kanunu gereğince deniz kıyıları ve sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve topluma açık olmasını sağlamak için düzenleme yapılacak. 4 ay önce yapılan yönetmelik değişikliğiyle sahil şeridinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1146491114649110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Durmak yok kıyı ve koy yağmasına DEVAM! - Ali Fakı

  Gökova Körfezinin ucunda, Ağa Han mimari ödüllü Akyaka halkı kaç haftadır isyan halinde! Niçin? Çünkü TOKİ yönetimi, eşsiz doğal ve mimari özellikleri bir arada bulunduran bu beldeyi 4-5 katlı beton yığınları ile doldurmaya karar vermiş! Bodrum Ortakent beldesi için de TOKİ kolları sıvamış. Güvercinlik yakınlarındaki endemik Halep çamları ile örtülü Pina Yarımadasında bu çamlar yakıldı, MNG şirketi 7-8 katlı otel yapmak için hafriyat yaptı ve binlerce ton molozla kıyıları doldurdu ve AKP hükümetinin Kültür ve Turizm Bakanı Günay'ın yıktıracağım, 2 kattan fazlasına izin vermeyeceğim demesine ve bölge halkının protestolarına rağmen 8 katlı otel hazır! Hangi hükümet zamanında? 11 yıldır iktidarda olan AKP zamanında! AKP Bodrum ve civarının 35 milyar dolar civarında olduğunu hesapladığı RANT'a göz dikti! Hükümet taraftarlarına tahsisleri yaptı ve Başbakan konuşuyor ve milletin uyuduğunu sanıyor! Yerel seçimler yaklaşıyor!

  Kıyıdan kıyıdan kıyıdan gel... - armagandenizci

  "Tüm sahil şeridini 'vatandaşın menfaatini doğrultusunda yeniden inceleyeceğiz" sözünün Türkçe meali, "bugüne kadar kıyıların ekmeğini başkası yedi, şimdi onları kovup sofraya kendimiz oturacağız."dır. On bir yıldır iktidarda olup da çevreyi mahvetmeden tek gün geçirmemiş bir zihniyetin kafasına saksı mı düştü ki bugün iş kıyılara gelince samimyetlerine inanacağız? Bu son hamle, AK Talan'ın sahillere vurmasından başka hiçbir şey değildir. Aksini iddia edebilenin alnını karışlarım!

  11 senedir kim yönetiyor. - kaşınan adam

  11 senedir kim yönetiyor bu ülkeyi diye sormak lazım Başbakana.Derdiniz sadece türban ve muhalifleri nasıl içeri tıkarız meseleri iken, hadi Başbakan gitmedide bir AKP li de gidip görmedimi kıyıların halini. Yukarıda anlatılanların hepsi hikaye.Toplumun bir kısmının çevreye doğaya duyarlı olduğunu gördükten sonra o kesimi nasıl kendi saflarına çekilebilir çalışması.Ayrıca sormak lazım Başbakana Bodrumun koylarına devasa tatil köyü ve otelleri yapma iznini sizden başka birilerimi verdi.Bir şey daha sormak lazım müteahitten çevre şehircilik bakanımı olur.Müteahitlerin derdi nasıl bir kat daha fazla çıkarım yada nasıl bir daire daha fazla yaparım değilmidir.Olaya bu gözle baktığıda icraatlarından belli değilmi?

  Batan Geminin malları - mhalim

  Türkiye'de talan edilmemiş,yağmalanmamış ne kalmış ki, kıyılar niye yağmalanmasın. Umarım bu da fare doğurmaz. Yağmalama siyasilere uzanırsa ne olur? Oy kaygısı,rant vb...Bekleyelim bakalım.

  Secimler yaklasiyor ya... Secimler yaklasiyor ya... - haluk98

  basladilar yine siyasiler bilindik,klasik ve bayatlamis senaryolar ile kafa ütülemeye.Efendim neymis,kiyi seritleri tekrar gözden gecirilecekmis,durum cooook vahimmis vs...Efendiler,efendiler huuuu....son on yilda kiyi seritlerimiz tarumar olurken nerdeydiniz diye sormazlarmi adama peki ha? Imar izinleri uzaydanmi veriliyordu? Yoksa memlekete cami ve imam hatip okullari acmaktan vaktinizmi olmadi imarla ugrasmaya!!! Ama benim birtürlü anlayamadigim,bu at gözlüklü siyasilerin,internet caginda, gercekten insanlari(affedersiniz)adeta aptal yerine koyarak ve bizlerle alay edercesine bu senaryolari üretirken,asil kendilerinin,hat safhada komik senaryolara malzeme olduklarini birtürlü anla(ya)madiklari..!!!

  Sahile sıfırsa da çaresi var - generalduncan

  Maltepe'de yaptığınız gibi doldurun denizi 50 metre, olması gereken mesafe çıksın. Size de rant kapısı işte ne güzel(!). Her şeyin bir kolayı var, değil mi? Bakalım bu planlarınızın altından ne çıkacak...

  Hala Anlamadınız mı. - Polat F

  Önce yerel yönetimler ele geçirildi, sonra iktidar, sonrasında ise muktedir olundu.Bununla birlikte kurumlar tamam, iş dünyası zaten tamam, yeni bir burjuva sınıfı ortaya çıkarıldı hem de 10 senede, şimdi ne kaldı, kıyılar. Bu yeni sınıfın da eğlenmeye denize girmeye hakkı yok mu? Var. O halde kıyılar da yeniden düzenlenmeli. Oralar da hal edildi mi, ülkenin zaptı tamam. Bir de şu Kürt sorunu olmasa. Ne güzel olurdu memleket değil mi.