Kız öğrenciye etek yasağı: Sebep yine merdiven!

Kız öğrenciye etek yasağı: Sebep yine merdiven!
Kız öğrenciye etek yasağı: Sebep yine merdiven!
Geçtiğimiz ay Trabzon'da yaşanan merdiven skandalının bir benzeri bu sefer de Antalya'da yaşandı. Antalya'daki Gazi Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin etek giymesi yasaklandı.

Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin etek giymesi yasaklandı. Okul Müdürü Hayri Bahşi, “Okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük” dedi.

Cumhuriyet'in haberine göre,Trabzon Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç’ın “ Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor” sözlerini ardından bir skandal da Antalya’da yaşandı.

'PANTOLON GİYERLERSE DAHA RAHAT EDECEKLER'

Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin etek giymesi yasaklandı. Okul Müdürü Hayri Bahşi, yeni kılık kıyafet yönetmeliğine göre okul aile birliğinin de onayıyla bu yıl öğrencilerin gri pantalon, beyaz tişört olan okul forması giymelerine karar verildiğini söyledi. Daha önceki yıllarda uygulanan kurala göre üst sınıfta okuyan kız öğrenciler etek giyebilecek.

'Kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar!'

“Kız öğrencilerin pantalon giyerek daha rahat edeceğini” savunan Bahşi, “Yeni yönetmeliğe göre bu karar alındı. Çocuklarımızın forma giymesi benimsendi. Biz de erkek ve kız çocuklarının da pantalon giymesine karar verdik. Böylece çocuklarımız rahat edecek. Sıralar kirli oluyor, tozlu oluyor. Ayrıca okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar." şeklinde konuştu.
Bahşi daha sonra yaptığı yazılı açıklamada ise, "Söz konusu yasağın okul etek giyme yasağı olmadığı, 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerinin etek giymekte serbest olduğu hatta okul aile birliği tarafından alınan sadece okula yeni giriş yapan öğrencilerimiz için okul üniformalarının pantolon olarak belirlendiğini ve buna rağmen öğrencilerimiz okul üniformalarını etek olarak almış iseler pantolon giymesine dair herhangi bir zorunluluk bulunmadığını" söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1151349115134928

  YORUMLAR
  (28 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dostça Tavsiyeler. - Clear

  1)Ben,insanlar için değil, sadece hayvanlar ve bitkiler için "dişi" kelimesini kullanırım.2)Çevremin "kitap kurdu" lakabı taktığı bana bile tek tip okuyucu imasında bulunmak,şartlanmışlık ve kalıplaşmışlıktan kurtulamamak,günümüz tabiriyle "ezber bozan" olamamaktır ve de kendi terminolojilerini başkası için kolayca kullanırken,kendisi için kullanmakta aciz kalmaktır,ya da yüreksiz olmaktır.3)Gelişmişlik konusunda "eğitilmek ve eğitmek" çok doğru bir tesbit ama kimin ne kadar ihtiyacı olduğunda tesbit hatasına düşmemek şartıyla...Tüm bu sorunların çözümü,bilip bilmeden yaftalamamak,kendini öncelikle gözden geçirmek,kendi önerisi olan "eğitme ve eğitilme" düsturunu kendi özünde de yerine getirmiş olduğundan emin olmaktır.4)Söyleneni doğru anlamak gerek ki bunun için de dar kalıpları yıkmayı başarabilmek gerek.Ben verdiğim örnekle, nasıl bir çocuk "yetişkin gibi aklını kullanamayacağı için" büyüklerinin aldığı önlem çerçevesinde hareket ettirilirse,aynı şekilde ergenler için de tedbirler alınmalıdır demek istiyorum.yetişkinlerden bahsetmiyorum.Çok rahat anlaşılabilecek bu durumu da anlamayı önleyen,yine aynı şartlanmışlı ve kalıplaşmadır.Lütfen çağ dışı kalmış bu kalıplarınızı kırın artık.ben de küçümsemiyorum.Dostça tavsiyelerde bulunuyorum.

  sayın arkadaşım - alirizabey

  @Clear arkadaşım hangi maddeyi kullanıp hangi kafayla bu yorumu yazdın çok merak ettim. Ailemde 3 bayan (sana göre "dişi") var, etekle dışarıya çıktıkları zaman rüzgar vs.'den dolayı ben de zaman zaman huzursuz olurum. O zaman aile içinde etek yasağı başlatalım, ben kardeşlerimi kontrol edeyim, babam da anneme etek yasağı koysun. Öyle mi yapalım? Bu mu olmalı yani? Dikkatini çekerim, haberde "kız öğrencilere pantolon giyme seçeneği de getirildi" demiyor, "(yeni yönetmelikle) kız öğrencilere etek yasaklandı" diyor. İkisi arasında çok fark var güzel kardeşim. Şu yasakçı, tek tipçi kafayı lütfen bırakın. Siz böyle gericilikte ısrar ederken sadece kendi kendinize saçmalamıyorsunuz, ayrıyetten toplumu da zehirliyorsunuz. Aydın, modern, cumhuriyetçi insanları da hınçla doldurup onların da yasaksever olmalarına neden oluyorsunuz. Yarın gün olur devran döner, yeni idare senin namaz kılmanı, türban takmanı yasaklarsa o zaman feryat figan edersin, şu yasakçı kafayı bırakın dersin. Haberdeki etek yasağıyla üniversitedeki türban yasağı arasında inan hiçbir fark yok. Okuduğun o "büyük kitap"ın dışında başka kitaplar da oku, kendini geliştir, sinemaya tiyatroya git. Zira bu ülkenin gelişmesi ancak senin ve senin gibi düşünenlerin eğitilmesinden adam edilmesinden sonra gerçekleşir. Onun için, aman güzel kardeşim, şu kafayı bırak, kendini eğit, camindeki medresendeki arkadaşlarını da eğit. Küçümser bir tavırla bunları yazdığımı da sakın düşünme, öyle bir şey yok, sadece dostça tavsiyeler.. Bu kadar satır yorum yazdırdın ya bana, sana da helal olsun ;)

  .. - xyuıop

  bizim zamanımızda da etek zorunluluğu vardı. memurlar şunun şurasında kaç senedir pantolon giyebiliyorlar. asıl despotluk buydu. bu olurken sesiniz çıkmasın. eteğe yasak gelince de abartılı tepki. benim için görsellik değil rahatlık önemli. yasak olsaydı dediğim bu anlamda. tabii itiraf edeyim bir karış etek boyu gezen liseli kız da sevimli gelmiyor. normalde istediğini giysin. ama okul formasıyla komik oluyorlar sadece.

  taşralılık - uzunhikaye

  Hayatımda en iğrendiğim kitle "taşra yöneticisi" tiplerdir. Eskaza memur olmuş, eskaza müdür yapılmış, kraldan çok kralcılığını böyle gösteriyor kendince.. Kafa hala 1000 nüfuslu İç Anadolu kasabasında kalmış.. Orası Antalya kardeşim sökmez senin şeriatın orda.. Taşralılık budur işte öğrencilerin olmayan bilgisayarı, dersliklerdeki eksiklikler dikkatini çekmez etek çeker.. Akıl fikir..

  Yeri Gelmenin Dayanılmaz Yersizliği. - Clear

  Evet bu etek -pantolon konusu çok ciddidir.Yıllarca çalışan kadınlar bile,pantolon giyilmesine izin çıkartan yasanın çıkması için mücadele vermiş ve bir kaç yıl önce de muratlarına ermişlerdir.Bunların hepsi mi şeriatçidir? En azından ben biliyorum yakınımdakilerin böyle olmadığını...Yeri geldiğinde çağdaş gençlik,bir çok olayda,ergenlik sarsıntılarını,mazeret olarak ileri sürerken,yeri geldiğinde de aynı sarsıntıların irade dışı sapmaları körükleyeceğini neden kabul edemez de bu doğal biyolojik tezahürü şeriattan başka şeyle ilişkilendiremez? Bir de en laik ana babalara ve abilere sorsanız diyorum,kızları ya da kız kardeşleri için nasıl bir modern yaşam tarzı onadıklarını ve düşündüklerini? İnanın çok şaşırabilirsiniz.

  ... - noelon

  kızların etek giymesini yasaklayacağınıza bu durumu kullanan erkeklere "insan evladı" olmayı öğretmek daha "insanca" değil mi? kaldı ki şeriat da erkeğin gözü yerine kadının vücudunu örter dolayısı ile bu konuyu insan olmak sınırından aynı zamanda ideolojik bir zemine taşıyan da şeriattır...

  ... - k-a-o-s

  ya bu güruhtan ne bilim ne sanat ne felsefe ne de başka birşeylere dair mantıklı cümleler duyamayacak mıyız?...kadın bedeni yaşamınızın ana konusu mu?..bırakın artık kadınlar karar versinler kendileri hakkında...susun artık ya...