Kıyılarda yıkım ve 'görevden alma' bir arada yapılabilir

Kıyılarda yıkım ve 'görevden alma' bir arada yapılabilir
Kıyılarda yıkım ve 'görevden alma' bir arada yapılabilir
Kıyılarda imara aykırı yapılarda toplu yıkımın ay sonunda başlayacağı ve denetim sonucu Bodrum'da 16, Antalya'da 10, Çeşme'de 3 tesisin ya kısmen ya da tamamen yıkılacağı bildirildi. Yıkımlar çerçevesinde kıyı belediyelerde görevden almalar olabileceği belirtiliyor.

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın sahillerde kıyı kenar çizgisi denetimi yapılacağına yönelik açıklamalarının ardından yıkım süreci başladı. Star'dan Ercan Baysal'ın haberine göre, Bodrum’da imara aykırı bulunan villa ve otel gibi bazı tesislerde süreç başlarken toplu yıkımlar için ise ay sonu bekleniyor. Kıyı kenar çizgisi ihlali yapan villa, otel, tatil köyü ve diğer yerleşim yerlerinin yıkımları diğer tatil yörelerinde de gerçekleştirilecek. Ay sonundan itibaren Çeşme, Antalya, Samsun, İzmir, Aydın, Balıkesir gibi şehirlerde de yıkımlar devam edecek. Bu kapsamda sadece Bodrum’da 16 tesis yıkım kapsamına alındı. Bunlardan dört tanesinin tamamı, geriye kalan 12 tanesinin ise bazı bölümleri yıkılacak. İlk yıkım paketi kapsamında Çeşme’de 3, Antalya’da 10’un üzerinde tesis ise makine ile yıkılacak. Yıkımın yanı sıra diğer cezai yaptırımlar üzerinde de duruluyor. Haberde ayrıca, "Bazı belediyelerde görevden alma sürecinin başlayacağı, yıkımların mahalli idareler ve güvenlik güçlerinin yardımı ile gerçekleştirileceği" belirtiliyor.
Denetimlerde ihlal tespiti yapılan yerlere gerekli düzeltmelerin yapılması için bir ay verilmişti. Bodrum Torba’da bulunan yapıların yüzde 70’e yakın bölümünde kıyı kenar çizgisine dikkat edilmediği belirtilirken, kaçak yapılara yönelik denetimin Çanakkale, Balıkesir Ayvalık ve Samsun’a kadar olan sahil şeridinin tamamında gerçekleştirildiği belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/115117111511712

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yıkılması taraftarıyım - likapa

  yıkımları sonuna kadar destekliyorum ancak sıradan yerli vatandaşın başını soktuğu bazı evler de var.örnek bodrum güvercinlik köyünde yerli halkın sahile yakın evleri var.evet ruhsatsız ve kaçak yapılmış ama güvercinlik köyü zaten tamamen kaçak.ticari işletmelerin yıkılması tamam da bu tip yerli halkın gözetilmesi gerekir gibi geliyor bana.ticari işletmeler denizin dibine kadar girmiş üstelik şezlongları da kumsala sermişler milletin sahillerine milleti sokmuyorlar. kendi müşterilerine izin veriyorlar.bunların yıkılması taraftarıyım.ağalar paşalar zenginler gidip denize sıfır kaçak villalar yapmışlar.bunların da yıkılması lazım.

  YÖNETME HAKKI - HARAYDIN

  Yönetme hakkının birinci şartı insanların hayat, hürriyet ve adil davranılma hakkını, vücut ve malına saldırı yasağını sağlamaktır. Bunun birinci şartı da terör, uyuşturucu, cunta ve ayrımcılığa sıfır müsamaha göstermektir. Bu işlemler sadece kıyıda kıyıcı bir biçimde yapılırsa bu maddeler ihlal edilmiş olur. Örneğin İstanbul'da eski yeni bir tane belediye görevlisi kalmaz ceza almadık. O halde bu aykırılıklar yüzde 10 luk 10 dilime ayrılmalı, şeffaf olmalı, ayrımcılık olmamalı ve süre verilerek her dilim süresi içinde yıkılmalıdır. Yeni yapılarda bu on dilim hataya aykırı davrananlar cezalandırılmalıdır.İlk dilim hatası yapan belediye başkanı mutlaka görevden alınmalıdır. Örneğin yeşil alanı kişi başına 10m2 olmadığı halde arsasını yeşil alanla birleştirme, arsasını kentsel dönüşümle genişleterek yeşil alan yapma yerine satan belediye başkanı görevden alınmalıdır.