Kız çocuklar okullu oluyor

UNICEF'in son raporuna göre Türkiye, cinsiyetler arasında okullaşma dengesizliğini aşma yolunda. 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla, iki yılda 113 bin kız okullu yapıldı. Seneye hedef 250 bine ulaşmak.

PARİS - BM Çocuklara Yardım Kuruluşu (UnIcef), dünyada ilk ve ortaöğretimin durumunu ortaya koyan 'Çocuklar için Gelişim' adlı bir rapor yayımladı. Rapora göre, okula gitme konusunda, cinsiyetler arasındaki farkın kapatılmasında 'etkileyici' ilerlemeler sağlandı. Türkiye'de de 'Haydi Kızlar Okula' adlı kampanyayla çok sayıda kız çocuğunun okula gönderilmesinin sağlandığı kaydedildi. UnIceF'in 180 ülkenin 125'inde bu yıl hedeflerin tutturulmasını beklediği belirtildi.
Tüm bölgelerde ve ülkelerin çoğunda kız çocuklarının okula gönderilmesinde önemli ilerleme sağlandığı belirtilen raporda, 2005 için dünyada 100 erkek çocuğa karşılık 96 kız çocuğunun okula gönderileceği tahmini yapıldı. Rapora göre, Ortadoğu, Batı, Kuzey ve Orta Afrika ile Güney Asya'da kız çocuklarını okula gönderme oranı düşük, ancak olumsuzluk hızla kapanmakta.
UnIcef, cinsiyetler arasındaki okula gitme farkının 2015 yılına kadar giderilmesine ve tüm çocuklara tam bir ilköğretim sağlanmasına büyük öncelik veriyor.
2.5 yılda 113 bin kız okullu oldu
Türkiye'deki 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla iki yılda, ilköğretime kayıtta kız çocukları aleyhine olan durum yüzde 50 azaldı. 53 ilde 113 bin kız çocuğu okula kazandırıldı. 2003'te 10 ilde başlayan kampanya sonunda kızların okula kayıtlarında yüzde 5.8'lik bir artış yaşandı ve 40 bin kız okullu oldu. Kızları eğitime geri döndürmede ilk yıl en başarılı iller Siirt ve Van'dı.
İkinci yıl kampanya 23 ile yayıldı. Bu illerde toplam 73 bin 211 kız çocuğu okula kayıt yaptırdı. İstanbul'da ise bugüne kadar 4 bin kız çocuğu okullu oldu. 2005'te kampanyaya 20 il daha eklendi. Hedef seneye 250 bin kız çocuğunu okula kazandırmak.


    http://www.radikal.com.tr/8471098471090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.