'Kız okula gitmez 15'inde evlenir'

Haydi Kızlar Okula kampanyası çerçevesinde Özalp ilçesine bağlı Tepedam Köyü'ne giden ve aralarında UNICEF Newyork İletişim Sorumlusu Rachel Beck ile Türkiye Saha Sorumlusu Sinem Akay'ın da bulunduğu heyet, kızını okula göndermek istemeyen baba Ali İhsan Öztaşçı'yı ikna edemedi.

VAN - Haydi Kızlar Okula kampanyası çerçevesinde Özalp ilçesine bağlı Tepedam Köyü'ne giden ve aralarında UNICEF Newyork İletişim Sorumlusu Rachel Beck ile Türkiye Saha Sorumlusu Sinem Akay'ın da bulunduğu heyet, kızını okula göndermek istemeyen baba Ali İhsan Öztaşçı'yı ikna edemedi.
13 yaşına giren kızı Dilek'in 'okuma yaşının geçtiğini, onun evlilik çağına geldiğini' söyleyen baba Öztaşçı, "Kızım şimdi 13 yaşında. 15 yaşına geldiğinde zaten evlenecek. Evde annesine yardım etmesi lazım. Beni hapse atsalar dahi kızımı okula göndermem. Zaten hapis hayatı yaşıyoruz. Bizim âdetimiz böyle, kız çocuğu okula gidemez. Kızı göndermiyorum, zorlamayın" dedi.
Beck ve Akay'ın tüm çabalarına karşı ikna edilemeyen Öztaşçı, kızını okula değil, sadece okuma-yazma kursuna göndermeye razı oldu. 90 haneli ve 970 nüfuslu Tepedam Köyü'nde okula gönderilmeyen yedi kız çocuğu ise, aileleri ikna edilerek okula kazandırıldı. Beck, kız çocuklarının okumaya karşı çok istekli olduklarını belirterek, "Kızların okula kazandırılması için ekipler büyük mücadele veriyor. Burada yaşanan zorluklara da tanık olduk. Halkın ve ailelerin desteği ile pek çok kızın okula gideceğini gördüm" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7503247503240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.