Kız ve erkek yurtları ayrılıyor

Kız ve erkek yurtları ayrılıyor
Kız ve erkek yurtları ayrılıyor

YURTKUR, 8 ilde kız öğrencilerle erkek öğrencileri farklı kampüslere gönderiyor. Hürriyet gazetesinin ‘YURTKUR’dan büyük operasyon’ haberine göre, erkek-kız öğrencilerin ayrı bloklarda ancak ortak kampüste kaldıkları yurtlar tarih olacak. 8 ilde 16 bin kız öğrenci, eski yurtlardan yeni yurtlara taşınacak. Erkekler eski yurtlarda kalacak.
YURTKUR, operasyonu “Kız öğrencilere pozitif ayrımcılık yapıyoruz” diye savunurken Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Yatak kapasitelerini arttırmak amacıyla yaptık. Niyet sorgusunda olanlar hemen başka yaklaşıma giriyorlar. Oysaki çocuklar okullarında, kütüphanelerinde beraberler, bizim bu yönde bir yaklaşımımız yok” dedi.
YURTKUR yetkilileri operasyonun ‘İslami değil tamamen insani’ olduğunu savundu: “Karma yurt denilince sanki kız-erkek aynı binada kalıyor gibi zannediliyor. Oysa öyle değil. Yaklaşık 19 yurt kampüsünde kız ve erkek öğrenciler farklı bloklarda kalıyorlardı. Sadece yemekhaneleri ve kantinleri ortaktı. Kız öğrenciler, normalde şortlarıyla, başları açık şekilde yemekhaneye, kantinlere inebilecekken erkek öğrenciler de olduğu için üstlerini değiştirmek zorunda kalıyorlardı. Kız öğrencilerden gelen talepleri de dikkate alarak, kızlara pozitif ayrımcılık yaparak, onları yeni yapılan yurtlara taşımaya karar verdik.”
Yeni uygulamayla İstanbul , Erzurum, Trabzon, Ankara , Mersin, Balıkesir, Konya ve Eskişehir’de yaklaşık 17 karma yurt erkek yurdu olacak. Bu yurtlarda kalan 16 bin kız öğrenci yeni yurtlara taşınacak. Eski yurtlar ise tamamen erkek öğrencilere tahsis edilecek. Yeni yurtlarda odalar 3 kişilik ve tuvalet ve banyosu da içinde. Eski yurtlarda ise odalar 4 kişilik; tuvalet ve banyo ise katlarda yer alıyor.

“Pozitif ayrımcılık yaptık”

Issız, sapa yerdeki yurtları erkeklere, merkeze yakın, hareketli yerlerdeki yurtları kızlara tahsis ettiklerine dikkat çeken YURTKUR yetkilileri kız öğrencilere pozitif ayrımcılık yapıldığını söylüyor:
“Eskiden yurtların yüzde 40’ı kızlara ayrılırken, şimdi bu oran yüzde 61’e yükseldi. Kızların okuyabilmesi için devlet yurtları büyük güvence. Aylık 290 lira burs alan bir öğrenci, devlet yurdunda kaldığı takdirde 280 lira da yemek bursu alıyor. Asgari ücretin 760 lira olduğu düşünülürse yurtta kalan bir kız öğrenci için aylık 480 lira çok önemli bir gelir oluyor, ailesinden destek almadan okuma imkânı buluyor.”