Kız öğrencilere 'bacak açmayın' diyen müdüre inceleme

Bir lise müdürünün kadın öğretmenler ve kız öğrencilerle yaptığı toplantı sırasında "Bacaklarınızı pergel gibi açmayın. Hiçbir erkek öğretmeniniz hadım değil' diye konuştuğu iddiası Balıkesir'in Burhaniye ilçesini karıştırdı.

BALIKESİR - Bir lise müdürünün kadın öğretmenler ve kız öğrencilerle yaptığı toplantı sırasında "Bacaklarınızı pergel gibi açmayın. Hiçbir erkek öğretmeniniz hadım değil' diye konuştuğu iddiası Balıkesir'in Burhaniye ilçesini karıştırdı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Sağban, konu hakkında inceleme başlatacaklarını söyledi.
Salonu terk edenler oldu
Burhaniye ilçesinde yayımlanan yerel Körfez Demokrat gazetesinin okul ismi vermeden duyurduğu habere göre 15 Kasım'da meydana gelen olay şöyle gelişti: Lisede sadece bayan öğretmenler ve kız öğrencilerin katıldığı toplantıda okul müdürü 'Bacaklarınızı pergel gibi açmayın. Erkek öğrencilerinizin ve erkek arkadaşlarınızın cinsel dürtülerini uyarıyorsunuz. Hiçbir erkek öğretmeniniz hadım değil. Burası teşhir yeri değil' gibi sözler söyledi. Bazı öğrenciler ve öğretmenler toplantı salonunu terk ederken bazı öğrenciler de konuşmaya tepki gösterdi. Bunun üzerine müdür 'Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Siz bu seviyesizlikle bu okula ayak uyduramazsınız. Diğer okullara gidin' diye konuştu. Müdür, kılık kıyafet konusunda yaptığı uyarılarda 'Türkiye Müslüman bir ülke' ifadesini kullandı. Bazı öğrencilerin sözleri velilere anlatmasıyla infial yaşandı.
'Büyük ihtimalle soruşturma'
Konuşmayı yaptığı iddia edilen okul müdiresi H.T.'nin üç yıllık okul mezunu olduğu için söz konusu lisede öğretmenlik yapma özelliğine sahip olmadığı iddia edilirken Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Şağban şöyle konuştu: "İlçe dışında olmam nedeniyle haberi müdür yardımcılarından öğrendim. Haberde, okul adı ya da okul müdürünün ismi belirtilmiyor. Burhaniye'de sekiz tane lise var. Hangisinde olmuş henüz belirleyemedik. Ama sekiz lise müdürü zan altında kaldı. Öğrenci velilerimizden müdürlüğümüze henüz yazılı veya sözlü bir şikâyet gelmedi. Ama biz okul müdürlerimizin zan altında kalmamaları için konuyu pazartesi günü (yarın) İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildireceğiz. Oradan gelecek talimat doğrultusunda hareket edeceğiz. Büyük bir ihtimalle soruşturma açacağız."