'Kız arkadaş' elde

Eyüp Mezarlığı'nda bulunan otoparkın bekçisi Ayhan Yıldız, işadamı Üzeyir Garih'in öldürüldüğü gün katil zanlısı Yener Yermez'i Pınar Konuşkan ve Nurdan isimli iki kadınla birlikte mezarlıkta gördüğünü söyledi. Yıldız'ın ifadesi üzerine polis dün akşam Pınar Konuşkan'ın da aralarında bulunduğu beşi kadın dokuz kişiyi gözaltına aldı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

AHMET ŞIK
İSTANBUL - Üzeyir Garih cinayetinde dün akşam saatlerinde süpriz bir gelişme yaşandı.
Eyüp'te bir otoparkta görevli bir kişinin katil zanlısı Yener Yermez'i olay günü Pınar Konuşkan ve soyadı bilinmeyen Nurdan
isimli iki kadınla gördüğünü söylemesi üzerine harekete geçen polis, beşi kadın dokuz kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Pınar Konuşkan'ın da olduğu öğrenildi. Bu arada Emniyet yetkililerinin açıkladığı son deliller firari er Yener Yermez'i işaret ederken, olayda ikinci bir bıçağın kullanılması, ikinci bir kan örneğinin olması 'Yermez yalnız değildi' ihtimalini güçlendirdi.
Sürpriz tanık
Eyüp'te bir otoparkta bekçilik yapan Ayhan Yıldız, dün akşam TGRT'nin ana haber bültenine katılarak, Yermez'i olay günü iki kız arkadaşıyla birlikte gördüğünü öne sürdü. Garih'in zaman zaman otoparka otomobilini bırakarak mezarlığa çıktığını belirten Yıldız, Garih'i tanımadığını, kim olduğunu sonradan televizyondan öğrendiğini söyledi. Yıldız, Garih'in öldürüldüğü gün Yener Yermez'i Pınar Konuşkan ve Nurdan isimli bir kadınla birlikte gördüğünü de sözlerine ekledi.
Yıldız, katıldığı televizyon programının sona ermesinin ardından Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince televizyon stüdyosundan alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen Yıldız'ın ifadeleri doğrultusunda harekete geçen polis, beşi kadın dokuz kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Pınar Konuşkan'ın üvey
annesinin de olduğu bildirildi. Konuşkan'ın ise Kartal'da gözaltına alındığı öğrenildi.
Bir iz farklı bıçaktan
Anadolu Ajansı'nın (A.A) haberine göre, Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemelerde Garih'in vücudundaki bıçak yaralarından biri dışındaki diğerlerinin çift taraflı bıçakla açıldığı belirlendi. Olayda ikinci bir bıçak kullanılmış olması cinayetin birden fazla kişi tarafından yapılmış olması ihtimalini kuvvetlendirdi.
Yermez'in askerliğini yaptığı Hasdal Kışlası'ndaki dolabında bulunan 'pantolonun sağ cebinin iç kısmında çok silik bir haldeki kan lekesi' İstanbul Emniyet Kriminal Şube Müdürlüğü Laboratuvarı'nda test edildi. DNA analiz yöntemiyle yapılan testler sonucunda pantolondaki kanla Garih'in kanının uyumlu olduğu belirlendi. Polis yetkilileri gazete ve TV kanallarında Yermez'in dolabında kan lekeli ayakkabılar da bulunduğu haberlerini yalanlayarak sadece silik bir halde ufak bir kan lekesi olan pantolon bulunduğunu söyledi.
Temkinli açıklama
Bu nedenle Yermez'in baş şüpheli olduğunu belirten polis yetkilileri, "Ancak telefonu bulmuş olma ihtimali de var. Kan lekesi de bu şekilde bulaşmış olabilir. 'Katil Yener Yermez'dir' şeklinde bir açıklama yapmadık. Yine hata yapmak istemiyoruz. Ama eldeki veriler Yermez hakkındaki kuşkularımızı doğruluyor." dedi.
A.A'nın haberine göre Hasdal Kışlası ile İstanbul Merkez Komutanlığı'nda devam eden ifade alma işlemleri sırasında, olay gecesi birliğine dönen ve arkadaşlarıyla televizyon kanallarında haberleri izleyen Yermez'in, Garih'in katil zanlısı olarak 13 yaşındaki F.N.'nin yakalandığını duyunca,
"Oh be... Bu akşam çok keyifliyim" dediği öne sürüldü. Yermez'in, ayrıca pantolonunda-ki kanı gören bir arkadaşına, "Önemli değil. Eski bir leke" dediği de belirtildi. Haberde, savcılık yetkililerinin soruşturmayla ilgili, "Adeta çorap söküğü gibi" açıklamasında bulunduğu kaydedildi.
DNA analizi nedir?
İstanbul Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyelerinden Profesör Ersi Kalfaoğlu, kan örneklerinin incelenmesinin DNA analiz yöntemiyle yapıldığını söyledi. Bu analizin, DNA üzerindeki bazı polimorfik bölgelerin (lokus), örnek ile şüpheli arasınde karşılaştırması yolu ile yapıldığını belirten Kalfaoğlu, "Lokus DNA zincirindeki halkalardan birisidir. Bu tür testlerde incelenmesi gerekli lokus sayısı, cinsiyet belirtimi dahil, günümüzde 13 olarak belirlenmiştir. 13 lokus incelendiğinde, karşılaştırmanın doğruluk oranı yüzde 99.99' un üzerinde olmaktadır" dedi. Lokus sayısının incelenme süresinin kullanılan teknolojiye göre farklı süreler gerektirdiğini belirten Kalfaoğlu, "Ham sonuçların eldesi, otomatik aletler kullanıldığı takdirde artık çok hızlıdır. Bir günde bile almak mümkün olabilir" diye konuştu.