Kız Kulesi satışa mı çıktı?

Kız Kulesi satışa mı çıktı?
Kız Kulesi satışa mı çıktı?
İstanbul'un 2 bin 500 yıllık simgesi Kız Kulesi'ni 49 yıllığına kiralayan Hamoğlu Holding'in, kalan 38 yıllık kullanım hakkını satışa çıkaracağı iddia edildi. İddia yalanlandı.

Hamoğlu Holding A.Ş. Kız Kulesi'nin 8 yıllık kullanım hakkını satışa çıkaracağı haberlerini yalanladı. Holding'ten yapılan açıklamada şöyle denildi:  "Kız Kulesi Hamoğlu Holding A.Ş. tarafından satışa çıkmadığı gibi, zaten satışa çıkartılması da mümkün değildir. Zira Hamoğlu Holding A.Ş.' ye bağlı bir şirket olan Hamoğlu Turizm Otelcilik San. ve Tic. A.Ş., Kız Kulesi' nin mülkünün sahibi değil, irtifak hakkı sahibi ve ve işletmecisidir. Kız Kulesi' nin sahibi ise Maliye Hazinesi - Milli Emlak Müdürlüğü' dür."

 

SATILACAĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

 

Sabah gazetesinin Kız Kulaesi'nin satılacağını iddia etmişti. Gazetede yer alan haber şöyley: Bir süredir büyük alıcılarla görüşen Hamoğlu Holding Başkanı Ahmet Hamoğlu'nun, özellikle yabancı yatırımcılardan büyük ilgi gördüğü öğrenildi.  Kulislere göre Kız Kulesi için 22 milyon euro isteyen Hamoğlu'na ilk ciddi teklif Körfez'in en büyük holdinglerinden birinden geldi. Ancak Arap şirketi, fiyatında anlaştığı kuleyi şirket merkezi yapmaya kalkınca görüşmeler sonlandırılmış oldu. Çünkü mevzuata göre Kız Kulesi'ni halkın kullanımına kapatan projelere izin verilmiyor.  Edinilen bilgilere göre çok sayıda yabancı şirket bu tarihi yapıyı portföyüne katmak istiyor. Yakında ABD 'li bir grubun ciddi bir teklifle Türkiye 'ye geleceği de belirtiliyor."


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Euro

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  Turizm

  ,

  Sabah

  ,

  Kız

  ,

  Emlak

  ,

  Maliye

  ,

  İddia

  ,

  şirket

  http://www.radikal.com.tr/114331911433197

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  isterim - denizcikedi

  2 oda bir salonsa aylık 450 TL veririm.

  Farklı Öneri(!). - Clear

  Bence Körfez'in Holding'i,Kız Kulesi'ni "emir köşkü" yapsın ve "emir" lerine hediye diye sunsun.Malum olduğu üzere "Arabın ne oldum delisi, bol bulunca kolonyayla taret alırmış" derler ya hani...

  Paranin laneti - Ari Zerdüst

  Her sey para icin.Bunun neresinde degeri koruma? Ülke insanin tüm degerlerini pazara sürüklediniz gözünüz doymadimi? Para icin pazara sürmediniz deger kaldi mi?

  hata üstüne hata. - draguerilla_

  kulenin ne restorasyonu doğru yapıldı, ne de bu şirket tarafından doğru bir şekilde kullanıldı. zavallı 'istanbul simgesi' kulemiz, yıllardır istanbulluların gözbebeği bile değil. bu yaklaşım kuleyi, varlığını, yüzyıllara dayanan geçmişini neredeyse yok etmiştir. şimdi kentine sahip çıkan istanbulluların kuleyi kamulaştırmaları lazım. eski, kullanılmayan hali hala aklımıza geldikçe içimiz kan ağlıyor. en azından ulaşılamayan, esrarengiz hikayelerle dolu bir yerdi...

  Satın la. - vancetti

  Satın la, ceddiniz Osmanlı bile bu kadar hoyratça satmamıştı. Göz bebeklerinizde dolar sembolü var sanki.

  Para kazanamıyor herhalde - mhkavas

  Para kazansa kendisi çalıştırmaya devam ederdi.Demek ki beklediği gibi bir şey kazanamıyor ki okutmaya çalışıyor.

  Muttalip - X120

  Milletçe aramızda para toplayıp biz alalım. Böylece zaten halka ait olan bir yere gittiğimizde fahiş hesap ödemekten kurtuluruz.