'Kıyıları açın' raporu

'Kıyıları açın' raporu
'Kıyıları açın' raporu
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Dilekçe Komisyonu, devletin tasarrufu altındaki kıyılarda halkın kullanımının sınırlandırılmasıyla ilgili rapor hazırladı. Raporda bakanlıklardan şunlar talep edildi:
İçişleri Bakanlığı: Gerçek ve tüzelkişilerin haksız işgallerininin yerinden yönetim birimlerince sona erdirilmesi. Denetim görevini yapmayan belediye başkanları ile mülki idari amirleri hakkında yaptırım uygulanması.
Maliye Bakanlığı: Ecrimisilin (kira alma) haksız işgalleri meşrulaştırıcı bir yöntem olmaktan çıkarılması. Kıyılarda oluşan mülkiyetin kamulaştırma yoluyla çözümü.
Kültür ve Turizm Bakanlığı: Turizm işletmelerinin halkın kıyılardan yararlanmasını engelleyen özel güvenlik görevlileri ve işaretleriyle ilgili tedbir alınması.
Maliye Bakanı Şimşek ise gönderdiği cevabi yazıda, mevzuatı hatırlatarak protokol yapılan ve yapılmayan sahilleri sıraladı. Buna göre 2012 Mart’ta yapılan düzenlemeyle Karadeniz Bölgesi’nde 15 ilde kıyıların kiralanması belediyelere bırakıldı. Şimşek, bir kısmı sahilde bir kısmı da deniz yönünde yani kıyıda kalan, üzerinde şahıslara ait tesis bulunan Hazine taşınmazları ile ilgili olarak ise, ‘buralarda yeni yapılaşmaya izin verilmediğini ancak mevcut olanlarla ilgili de sorunun çözümü amacıyla kiralama yapılabildiğini’ anlattı.