Kız ve erkek yurtları ayrılıyor

Kız ve erkek yurtları ayrılıyor
Kız ve erkek yurtları ayrılıyor

YURTKUR, 8 ilde kız öğrencilerle erkek öğrencileri farklı kampüslere gönderiyor. Hürriyet gazetesinin ‘YURTKUR’dan büyük operasyon’ haberine göre, erkek-kız öğrencilerin ayrı bloklarda ancak ortak kampüste kaldıkları yurtlar tarih olacak. 8 ilde 16 bin kız öğrenci, eski yurtlardan yeni yurtlara taşınacak. Erkekler eski yurtlarda kalacak.
YURTKUR, operasyonu “Kız öğrencilere pozitif ayrımcılık yapıyoruz” diye savunurken Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Yatak kapasitelerini arttırmak amacıyla yaptık. Niyet sorgusunda olanlar hemen başka yaklaşıma giriyorlar. Oysaki çocuklar okullarında, kütüphanelerinde beraberler, bizim bu yönde bir yaklaşımımız yok” dedi.
YURTKUR yetkilileri operasyonun ‘İslami değil tamamen insani’ olduğunu savundu: “Karma yurt denilince sanki kız-erkek aynı binada kalıyor gibi zannediliyor. Oysa öyle değil. Yaklaşık 19 yurt kampüsünde kız ve erkek öğrenciler farklı bloklarda kalıyorlardı. Sadece yemekhaneleri ve kantinleri ortaktı. Kız öğrenciler, normalde şortlarıyla, başları açık şekilde yemekhaneye, kantinlere inebilecekken erkek öğrenciler de olduğu için üstlerini değiştirmek zorunda kalıyorlardı. Kız öğrencilerden gelen talepleri de dikkate alarak, kızlara pozitif ayrımcılık yaparak, onları yeni yapılan yurtlara taşımaya karar verdik.”
Yeni uygulamayla İstanbul , Erzurum, Trabzon, Ankara , Mersin, Balıkesir, Konya ve Eskişehir’de yaklaşık 17 karma yurt erkek yurdu olacak. Bu yurtlarda kalan 16 bin kız öğrenci yeni yurtlara taşınacak. Eski yurtlar ise tamamen erkek öğrencilere tahsis edilecek. Yeni yurtlarda odalar 3 kişilik ve tuvalet ve banyosu da içinde. Eski yurtlarda ise odalar 4 kişilik; tuvalet ve banyo ise katlarda yer alıyor.

“Pozitif ayrımcılık yaptık”

Issız, sapa yerdeki yurtları erkeklere, merkeze yakın, hareketli yerlerdeki yurtları kızlara tahsis ettiklerine dikkat çeken YURTKUR yetkilileri kız öğrencilere pozitif ayrımcılık yapıldığını söylüyor:
“Eskiden yurtların yüzde 40’ı kızlara ayrılırken, şimdi bu oran yüzde 61’e yükseldi. Kızların okuyabilmesi için devlet yurtları büyük güvence. Aylık 290 lira burs alan bir öğrenci, devlet yurdunda kaldığı takdirde 280 lira da yemek bursu alıyor. Asgari ücretin 760 lira olduğu düşünülürse yurtta kalan bir kız öğrenci için aylık 480 lira çok önemli bir gelir oluyor, ailesinden destek almadan okuma imkânı buluyor.”


  http://www.radikal.com.tr/114585811458582

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sırada ne var? - tylncalgan

  Evet AKP yavaş yavaş kendi hayat tarzını herkese benimsetmeye çalışıyor en sonunda! Evet sıra ne yapılacak çok merak ediyorum. Bilen biri varsa söylesin lütfen

  YURT-KUR ÇAĞDAŞLAŞAMAZ MI? - Su Cemre Sim

  YURT-KUR çağdaşlaşamaz mı?Otuz yıl önce de Yurt-Kur yöneticileri kız öğrencilerin namusunu korumakla yoğun biçimde uğraşırdıYurtkur'dan ne doğru dürüst eğitimli memurlar memnundur,ne de öğrenciler.''Kız öğrenciler erkek öğrenci olmayınca rahat rahat kantine şortla gidiyormuş.Bunun engellenmesi gerekiyormuş.''.Kız yurtlarının kapıcısı,kantincisi,kantincilerin kara gözlüklü okumaktan gözleri kör olmuş maganda kılıklı ziyaretçileri,temizlikçisi,amirinin memurunun çoğu erkektir.Kantincilerin bazılarının ne adamlar olduğu zaman zaman basına bile yansır.Kız öğrenciler yurt kantininde zaten babasının oğlu olmayan her türlü erkekle karşılaşır.Bizim zamanımızda üniversiteden her hangi bir erkek arkadaşımız yurdun dış kapısına gelemezken,Yurt-Kur kız yurtları her nedense gece yarısı erkek müdürler tarafından denetlenirdi bizim zamanımızda.Hatta yurdun lojmanında kalan erkek müdür ve müdür yardımcılarının gece yarısı kız yurduna girip,bizi koridorlara döktüklerini anımsarım.Şortla sokakta gezen,üniversiteye giden kız öğrenci neden kantinde sınıf arkadaşı ile birlikte oturmasın?Geç bunları anam babam,geç bunları.Kız öğrencilerin okul arkadaşlarından kıskanılmasının hukuki,bilimsel hiçbir yanı yok.Karma eğitim çağdaş eğitimdir.On sekiz yaşını bitirmiş genç kızlara okul arkadaşlarından hiçbir zarar gelmez,gelmemiştir.Asıl tehlikeli olan Yurt-Kur yöneticilerinin kafa yapısıdır.