Kız Kulesi satışa mı çıktı?

Kız Kulesi satışa mı çıktı?
Kız Kulesi satışa mı çıktı?
İstanbul'un 2 bin 500 yıllık simgesi Kız Kulesi'ni 49 yıllığına kiralayan Hamoğlu Holding'in, kalan 38 yıllık kullanım hakkını satışa çıkaracağı iddia edildi. İddia yalanlandı.

Hamoğlu Holding A.Ş. Kız Kulesi'nin 8 yıllık kullanım hakkını satışa çıkaracağı haberlerini yalanladı. Holding'ten yapılan açıklamada şöyle denildi:  "Kız Kulesi Hamoğlu Holding A.Ş. tarafından satışa çıkmadığı gibi, zaten satışa çıkartılması da mümkün değildir. Zira Hamoğlu Holding A.Ş.' ye bağlı bir şirket olan Hamoğlu Turizm Otelcilik San. ve Tic. A.Ş., Kız Kulesi' nin mülkünün sahibi değil, irtifak hakkı sahibi ve ve işletmecisidir. Kız Kulesi' nin sahibi ise Maliye Hazinesi - Milli Emlak Müdürlüğü' dür."

 

SATILACAĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

 

Sabah gazetesinin Kız Kulaesi'nin satılacağını iddia etmişti. Gazetede yer alan haber şöyley: Bir süredir büyük alıcılarla görüşen Hamoğlu Holding Başkanı Ahmet Hamoğlu'nun, özellikle yabancı yatırımcılardan büyük ilgi gördüğü öğrenildi.  Kulislere göre Kız Kulesi için 22 milyon euro isteyen Hamoğlu'na ilk ciddi teklif Körfez'in en büyük holdinglerinden birinden geldi. Ancak Arap şirketi, fiyatında anlaştığı kuleyi şirket merkezi yapmaya kalkınca görüşmeler sonlandırılmış oldu. Çünkü mevzuata göre Kız Kulesi'ni halkın kullanımına kapatan projelere izin verilmiyor.  Edinilen bilgilere göre çok sayıda yabancı şirket bu tarihi yapıyı portföyüne katmak istiyor. Yakında ABD 'li bir grubun ciddi bir teklifle Türkiye 'ye geleceği de belirtiliyor."


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Euro

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  Turizm

  ,

  Sabah

  ,

  Kız

  ,

  Emlak

  ,

  Maliye

  ,

  İddia

  ,

  şirket