Kız olunca kovdular

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde ayakkabı boyacılığı yapan 39 yaşındaki Hasan Yıldırım, erkek çocuğu olmadığı gerekçesiyle ailesi tarafından altı kızı ve eşiyle birlikte ilçeden kovuldu.
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANKARA - Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde ayakkabı boyacılığı yapan 39 yaşındaki Hasan Yıldırım, erkek çocuğu olmadığı gerekçesiyle ailesi tarafından altı kızı ve eşiyle birlikte ilçeden kovuldu. Dışlanan Hasan ve Fatma Yıldırım çifti, çocuklarıyla birlikte Ankara'ya geldi.
Yıldırım çifti kızları Hasret, Kader, Çilem, Behiye, Dertlim ve Sümeye'yle birlikte Mamak'a bağlı Kızılca Köyü'ne yerleşti. Hasan Yıldırım, "Erkek çocuğum olmuyorsa bunda günahım ne? Erkek olsun diye altı çocuk yaptık, hepsi kız oldu. Eşim iki ay sonra yine doğum yapacak. Bu da kız olabilir korkusuyla cinsiyetini öğrenmedik" dedi. Yıldırım, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Erkek çocuğum olmadığı için ailem ve çevre bizimle sürekli alay ediyordu. Ailem, bana ikinci bir evlilik yapmam ve eşime de beni terk etmesi için baskı yapıyordu. Bir gün erkek kardeşim Murat, yine benimle alay edince saldırdım ve makasla yaraladım. Kardeşim, annem ve babam, savcılıkta, 'Eşi ve çocuklarıyla ilçeyi terk ederse davacı olmayız' dedi. Cezaevine girip ailemin perişan olmaması için kabul ettim.
Eşim ve altı kızımla ilçeyi terk ettik. Dört il dolaştık, sokaklarda yaşadık. Bir hayırsever bizi Ankara'ya getirerek oturduğumuz eve yerleştirdi. İki ay sonra bu evden çıkmak zorundayız. İşsizim. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bize sahip çıksınlar." Anne Fatma Yıldırım da, kızlarına devletin sahip çıkmasını ve okutmasını istedi.