Kız yurdunda taciz ve dayak

Şanlıurfa Sabancı Kız Yurdu'ndaki 13-18 yaş grubu öğrenciler, müdür Aytekin Erdoğan'ı geceleri denetim bahanesiyle yatak odalarına gelip taciz etmekle suçladı. Erdoğan, Malatya'dan bir yıl önce 'Görev yapamaz' denilerek gönderilmiş.

ŞANLIURFA - Sabancı Kız Yurdu'nda kalan kız öğrenciler, yurt müdürü Aytekin Erdoğan'ı taciz ve dayakla suçladı. Malatya'daki 'olay' yurttan 'yetersiz' raporuyla Şanlıurfa'ya atandığı anlaşılan müdür hakkında soruşturma başlatıldı.
Şanlıurfa TV'de önceki akşam yayımlanan programda 13-18 yaş arasındaki 40 kızın kaldığı yurt ekrana geldi. Öğrencilerden G.E., C.A. ve F.B., şu iddialarda bulundu:
"Müdür Erdoğan en ufak bir olayda bize 'Şirretler, şerefsizler, sürtükler' diyor. Tekme-tokat dövdüğü arkadaşlarımız var. Gece aniden yatak odalarımızın kapısını açıp sözde denetim yapıyor. Bunu neden yaptığını sorduğumuzda ise 'Ben sizin babanız sayılırım' diyor. Bir arkadaşımız intihara teşebbüs etmişti. Ona herkesin içinde 'Bir daha dene, ama bu sefer olsun ki, senden kurtulayım' dedi. Çarşı izinlerimizi kısıtlıyor. Ama denetim için bir müfettiş gelse tavrı değişiyor."
Kızlar 28 Eylül'de yurdu ziyaret eden bakan Nimet Çubukçu'nun da kendilerini 'kandırdığını' öne sürerek verdiği telefon numaralarına ulaşamadıklarını, yazdıkları mektuba da yanıt alamadıklarını söyledi.
'Şefkatle yaklaştım'
Erdoğan'ın Malatya Çocuk Yuvası'nda da müdür olarak görev yaptığı anlaşıldı. Erdoğan'ın 2000 yılında Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü'nce 'Görev yapamaz, yetersiz' raporu verilerek, Şanlıurfa'ya atandığı ortaya çıktı. Erdoğan'ın bir yıl önce Sabancı Kız Yurdu Müdürlüğü'ne ve yedi ay önce de Sosyal Hizmetler İl Müdürvekilliğine atandığı belirlendi.
Erdoğan ise iddiaları komplo olarak niteledi: "Ben suçsuzum, iddialar asılsız. Hep çocuklara şefkatle yaklaştım" dedi. Erdoğan Malatya'dan Şanlıurfa'ya gönderilmesi konusunda ise, "Evet doğru. Orada da bana komplo kurdular, buraya tayin ettiler" diye konuştu.
Sabancı Kız Yurdu'nda Erdoğan'ın görev yaptığı süre içerisinde iki kızın intihara teşebbüs ettiği ve son altı ayda ise yedi kızın kaçtığı öğrenildi..
Yurda iftar ziyareti
Bu arada Vali Şemsettin Uzun, Sabancı Kız Yurdu'nda dün akşam verilen iftar yemeğinde öğrencilerle birlikte oruç açtı. Yemeğe Uzun'un yanı sıra Adalet Komisyonu Başkanı Orhan Akartuna, AKP Milletvekili Mahmut Kaplan, Bakanlık Müfettişi Sedat Ergenç ile İl Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü katıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7618267618260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.