Kız öğrencilere kantine giriş yasağı!

Kız öğrencilere kantine giriş yasağı!
Kız öğrencilere kantine giriş yasağı!
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Milli Eğitim Müdürü emriyle yaşama geçirildiği öne sürülen uygulama yine çok tartışılacak gibi duruyor.

Liselerdeki kız öğrencilerin erkek öğrencilerle birlikte merdivenleri çıkması, Antalya’da bir lisede etek giyilmesinin yasaklanması tartışmalarının yankıları devam ederken, benzer bir uygulamanın bu sefer de Diyarbakır’dan geldiği iddia edildi. Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demir, liselerde kız öğrencilerin kantinlere girmesini yasakladı.

İddiaya göre, kararını bir toplantı düzenleyerek okul müdürlerine bildiren Demir, kantinin bulunduğu kata nöbetçi öğretmen verilmesini istedi. Demir, toplantı tutanağındaki imzasına karşın ifadelerinin sehven yazıldığını savundu. Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demir, 12 Eylül tarihinde Çınar İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda yaklaşık 93 okul yönetecisi ile eğitim öğretim yılı sene başı toplantısı düzenledi. İlçe milli eğitim müdürü olarak müdürlere isteklerini ve talimatlarını bildiren Demir’in kız öğrencilerle ilgili söyledikleri dikkati çekti.

Kız öğrenciye etek yasağı: Sebep yine merdiven!


KANTİNLERE KIZ ÖĞRENCİLERİNİN KESİNLİKLE GİRMEMESİ...

Demir’in toplantıdaki konuşması altında kendi imzasının da bulunduğu bir tutanağa yazıldı. Demir, okul müdürlerine “Liselerde kantinlere kız öğrencilerinin kesinlikle girmemesini ve bu kata nöbetçi öğretmen görevlendirilmesini” istedi. Demir’in bu sözleri ile Çınar ilçesindeki Anadolu lisesi, imam hatip lisesi, düz lise ve teknik ve endüstri meslek lisesindeki kız öğrencilerin okul kantinlerine girişi yasaklanmış oldu. Liselerde görev yapan öğretmenler de yasağın bekçisi olarak görevlendirildi. ‘Kız çocukların ortadan kaybolması’ Demir ayrıca, “Liselerde kız çocukların ortadan kaybolması konusunda bu çocukların devamsızlıklarının takibi yapılarak ailelerine bilgi verilmesi gerektiğini söyledi. 8. sınıf öğrencilerimize de dikkat edilmesini istedi” ifadeleri kullanıldı.

'Kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar!'


Demir'den açıklama: Eğitim Sen eylemi toplantıdan sonraydı

Konu hakkında Radikal'e bir açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demir ise, 12 Eylül tarihinde Çınar İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda tüm okul ve kurum müdürleri ile bir toplantı yapıldığını, toplantının ana gündem maddelerinin ise okullarda bulunan öğretmen ihtiyacı ve okulların ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bu maddelere ek olarak, "toplumda kabul gören bir uygulamanın yapılmasını, aşırıya kaçan sakal bırakma ve kot pantolonla okula gidilmemesi gerektiği hususlarının dile getirildiğini, ancak toplantıda iddia edildiği gibi herhangi bir sendika isminin zikredilmediğini" ifade eden Demir, yapılan toplantı tarihinin Eğitim-Sen'in eylem kararından önce olduğunu belirtti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demir, bu hususta ilçedeki okullara soruşturma açılması talebi ile ilgili bir söylemleri olmadığını da söyleyerek ekledi; "Söylemlerimiz 657 Devlet Memurları Kanununun Kılık Kıyafet Yönetmeliğine uygun olup hiçbir şekilde mevzuata aykırı bir durum belirtilmemiştir."

Cumhuriyet'te yer alan "Kızlar giremez!" haberinin devamı...